Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.106.2024.1.DR

W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zakupionego z partnerem w udziałach.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 9 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 26 października 2023 r. razem z partnerem zakupili Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z rynku wtórnego po 1/4 i 3/4 udziału, potwierdzone aktem notarialnym. Dotychczas nie byli Państwo właścicielami żadnych nieruchomości wymienionych w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pani partner w drodze dziedziczenia nabył 1/3 udziału w budynku mieszkalnym po zmarłym ojcu. Następnie w wyniku działu spadku ten sam budynek mieszkalny miał w udziale 1/2, co nie przekroczyło 50%. Nabyty przez Państwa lokal mieszkalny to Państwa pierwszy zakup. Przedmiotem umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny nabyty na współwłasność. Notariusz pobrał od Państwa podatek powołując się na zakup w udziałach, mimo że przedmiotem umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny.

Pytanie

Czy notariusz słusznie pobrał podatek?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, notariusz niesłusznie pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest to Państwa pierwszy zakup nieruchomości. Notariusz argumentował pobranie podatku z uwagi na zakup w udziałach, ale przedmiotem umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny nabyty na współwłasność.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W myśl art. 9 pkt 17 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że razem z partnerem zakupili Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z rynku wtórnego w udziałach 1/4 i 3/4. Dotychczas nie byli Państwo właścicielami żadnych nieruchomości wymienionych w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pani partner w drodze dziedziczenia nabył 1/3 udziału w budynku mieszkalnym po zmarłym ojcu. Następnie w wyniku działu spadku ten sam budynek mieszkalny miał w udziale 1/2, co nie przekroczyło 50%. Nabyty przez Państwa lokal mieszkalny to Państwa pierwszy zakup. Przedmiotem umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny nabyty na współwłasność. Notariusz pobrał od Państwa podatek powołując się na zakup w udziałach, mimo że przedmiotem umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny.

Zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych objęta jest umowa sprzedaży, której przedmiotem jest m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego. W przypadku, gdy nieruchomość nabywana jest na współwłasność, to każdy z kupujących (np. partner) musi spełniać warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości mieszkaniowych czy też spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego lub udziału w niej lub w ww. prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Pani zdaniem, notariusz niesłusznie pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z Pani stanowiskiem nie można się zgodzić.

Co prawda – jak słusznie Pani zauważyła – przedmiotem opisanej we wniosku umowy sprzedaży był cały lokal mieszkalny (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego), a w ramach tej umowy został on nabyty na współwłasność, przez Panią i Pani partnera.

Należy jednak wskazać, że z powołanego powyżej art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku posiadania udziału m.in. w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zwolnienie z opodatkowania będzie miało miejsce, jeżeli udział ten nie przekracza 50% i został nabyty wyłącznie w drodze dziedziczenia.

Z opisu sprawy wynika, że Pani partner w drodze dziedziczenia nabył 1/3 udziału w budynku mieszkalnym po zmarłym ojcu. Następnie, jak sama Pani wskazała, w wyniku działu spadku ten sam budynek mieszkalny Pani partner otrzymał w udziale 1/2 .

Na skutek tego udział 1/2 w nieruchomości nabyty w wyniku działu spadku, nie jest tożsamy z udziałem w tej nieruchomości nabytym pierwotnie przez Pani partnera poprzez dziedziczenie. Ostateczny udział w nieruchomości jest wynikiem działu spadku dokonanego pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami i jest „sumą” pewnych składników przypadających pierwotnie spadkobiercom.

Natomiast jak wskazano powyżej, w przypadku kupującego, który posiadał lub posiada udział w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zwolnienie przysługuje tylko w przypadku nabycia tego udziału do wysokości 50% i wyłącznie tytułem dziedziczenia. Pani partner co prawda pierwotnie nabył udział w dopuszczalnej wysokości w drodze dziedziczenia, jednakże następnie na mocy działu spadku, nabył udział 1/2 w tej nieruchomości. Zatem w takiej sytuacji nie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pani partner nie spełnił bowiem wymogu dotyczącego tytułu nabycia udziału w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Reasumując, notariusz prawidłowo zatem pobrał podatek w związku z nabyciem przez Panią i Pani partnera spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pomimo tego, że nabyli Państwo cały lokal mieszkalny (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) na współwłasność, to w związku z zawarciem opisanej we wniosku umowy nie przysługiwało prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie nabycia „pierwszego mieszkania”, gdyż Pani partner posiadał udział w nieruchomości, który nie został nabyty wyłącznie w drodze dziedziczenia.

Dodatkowe informacje

Przedmiotowa interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem, została wydana wyłącznie dla Pani. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Nie rozstrzyga ona zatem o skutkach podatkowych nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jakie wystąpią po stronie Pani partnera. Stosownie do powyższego, jeżeli Pani partner chciałby również otrzymać interpretację indywidualną, to powinien złożyć odrębny wniosek i uiścić wymaganą opłatę.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00