Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.320.2024.2.JG

Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłegow podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego z odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – 4 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni w 2023 r. nabyła od męża działkę w A. przy ul. B. (…). Wnioskodawczyni nabyła działkę w ramach umowy częściowego podziału majątku wspólnego i ustanowienia rozdzielności majątkowej z mężem. Przed podziałem działka była własnością męża, a w ramach podziału majątku Wnioskodawczyni kupiła tę działkę od męża. Wnioskodawczyni zapłaciła podatek pcc zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni mieszka wraz z mężem i ich dziećmi w jej domu, przy ul. C. we F.. W obecnym 2024 r. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż tej działki i w czasach galopujących cen spodziewa się, że działka zostanie sprzedana za kwotę wyższą niż nabycie. Za całą uzyskaną ze sprzedaży kwotę Wnioskodawczyni planuje zakup mieszkania na realizację własnych celów mieszkaniowych, to znaczy zamierza częściowo zamieszkać i pracować w nowym mieszkaniu.

W związku z tym Wnioskodawczyni ma prawo do ulgi mieszkaniowej realizując własne cele mieszkaniowe. Chodzi o ulgę mieszkaniową (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych), która pozwala uniknąć zapłaty 19 proc. podatku dochodowego, gdy właściciel sprzedaje nieruchomość (działkę w A.) przed upływem pięciu lat od jej nabycia.

Intencją Wnioskodawczyni jest częściowe zamieszkanie i pracowanie w nowym mieszkaniu, ale zakłada, że nawet gdyby w przyszłości wynajęła to mieszkanie, to nadal ma prawo do zachowania ulgi mieszkaniowej.

Przepisy nie określają jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.447.2023.3.KR (…) zdaje się potwierdzać jej zrozumienie prawa.

Uzupełnienie wniosku

Częściowy podział majątku dotyczył kilku nieruchomości zgodnie ze sporządzonym aktem notarialnym, szczegóły nie mają znaczenia z punktu widzenia tego wniosku o interpretację indywidualną. Działkę w A. Wnioskodawczyni nabyła za gotówkę.

W opisanej sytuacji istotne jest, że Wnioskodawczyni przeprowadziła podział majątku z mężem mając na względzie sprawy spadkowe, uprzejmie prosi o zwrócenie uwagi na ten szczególny, indywidualny charakter tej sprawy.

Wolą męża Wnioskodawczyni, która została wyrażona w testamencie notarialnym sporządzonym przez męża wiele lat temu, to jest w roku 2014 jest, aby Wnioskodawczyni w całości odziedziczyła jego majątek. Ponieważ mąż posiada dzieci z poprzedniego małżeństwa, które mogą podważać testament męża, intencją męża było uporządkowanie spraw majątkowych za życia. Dlatego małżonkowie zdecydowali się na przeprowadzenie podziału majątku. Zgodnie z testamentem działka w A. wraz z pozostałym majątkiem, zgodnie z wolą męża miała zostać odziedziczona przez Wnioskodawczynię.

Konsekwentnie, w ramach podziału majątku, mąż przekazał Wnioskodawczyni działkę w A.. Ponieważ działka została przez niego nabyta w roku 2005 przed zawarciem z Wnioskodawczynią związku małżeńskiego w roku 2012, jednym sposobem, aby przekazać tę działkę do majątku Wnioskodawczyni była transakcja sprzedaży, którą małżonkowie przeprowadzili w roku 2023. Od transakcji Wnioskodawczyni zapłaciła należny podatek pcc. W tym sensie transakcja, którą przeprowadzili, była transakcją spadkową, a nie sensu-stricte transakcją sprzedażową.

Następnie, w roku 2024 małżonkowie podjęli decyzję o sprzedaży działki, która zostanie sfinalizowana w sierpniu tego roku. Powodem sprzedaży jest to, że działka znajduje się w A., a tymczasem przed trzema laty małżonkowie przeprowadzili się na stałe z G. do F.. W związku z tym postanowili sprzedać tę nieruchomość.

Wnioskodawczyni rozumie, że ze względu na zakup i sprzedaż nieruchomości z zyskiem przed upływem pięciu lat powstaje obowiązek podatkowy. Jest tak dlatego, że tzw. transakcja spadkowa, przez ustawodawcę jest traktowana jako transakcja sprzedażowa, czego Wnioskodawczyni nie kwestionuje.

Ponieważ jednak małżonkowie zapłacili już podatek pcc, odczuwaliby poczucie niesprawiedliwości, gdyby musieli zapłacić drugi podatek, wynikający z tytułu sprzedaży działki przed upływem pięciu lat (którego nie musieliby zapłacić, gdyby mąż sprzedał działkę kontrahentowi bezpośrednio, a nie najpierw Wnioskodawczyni w ramach transakcji spadkowej, a potem kontrahentowi). Dlatego małżonkowie podjęli decyzję o zakupie nowej nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Ponieważ oboje pracują zdalnie z domu w wymiarze 100% czasu i posiadają trójkę małych dzieci (2 lata, 6 lat, 8 lat), które utrudniają im pracę, nieruchomość tę będą wykorzystywać w ramach własnych potrzeb mieszkaniowych, aby móc wydajniej pracować i lepiej wypoczywać w oddzielnym mieszkaniu. Mieszkanie będzie także okresowo służyło rodzicom Wnioskodawczyni, którzy wymagają opieki, są w podeszłym wieku, a lokal przy ul. C. nie nadaje się do tego celu (pokoje mieszkalne znajdują się na piętrze bez windy).

Małżonkowie nie wykluczają także, że w przyszłości wynajmą tę nieruchomość – to jest przedmiotem wniosku o interpretację.

Wnioskodawczyni planuje zakup nowego mieszkania niezwłocznie. Za całą uzyskaną kwotę ze sprzedaży działki w A. Wnioskodawczyni planuje zakup mieszkania na realizację własnych celów mieszkaniowych.

Mieszkanie będzie położone we F..

Wnioskodawczyni będzie faktycznie realizowała własne cele mieszkaniowe w nowo nabytym mieszkaniu. Ponieważ oboje pracują z mężem zdalnie z domu w wymiarze 100% czasu i posiadają trójkę małych dzieci (2 lata, 6 lat, 8 lat), które utrudniają im pracę, nieruchomość tę będą wykorzystywać w ramach własnych potrzeb mieszkaniowych, aby móc wydajniej pracować i lepiej wypoczywać w oddzielnym mieszkaniu. Mieszkanie będzie także okresowo służyło rodzicom Wnioskodawczyni, którzy wymagają opieki, są w podeszłym wieku.

W okresie, kiedy Wnioskodawczyni odda w wynajem mieszkanie, Wnioskodawczyni będzie mieszkać w swoim domu przy ul. C. we F..

Mieszkanie zostanie kupione w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych. Nie zostało jeszcze ustalone czy w ogóle będzie wynajmowane i jak długo. Małżonkowie nie wykluczają, że w przyszłości wynajmą tę nieruchomość, jeśli to nie będzie sprzeczne z ulgą mieszkaniową, z której Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać.

Wnioskodawczyni posiada trzy nieruchomości mieszkalne: dom przy ul. C., mieszkanie przy ul. D. oraz mieszkanie przy ul. E. we F.. Pierwszy lokal Wnioskodawczyni przeznacza na własne, wspólne, rodzinne cele mieszkaniowe oraz pracę jej i męża, lokal drugi i trzeci są obecnie wynajmowane.

Nieruchomość w A. nie zostanie sprzedana w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy w wyżej opisanym scenariuszu (sprzedaż działki przed upływem pięciu lat od jej nabycia a następnie zakup nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajem tej nieruchomości) Wnioskodawczyni zachowa prawo do ulgi mieszkaniowej?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, w wyżej opisanym scenariuszu (sprzedaż działki przed upływem pięciu lat od jej nabycia a następnie zakup nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajem tej nieruchomości) Wnioskodawczyni zachowa prawo do ulgi mieszkaniowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)˗c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 8, jeżeli:

nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

nie zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały m.in. w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a-b ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

(…)

położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

Ponadto art. 21 ust. 25a powyższej ustawy stanowi, że:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.

Z kolei na podstawie art. 21 ust. 28 ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że główną okolicznością decydującą o jego zastosowaniu jest przeznaczenie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym zostało ono dokonane, na własne cele mieszkaniowe. Cele te zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ww. ustawy obejmują m.in. nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że przychód ze sprzedaży ma zostać wydatkowany na „własne cele mieszkaniowe”. Przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania można więc uwzględnić tylko takie wydatki, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie potrzeb mieszkaniowych innych osób. Omawiane zwolnienie jest normą celu społecznego – w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych obywateli.

Zwolnieniem tym nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wskazując jako cel mieszkaniowy nabycie lokalu mieszkalnego ustawa nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, aby zrealizował cel mieszkaniowy. Tym samym brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył lokal mieszkalny, aby w nim zamieszkać, ale – z określonych powodów – zamieszka w nim po upływie pewnego czasu. W takim przypadku okoliczność, że np. przez jakiś czas lokal będzie wynajmowany nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia. Podobnie, jeśli podatnik mieszka w zakupionym mieszkaniu, a w przyszłości np. w związku ze zmianą swojego miejsca mieszkania, oddaje zakupione mieszkanie w najem, nie oznacza to, że cel zwolnienia nie został przez niego zrealizowany. W każdym jednak przypadku konieczne jest, aby podatnik nabył nieruchomość w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych, a nie w innych celach. Ocena spełnienia tego warunku każdorazowo wymaga uwzględnienia indywidualnej sytuacji danego podatnika.

W Pani sytuacji, wydatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości i nabycie mieszkania nastąpi niezwłocznie po sprzedaży działki w A., tj. z zachowaniem 3-letniego terminu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Ewentualne wynajmowane przez Panią lokalu mieszkalnego w przyszłości nie wyklucza możliwości skorzystania przez Panią z omawianego zwolnienia, o ile nabycie mieszkania miałoby służyć realizacji Pani własnych celów mieszkaniowych. Dla oceny, czy w Pani przypadku nabycie mieszkania będzie wydatkiem na cele mieszkaniowe, istotne jest rozważenie znaczenia pojęcia „mieszkać”, „cel mieszkaniowy” oraz odniesienie tego do opisanej prze Panią sytuacji.

Mieszkać to „zajmować jakieś pomieszczenie i traktować je jako główne miejsce swojego pobytu” (Słownik języka polskiego – PWN; https://sjp.pwn.pl/). Mieszkanie gdzieś to stan o określonej trwałości czasowej. Miejsce zamieszkania to nie tylko miejsce, w którym się fizycznie przebywa, ale także miejsce, które jest „bazą” życia osobistego.

Jak wskazała Pani w opisie zdarzenia, w mieszkaniu we F., które zamierza Pani kupić będzie Pani realizować cele pracy zdalnej i odpoczynku. Z opisu wynika jednocześnie, że Pani stałym miejscem zamieszkania będzie nadal dom we F., przy ul. C., w którym mieszka Pani z mężem i dziećmi. Mieszka Pani obecnie w tym domu, będzie Pani w nim mieszkać po nabyciu nowej nieruchomości i będzie w nim Pani mieszkać również po oddaniu nowo nabytej nieruchomości w najem. Z opisu sprawy wynika w sposób niezaprzeczalny, że to dom przy ul. C. jest i będzie Pani stałym miejscem zamieszkania, w którym realizuje Pani swoje cele mieszkaniowe.

Mieszkanie, które zamierza Pani kupić, będzie przez Panią wykorzystywane do celów Pani pracy. Będzie więc służyć realizacji Pani celów zawodowych. Będzie również służyć celom zawodowym Pani męża. Wykonywanie pracy w danym miejscu – nawet jeśli jest to praca realizowana zdalnie – nie jest tożsame z zamieszkiwaniem w tym miejscu.

Także miejsce, które służy celom okresowego wypoczynku nie jest z automatu miejscem zamieszkania. W szczególności, trudno uznać za realizowanie własnych celów mieszkaniowych przebywanie w przestrzeni wolnej od czynników, które utrudniają wypoczynek w domu, w którym się mieszka na stałe.

Jak Pani wskazała w opisie sprawy, głównym celem zakupu mieszkania jest zapewnienie Pani i mężowi spokojnego miejsca pracy i lepszego wypoczynku, ponieważ w Państwa domu jest to utrudnione z uwagi na trójkę małych dzieci (2 lata, 6 lat, 8 lat). Niewątpliwie jednak, mieszkanie to nie będzie zakupione po to, aby Pani tam na stałe zamieszkała albo Państwo tam na stałe zamieszkali – skoro (jak wskazała Pani we wniosku) Państwa małoletnie dzieci mieszkają i będą mieszkały w domu przy ul. C., a Państwo będą nadal mieszkać z nimi w tym domu.

Nie można również uznać, żePani celem mieszkaniowym jest okresowe udostępnianie mieszkania Pani rodzicom. Jeśli nawet Pani rodzice zamieszkaliby w tym mieszkaniu na stałe, służyłoby ono realizacji ich, a nie Pani celów mieszkaniowych.

Z powyższych argumentów wynika, że – wbrew Pani stanowisku – nie można uznać, że nabędzie Pani mieszkanie w celu realizacji Pani celów mieszkaniowych. Koszty nabycia mieszkania nie będą więc Pani wydatkami na cele mieszkaniowe, które uprawniałyby Panią do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takim przypadku, ewentualne późniejsze oddanie mieszkania w najem, nie spowoduje utraty przez Panią prawa do omawianego zwolnienia – bo prawo to nie będzie Pani przysługiwać.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00