Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.437.2024.2.PR
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości oraz możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości oraz możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji gdy Wnioskodawca nabył dopuszczalnej wysokości (tj. 1/6), jednakże część tego udziału nabył tytułem dziedziczenia, a część tytułem działu spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zakupionego z partnerem w udziałach.
Skutki podatkowe zbycia udziałów w nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - spadek po rodzicach.
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku oraz w dziale spadku w wysokości przekraczającej udział, który przysługiwał wnioskodawcy przed dokonaniem działu spadku.
Częściowy dział spadku, w skład którego wchodzi przedsiębiorstwo w spadku nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. Wniesienie aportem udziałów w przedsiębiorstwie w spadku do przyszłej spółki jawnej nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, działu spadku, ugody sądowej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości w części dotyczące udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku oraz w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytej w drodze działu spadku ponad udział nabyty w drodze spadku.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości po scaleniu i ponownym podziale.
PIT - w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.
PIT - w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości w drodze umowy dożywocia – z uwagi na upływ okresu 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – nie będzie podlegać opodatkowaniu, tj. nie będzie stanowić źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (wspólność małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej, dział spadku po mężu).
Zbycie udziału w nieruchomości, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie do majątku wspólnego przez spadkodawcę i jego żonę.
Odpłatne zbycie części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku, do wysokości przysługującego udziału w spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz udziału w garażu oraz działki - nabycie w drodze spadku po zmarłej matce/w drodze działu spadku.
Nabycie (od siostry i cioci) tytułem działu spadku bez spłat i dopłat nie spowodowało powstania obowiązku podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe odpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości.
Skutki podatkowe zbycia udziałów w nieruchomości nabytej na podstawie działu spadku i zniesienia współwłasności.
Ustalenie wystąpienia obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą nieruchomości – brak możliwości ponownego nabycia udziału w lokalu w drodze dziedziczenia oraz działu spadku ze względu na posiadane prawo własności w ramach majątku wspólnego małżonków.
Odpłatne zbycie 29 marca 2022 r. udziału w lokalu mieszkalnym nabytego przez Panią w spadku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 powołanej ustawy, ponieważ została dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawczynię. W konsekwencji, w związku z ww. transakcją, nie jest Pani obowiązana do zapłaty podatku