Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.721.2024.3.KP
Możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – ulga mieszkaniowa.
Możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – ulga mieszkaniowa.
Obowiązek zapłaty należnego podatku po spadkodawcy oraz możliwość dziedziczenia prawa do "ulgi mieszkaniowej".
Ulga mieszkaniowa - zakup lokalu mieszkalnego w licytacji komorniczej po upływie trzyletniego terminu.
Zwolnienie przedmiotowe - ulga mieszkaniowa.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulgi mieszkaniowej) dla środków pieniężnych (z odpłatnego zbycia nieruchomości) otrzymanych w spadku po śmierci rodzica.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Zastosowanie ulgi mieszkaniowej w przypadku wydatkowania przychodu na spłatę kredytu, zakup lokalu mieszkalnego i jego remont.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (wydatkowanie przychodu ze sprzedanej nieruchomości na własne cele mieszkaniowe).
Odliczenie od podatku wydatków budowlanych.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej oraz kosztów uzyskania przychodu.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej częściowo w spadku i częściowo w wyniku działu spadku oraz możliwość zastosowania zwolnienia z tytułu nabycia nieruchomości gruntowej w skład której wchodzą grunty orne, grunty rolne zabudowane budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i budynkiem gospodarczym.
Dla drugiej grupy podatkowej ustawa o podatku od spadków i darowizn nie przewiduje ograniczenia do skorzystania ze zwolnienia wyłącznie do osób, które sprawowały opiekę nad zmarłym spadkodawcą. Jako, że należy Pani jako spadkobierczyni do II grupy podatkowej względem spadkodawczyni, niezależnie od posiadanej umowy o opiekę będzie Pani przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi określonej w art. 16
Ustalenie czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży działki na spłatę byłego małżonka oraz spłatę kredytu na spłatę byłego małżonka w związku z podziałem majątku wspólnego i przyznaniem na wyłączną własność lokalu mieszkalnego będzie wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, a tym samym czy będzie uprawniać do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust.
Możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Wydatkowanie kwoty uzyskanej ze zbycia mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego razem z żoną na zakup wspólnego mieszkania i odsetek od tego kredytu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (zakup mieszkania w Hiszpanii).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania przedwstępnej umowy sprzedaży i zastosowania ulgi mieszkaniowej.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (nabycie lokalu mieszkalnego).
Przychód osiągnięty z tytułu dokonania cesji praw wynikających z umowy deweloperskiej i przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego nie jest tożsamy z przychodem osiągniętym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, udziałów w nieruchomości lub praw z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa).