Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.637.2024.2.HJ
Przychody osiągane z najmu prywatnego.
Przychody osiągane z najmu prywatnego.
Opodatkowanie przychodów z najmu mieszkania.
Określenie, czy przychody uzyskane z najmu prywatnego wliczają się w kwotę 2 000 000 euro limitującą możliwość skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności.
Skutki podatkowe sprzedaży działki po upływie 5-lat od daty jej nabycia.
Skutki podatkowe przekazania nieruchomości do majątku prywatnego oraz jej najem prywatny.
Opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na spłatę kredytu refinansowego.
Sprzedaż działki w ramach majątku prywatnego.
Zakup i sprzedaż wielu nieruchomości spowodowanych zmianą miejsca pracy i zamieszkania.
Skutki podatkowe sprzedaży przedmiotów z majątku osobistego.
Możliwość opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Skutki podatkowe wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego oraz opodatkowanie przychodów z dzierżawy ryczałtem.
Kwalifikacja przychodów z najmu domków rekreacyjnych do odpowiedniego źródła i możliwości rozliczania tego przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
Kwalifikacja przychodów z najmu garaży do odpowiedniego źródła oraz możliwość wspólnego ich rozliczenia z małżonkiem.
Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonką przychodów pochodzących z najmu.
Kwalifikacja podatkowa przychodów z najmu nieruchomości zaliczanych do majątku prywatnego oraz do majątku związanego prowadzeniem działalności gospodarczej.
Możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu mieszkania w ramach tzw. najmu prywatnego pomimo prowadzenia działalności w zakresie najmu.
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatki z tytułu czynszu za najem/dzierżawę nieruchomości, płatnego na rzecz Wynajmującej na jego rachunek prywatny, niewidniejący w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT?
Dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatki z tytułu czynszu za najem/dzierżawę nieruchomości, płatnego na rzecz Wynajmującej na jego rachunek prywatny, niewidniejący w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług.
Dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przychody osiągnięte przez Pana z tytułu wynajmu dwóch mieszkań oraz apartamentu na zasadach najmu prywatnego, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, mogą być opodatkowane w 2022 roku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy.
Stawka ryczałtu z przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego a rozdzielność majątkowa małżonków (12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100.000 zł).
Możliwości opodatkowania przychodów z najmu prywatnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.