Poradnia z prawa pracy
Pytanie dotyczy przechowywania akt osobowych przy zatrudnieniu cudzoziemca. Czy w aktach osobowych mogą się znaleźć takie dokumenty jak: ksero czasowej karty pobytu cudzoziemca oraz powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy? Jeśli tak, to w której części?
Czy w aktach osobowych pracownika pracodawca przechowuje kopie, czy oryginały zaświadczeń/certyfikatów/kursów ze szkoleń? Czy jest jakaś różnica w tej kwestii, jeśli pracownik sam występuje z inicjatywą uczestnictwa w szkoleniu, a jak jest w przypadku, gdy pracodawca kieruje pracownika na szkolenie?
Pracownik był zatrudniony na czas określony od 1 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r., a następnie - również na czas określony - od 1 stycznia 2019 r. Czy dla okresu zatrudnienia od 1 stycznia 2019 roku należy kontynuować dotychczasowe akta osobowe i dopinać chronologicznie kolejne dokumenty po dniu 31 grudnia 2018 r. (przechowywanie 50 lat z uwagi na nawiązanie stosunku pracy w 2018 roku, a następnie
W wyniku wyborów samorządowych nowym wójtem został dotychczasowy kierownik gminnej jednostki organizacyjnej, którego akta osobowe znajdują się w urzędzie gminy. Na stanowisku kierownika gminnej jednostki organizacyjnej pracownikowi został natomiast udzielony urlop bezpłatny na czas pełnienia funkcji wójta. Czy w związku z powyższym powinniśmy zakładać odrębne akta osobowe dla wspomnianego pracownika
Mija rok od kiedy pracownik otrzymał karę upomnienia, która znajduje się w aktach w części D. Czy jeśli chcemy usunąć taki dokument po roku z akt, musimy tworzyć protokoły z usunięcia zawiadomienia o karze?
Każdy pracodawca zobowiązany jest prowadzić i przechowywać akta osobowe pracowników. Może jednak samodzielnie zdecydować, czy chce prowadzić akta papierowe, elektroniczne czy też w tzw. formie mieszanej.
W części B akt osobowych należy przechowywać wnioski pracowników o zmianę rodzaju umowy lub bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, wnioski o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny, a także dokumenty dotyczące elastycznej organizacji pracy. Takie regulacje zawiera obowiązująca od 17 maja 2023 r. nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej.
W części B akt osobowych należy przechowywać wnioski pracowników o zmianę rodzaju umowy na umowę bezterminową lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, wnioski o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny, a także dokumenty dotyczące elastycznej organizacji pracy. Takie regulacje zawiera obowiązująca od 17 maja 2023 r. nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji
Każdy pracodawca zobowiązany jest prowadzić i przechowywać akta osobowe pracowników. W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która dopuściła możliwość kontroli trzeźwości pracownika lub kontroli na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu, zmienił się podział akt osobowych na części. Także wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej spowodowało konieczność przechowywania
W wyniku nowelizacji przepisów od 21 marca 2023 r. wprowadzono dodatkową część E akt osobowych pracownika, która ma zawierać informacje o przeprowadzonej kontroli trzeźwości pracownika. Poza tym od 7 kwietnia 2023 r. w części B akt osobowych należy gromadzić dokumenty dotyczące pracy w trybie zdalnym.
PROBLEM Czy oświadczenie pracownika o zapoznaniu z obowiązującym Regulaminem Pracy obowiązkowo powinno znajdować się w aktach osobowych pracownika? Czy taki dokument pracownik musi podpisać własnoręcznym podpisem? Czy jednak istnieje możliwość, aby pracownik zapoznanie z Regulaminem Pracy zaakceptował elektronicznie - "klikając" zapoznałem się i dane dotyczące zapoznania z Regulaminem Pracy są przechowywane
Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia akt osobowych dla każdego pracownika, także będącego cudzoziemcem. Ich zakres określają przepisy prawa pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych cudzoziemca dokumenty potwierdzające legalne zatrudnienie. Dotyczy to takich dokumentów jak zezwolenie na pracę czy zawiadomienie PUP o powierzeniu pracy Ukraińcowi.
Każdy pracodawca zobowiązany jest prowadzić i przechowywać akta osobowe pracowników. Może jednak samodzielnie zdecydować, czy chce prowadzić akta papierowe, elektroniczne czy też w tzw. formie mieszanej.
Dokumentacja pracownicza co do zasady powinna być przechowywana nie tylko w okresie współpracy między pracodawcą a pracownikiem, ale również przez pewien okres po ustaniu zatrudnienia. W zależności od czasu nawiązania umowy o pracę okres przechowywania dokumentacji pracownika wynosi 10 lub 50 lat po ustaniu stosunku pracy.
Ministerstwo podkreśliło przy tym indywidualny charakter teczek pracowników, które nie muszą wyglądać tak samo. Ważne, żeby były uporządkowane i prowadzone zgodnie z przepisami