Zasady prowadzenia akt osobowych pracowników będących cudzoziemcami
Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia akt osobowych dla każdego pracownika, także będącego cudzoziemcem. Ich zakres określają przepisy prawa pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych cudzoziemca dokumenty potwierdzające legalne zatrudnienie. Dotyczy to takich dokumentów jak zezwolenie na pracę czy zawiadomienie PUP o powierzeniu pracy Ukraińcowi.
Zatrudniając osobę na podstawie umowy o pracę, należy liczyć się z koniecznością prowadzenia dla niej akt osobowych. Prowadzenie akt osobowych jest obowiązkiem wszystkich pracodawców, niezależnie od tego, czy zatrudniają wielu pracowników czy tylko jednego pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownicy są obywatelami polskimi czy cudzoziemcami. Od obowiązku prowadzenia akt osobowych dla pracowników nie ma wyjątków.
Zasady prowadzenia akt osobowych
Akta osobowe składają się z 3 części podstawowych (A, B, C), które dotyczą wszystkich pracowników, oraz z jednej części dodatkowej (D), która będzie zawierała jakiekolwiek dokumenty tylko u pracowników, na których została nałożona jakaś kara, i pod warunkiem, że kara ta nie uległa jeszcze zatarciu. W poszczególnych częściach akt osobowych przechowujemy następujące dokumenty: