Poradnia z prawa pracy
Pracodawcy mogą przynajmniej częściowo wyeliminować nieprawidłowości związane z udzielaniem urlopów wypoczynkowych, sporządzając rzetelny plan urlopów. Jego przygotowanie na 2025 r. powinno zostać zakończone do 31 grudnia br.
To, że pracownik naruszył obowiązujące reguły w tym zakresie, nie daje pracodawcy automatycznie podstaw do dyscyplinarki. Konieczne jest zbadanie wszystkich okoliczności sprawy
Sąd Najwyższy w uchwale z 17 października 2024 r. (III PZP 1/24) uznał, że poinformowanie pracodawcy przez pracownicę, zwolnioną za wypowiedzeniem, o ciąży po ponad roku od uzyskania o tym wiadomości nie pozbawia jej ochrony. Sąd Najwyższy wskazał, że tego rodzaju nowa okoliczność nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ono ograniczone terminem przewidzianym na odwołanie od wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę z osobą zatrudnioną w służbie cywilnej może nastąpić na podstawie porozumienia stron, a także za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Szczegółowe zasady zakończenia stosunku pracy zależą od tego, czy pracownik ma status urzędnika oraz czy zajmuje wyższe stanowisko w służbie cywilnej.
Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych określają nie tylko prawa pracowników oraz obowiązki pracodawców, ale przewidują również sankcje za naruszanie prawa. W większości wiąże się to z odpowiedzialnością wykroczeniową zagrożoną karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Jednak są też przypadki odpowiedzialności karnej powiązanej z ograniczeniem, a nawet pozbawieniem wolności do lat 3. Przedstawiamy
Zasady dotyczące ubioru w miejscu pracy, czyli tzw. dress code, odgrywają szczególną rolę w prawie pracy. O ile przed 20 czy 30 laty nie budziło większych wątpliwości to, że np. urzędnik powinien prezentować się w określony sposób i nie wymagało to szczególnych uregulowań, o tyle obecnie kwestia ta bywa kontrowersyjna, a uregulowanie jej coraz częściej wydaje się konieczne. Jednak czy jest to dopuszczalne
Pracownica urzędu nie złożyła jeszcze oświadczenia o tym, jak ma zamiar w tym roku wykorzystać swój urlop wypoczynkowy. Czy w takiej sytuacji pracodawca może sam ustalić, w jakich częściach będzie ona korzystała z tego uprawnienia?
Obowiązujące przepisy podatkowe przewidują inne skutki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych dla świadczeń związanych z pracą zdalną, w tym ekwiwalentów, a inne dla pozostałych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy. Jakie są różnice? Na co trzeba zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
26 czerwca 1974 r. uchwalono obowiązującą do dziś ustawę kodyfikującą indywidualne prawo pracy. I pracodawcy, i związkowcy pozytywnie oceniają jej oddziaływanie na rynek pracy. Choć ich opinie różnią się co do tego, czy kodeks tworzyć od nowa, to dostrzegają oni potrzebę kolejnych nowelizacji, które powinny objąć m.in. kwestie mobbingu czy przemocy w pracy
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2024 r.
Przygotowano na podstawie projektów opublikowanych lub przyjętych przez Radę Ministrów od 16 marca do 17 kwietnia 2024 r.
Przepisy prawa pracy obejmują wiele zagadnień, z którymi stale do czynienia mają pracodawcy. Prawidłowe stosowanie tych regulacji może wydawać się trudne. Wymaga także stałego monitorowania zmian – a tych w ostatnim roku było sporo.