Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.894.2023.2.AC
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości w części dotyczące udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku oraz w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytej w drodze działu spadku ponad udział nabyty w drodze spadku.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości:
- jest prawidłowe w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku,
- jest nieprawidłowe w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytej w drodze działu spadku.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 listopada 2023 r. (data wpływu 6 listopada 2023 r.). Ww. pismem z 6 listopada 2023 r. wycofała Pani pytanie nr 2. Treść wniosku jest następująca:
Opis i uzupełnienie zdarzenia przyszłego
Sprawa dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży mieszkania (lokalu spółdzielczego własnościowego) odziedziczonego w drodze spadku po Pani rodzicach (...). Pani rodzice - J.K. i S.K., byli małżeństwem od 13 kwietnia 1968 r. Do końca życia funkcjonowali w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej.
Posiada Pani trójkę rodzeństwa: P.K. urodzonego 2 kwietnia 1969 r., R.K. urodzonego 21 września 1971 r. i M.B. urodzoną 11 grudnia 1972 r.
W ramach wspólności ustawowej małżeńskiej Pani rodzice posiadali spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nr (…) przy (...), na mocy przydziału Nr (...)/(...) z 27 lipca 1974 r. Pani rodzice dokonali wymaganych wpłat wkładu budowlanego (17 grudnia 1999 r. w wysokości 6 551,00 zł oraz 24 grudnia 1999 r. w wysokości 4 366,00zł) w celu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo. Potwierdza to zaświadczenie Zarządu (...) Spółdzielni Mieszkaniowej (...) z 24 lipca 2023 r. Nie posiada Pani innego dokumentu (np. umowy, decyzji, uchwały Zarządu) potwierdzającego fakt przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe do tego lokalu. Wystosowała Pani prośbę do (...) Spółdzielni Mieszkaniowej (...) o wydanie duplikatu dokumentu potwierdzającego fakt przekształcenia prawa do ww. lokalu na spółdzielcze własnościowe. Spółdzielnia rozpatrzyła Pani prośbę negatywnie motywując to brakiem oryginału dokumentu w archiwum Spółdzielni. Księgi wieczystej do ww. lokalu Pani rodzice nie zakładali.
27 czerwca 2016 r. zmarł Pani tata - S.K. 28 kwietnia 2023 r. zmarła Pani mama - J.K. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia Repertorium A nr (...)/2023 z 7 czerwca 2023 r. spadek po S.K. nabyli z mocy ustawy: J.K. w udziale 4/16 oraz Pani, P.K., R.K., M.B. w udziałach wynoszących po 3/16 części każde. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia Repertorium A nr (…)/2023 z 7 czerwca 2023 r. spadek po J.K. nabyli z mocy ustawy: Pani, P.K., R.K., M.B. w udziałach wynoszących po 1/4 części każde. Nabycie spadku zostało zgłoszone do Naczelnika Urzędu Skarbowego (…) w ustawowym terminie, wskutek czego otrzymała Pani zaświadczenie z 2 sierpnia 2023 r., że podatek od spadków i darowizn z tytułu dziedziczenia nie należy się, gdyż zastosowano zwolnienie od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Pani brat - P.K. zrzekł się swojej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz pozostałych spadkobierców. Wskutek czego 8 sierpnia 2023 r. aktem notarialnym Repertorium A nr (…)/2023 umową o nieodpłatny dział spadku został dokonany dział spadku po Pani rodzicach w ten sposób, że spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu nabyli: Pani, R.K. i M.B. - w udziale po 1/3 każdy. 10 sierpnia 2023 r. aktem notarialnym Repertorium A nr (…)/2023 (umowa ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu) została ustanowiona odrębna własność ww. lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w części nieruchomości wspólnej, oraz przeniesiona własność tego lokalu w udziałach po 1/3 części na rzecz Pani, R.K. i M.B. Na podstawie tego aktu została założona księga wieczysta do ww. lokalu nr (…).
W ciągu kilku miesięcy planuje Pani (w porozumieniu z pozostałymi spadkobiercami) sprzedaż ww. lokalu, otrzymanego w spadku po rodzicach. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Lokal będący przedmiotem wniosku nie był udostępniany osobom trzecim nieodpłatnie lub odpłatnie na podstawie umowy najmu, użyczenia lub innych umów o podobnym charakterze.
Nie było innych składników majątku wchodzącego w skład masy spadkowej, którą odziedziczyła Pani po rodzicach. Jedynym składnikiem masy spadkowej po rodzicach był przedmiotowy lokal. Pani rodzice dokonali dwóch wymaganych wpłat wkładu budowlanego w celu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do przedmiotowego lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo, tj. 17 grudnia 1999 r. w wysokości 6 551,00 zł oraz 24 grudnia 1999 r. w wysokości 4 366,00zł. Ostateczną datą przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo jest data ostatniej wpłaty wkładu budowlanego, tj. 24 grudnia 1999 r.
Wartość majątku nabytego przez Panią w drodze działu spadku przekroczyła wartość majątku jaki przysługiwał Pani pierwotnie w całej masie spadkowej. W drodze działu spadku otrzymała Pani 1/3 części masy spadkowej - udziału w przedmiotowym lokalu, natomiast pierwotnie (na podstawie aktu dziedziczenia po zmarłych rodzicach) odziedziczyła Pani 1/4 części tego lokalu.
Pytanie
Czy od potencjalnej sprzedaży (w ciągu kilku miesięcy) lokalu nabytego w drodze spadku po rodzicach powinna Pani odprowadzić podatek dochodowy od posiadanej 1/3 części?
Pani stanowisko w sprawie
Podatek dochodowy od potencjalnej sprzedaży lokalu nabytego w drodze spadku po rodzicach (Pani 1/3 części ) nie należy się, gdyż spadkodawcy - Pani rodzice, nabyli ten lokal w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej w 1999 r., dokonując przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa tego lokalu na spółdzielcze własnościowe. Zatem od momentu nabycia ww. lokalu przez spadkodawców do momentu jego potencjalnej sprzedaży minie ponad 5 lat.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Źródłaprzychodów
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 a - c ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odpłatne zbycie to czynność, która polega na przeniesieniu swojego prawa na inny podmiot w zamian za odpłatność. Omawiany przepis dotyczy zbywania nieruchomości, określonych praw rzeczowych do nieruchomości oraz rzeczy innych niż nieruchomości.
Przepis stanowi, że odpłatne zbycie tych rzeczy lub praw jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jeżeli:
1)podatnik nie zbywa ich w wykonywaniu działalności gospodarczej (gdyby podatnik zbywał je w wykonywaniu działalności gospodarczej - uzyskiwałby przychody ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), oraz
2)zbywa je przed upływem okresów wskazanych w przepisie (tj. terminu pięcioletniego dla nieruchomości i praw do nieruchomości oraz półrocznego - dla rzeczy innych niż nieruchomości).
Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku
Jak stanowi art. 10 ust. 5 ww. ustawy:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 oraz art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Natomiast zgodnie z art. 925 ww. ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5 i ust. 7, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.
Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zatem od dnia 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. - od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca).
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytej w drodze działu spadku
W myśl art. 10 ust. 7 cytowanej ustawy:
Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
W świetle art. 1035 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Tak więc na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli zatem wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku - nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem jak i stan jej majątku osobistego.
Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jednakże nabycie nieruchomości lub prawa w drodze działu spadku (nawet jeżeli działu spadku dokonano bez spłat lub dopłat) w części przekraczającej udział spadkowy stanowi w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabycie nieruchomości lub prawa w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Wszelkie przypadki, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem. Bezsprzeczne jest, że udziały, jakie otrzymuje spadkobierca powyżej swojego udziału (jeżeli nabywa majątek w dziale spadku o wartości większej od swojego udziału w spadku) były własnością pozostałych spadkobierców. Spadkobierca nie miał do nich żadnych praw aż do momentu działu spadku.
Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku działu spadku jest nabyciem tych rzeczy. Jednakże, co wynika z analizy orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku działu spadku, ale tylko wówczas jeśli:
a.podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
b.jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym (rzeczy wspólnej).
Jeżeli spełnione są wymienione wyżej warunki, dział spadku nie może być rozpatrywany w kategoriach nabycia. W takiej sytuacji za datę nabycia nieruchomości uznać należy datę pierwotnego nabycia udziału w nieruchomości. Jeżeli jednak na skutek dokonanego podziału przysługujący danej osobie udział ulega powiększeniu wówczas czynność ta skutkuje nabyciem ponad dotychczas posiadany udział. Podkreślić należy, że w każdej sytuacji, kiedy w wyniku działu spadku jeden z dotychczasowych współwłaścicieli został zobowiązany do spłaty, mamy do czynienia z nieekwiwalentnym podziałem, a po stronie osoby zobowiązanej do spłaty następuje nabycie majątku przekraczające pierwotnie posiadany przez nią udział we współwłasności.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że:
1.Spadkodawcy (Pani rodzice) w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej posiadali spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, na mocy przydziału z 27 lipca 1974 r. Pani rodzice dokonali wymaganych wpłat wkładu budowlanego (17 grudnia 1999 r. oraz 24 grudnia 1999 r.) w celu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo.
2.Spadkodawcy (Pani rodzice) nabyli własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego 17 grudnia 1999 roku do majątku wspólnego małżonków w momencie przekształcenia lokatorskiego prawa do ww. lokalu.
3.Pani ojciec zmarł 27 czerwca 2016 roku. Aktem poświadczenia dziedziczenia z 7 czerwca 2023 r. spadek po ojcu nabyła Pani mama w 4/16 części oraz Pani i rodzeństwo po 3/16 części każdy.
4.Pani matka zmarła 28 kwietnia 2023 r. Aktem poświadczenia dziedziczenia z 7 czerwca 2023 r. spadek po marce nabyła Pani i pozostali spadkobiercy (rodzeństwo) po 1/4 każdy.
5.Pani brat P.K. zrzekł się swojej części spadku na rzecz pozostałych spadkobierców. 8 sierpnia 2023 r. aktem notarialnym został dokonany dział spadku po Pani rodzicach w ten sposób, że spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu nabyli: Pani, R.K. i M.B. - w udziale po 1/3 każdy.
6.Wartość majątku nabytego przez Panią w drodze działu spadku przekroczyła wartość majątku jaki przysługiwał Pani pierwotnie w masie spadkowej. W drodze działu spadku otrzymała Pani 1/3 części masy spadkowej (udziału w przedmiotowym lokalu), a pierwotnie na podstawie aktu dziedziczenia po zmarłych rodzicach, otrzymała Pani 1/4 części tego lokalu.
Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami
We wniosku wskazała Pani, że omawiana nieruchomość została nabyta przez spadkodawców do majątku wspólnego małżonków w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo własnościowe do tego lokalu.
Zatem należy odnieść się do kwestii stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami, które zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Przepis art. 31 § 1 tego ustawy stanowi, że:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ustawodawca ukształtował jako wspólność łączną, bezudziałową.
Z kolei jak stanowi art. 35 ww. Kodeksu:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku co do zasady, z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.
Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Co do zasady, z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.
Stosownie natomiast do art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.
Z reguły jest to stan przejściowy, który prowadzi do podziału majątku, choć - jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy Kodeks cywilny - podział ten nie jest obowiązkowy.
Zgodnie bowiem z tym przepisem:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.
Wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności - tzw. „współwłasność łączna”. Jest to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności. Współwłasność łączna, w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela.
Pani skutki podatkowe w zakresie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości
Skoro nabycie przez Panią udziału 1/4 w lokalu mieszkalnym nastąpiło w drodze spadku po zmarłych rodzicach (spadkodawcach), do określenia skutków podatkowych sprzedaży tego udziału zastosowanie ma art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego, istotne znaczenie ma data nabycia tej nieruchomości przez spadkodawców, czyli Pani rodziców. Pani rodzice nabyli własność do przedmiotowego lokalu mieszkalnego do majątku wspólnego małżonków w momencie przekształcenia lokatorskiego prawa do ww. lokalu na spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu. Pani rodzice dokonali wymaganych wpłat wkładu budowlanego 17 grudnia 1999 r. i 24 grudnia 1999 r.
Zatem, w niniejszej sprawie, w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po matce i po ojcu w 1/4 części, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być liczony od końca roku, w którym to doszło do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Pani rodziców (spadkodawców) do ich majątku wspólnego. Ww. termin niewątpliwie upłynął.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości, w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Panią w wyniku spadku (1/4), nie będzie stanowić źródła przychodu, ponieważ zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej części nieruchomości przez spadkodawców. Nie będzie Pani podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży ww. udziału w nieruchomości.
Zatem w tej części Pani stanowisko jest prawidłowe.
W wyniku dokonanego działu spadku po rodzicach Pani udział w przedmiotowej nieruchomości jest większy niż udział w tej nieruchomości jaki nabyła Pani w drodze spadku. Datą nabycia udziału w dziale spadku, tj. udziału przekraczającego Pani udział nabyty w spadku, jest data dokonania działu spadku (8 sierpnia 2023 r.).
Zatem, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w części odpowiadającej udziałowi jaki nabyła Pani w wyniku działu spadku termin ten należy liczyć od końca 2023 r.
Odpłatne zbycie ww. udziału w nieruchomości będzie stanowić źródło przychodu, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle art. 30e ust. 1 ww. ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z kolei art. 30e ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Zgodnie natomiast z art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1.dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2.dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Następnie art. 30e ust. 5 ww. ustawy stanowi:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Pani stanowisko w ww. zakresie jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pani i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ((t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
z zastosowaniem art. 119a;
w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).