Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.26.2024.1.PB
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziałów w lokalu mieszkalnym obciążonym hipoteką.
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
Jeśli wartość hipoteki (przypadająca na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w lokalu mieszkalnym, to podstawa opodatkowania wyniesie zero.
Skoro wartość hipoteki (przypadającej na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w lokalu mieszkalnym, to podstawa opodatkowania wyniesie zero i na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku.
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziałów w Lokalu Mieszkalnym obciążonym hipoteką
Skutki podatkowe darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
Czy opisane zdarzenie przyszłe będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Skoro sprzedaż prawa własności nieruchomości (działek zabudowanych) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona) to sprzedaż taka jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
Czy z tytułu umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności wystąpi podatek od spadków i darowizn? Jeżeli tak, to jak ma zostać obliczony?
Mając powyższe na uwadze, czy w takich okolicznościach przy nieodpłatnym przeniesieniu udziału we spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (ograniczonym prawie rzeczowym) obciążonym hipoteką, której wartość przekracza wartość przedmiotu darowizny, powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy strony umowy darowizny nie są spokrewnione?
Czy spłata ww. wspólnego kredytu w całości lub w części przez rodziców będzie darowizną na rzecz Wnioskodawczyni i czy czynność ta wymaga zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego?
Skutki podatkowe nabycia w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
Skutki podatkowe nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2019 r., poz. 1813, ze zm.) - podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnego zniesienia
Czy przy ustaleniu podstawy opodatkowania wartość nieruchomości może być pomniejszona o obciążenie jakim jest hipoteka? Czy w tym konkretnym przypadku, gdzie hipoteka przewyższa wartość nieruchomości, podatek od spadków i darowizn będzie równy zero?
Jakie skutki podatkowe w podatku od spadków i darowizn powstaną w wyniku nabycia w drodze darowizny od darczyńcy z grupy podatkowej III, jeżeli w skutek nabycia nieruchomości przez darczyńcę zaciągnął on kredyt hipoteczny przekraczający w chwili obecnej oraz w chwili przyszłego zdarzenia wartość zakupionej nieruchomości?
Czy przy ustaleniu podstawy opodatkowania wartość nieruchomości może być pomniejszona o obciążenie, jakim jest hipoteka? Czy w tym konkretnym przypadku, gdzie 1/2 wysokości hipoteki przewyższa wartość 1/2 udziału w nieruchomości podatek od spadków i darowizn będzie równy zero? Czy w przypadku kiedy podatek od spadków i darowizn będzie równy zero powinno się złożyć deklarację? Jeśli tak, to jaką oraz
Czy zniesienie współwłasności spółdzielczego prawa do lokalu nr 36, niezależnie od sposobu przeprowadzenia (notarialnie czy sądownie) spowoduje konieczność zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy obciążenie hipoteczne przewyższa wartość spółdzielczego prawa do lokalu nr 36?
Czy w związku z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności Nieruchomości, bez spłat i dopłat na rzecz Byłej Partnerki, w sytuacji, gdy kwota hipoteki przypadająca na nabyty udział Wnioskodawcy w Nieruchomości będzie wyższa od wartości udziału w Nieruchomości, podstawa opodatkowania wyniesie zero i nie będzie obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn?