Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.589.2024.4.MS
Skutki podatkowe otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.
Skutki podatkowe otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.
Interpretacja indywidualna w zakresie opodatkowania podatkiem VAT umowy cesji jako świadczenia usług oraz prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków na pokrycie ceny Cesji.
Czynności sprzedaży wierzytelności w ramach sekurytyzacji będą wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro zwrotne przeniesienie wierzytelności nie będzie dokonane na podstawie odrębnej umowy, w szczególności wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to zwrotne przeniesienie wierzytelności nie będzie opodatkowane
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości, możliwość zwolnienia od podatku sprzedaży Nieruchomości oraz prawo Kupującego do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Nieruchomości
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia na podstawie umowy cesji praw z umowy kredytowej.
Zbycie przez Spółkę w drodze cesji praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych sprzedaży Działek będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy.
Uznanie cesji praw i przeniesienia obowiązków wynikających z zawartych przedwstępnych umów sprzedaży nieruchomości za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu i niepodlegające zwolnieniu z VAT oraz prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Cedenta oraz prawo do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.
Prawo do wystawienia faktury korygującej oraz obniżenia podstawy opodatkowania.
Uznanie Cesji praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania dla Cesji praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej i Umowy Wykończeniowej oraz dokumentowanie zwracanych kosztów.
Wypłata przez Spółkę kwoty należnej Prowizji na rzecz „D.” stanowi koszt finansowania dłużnego i podlega ograniczeniom wskazanym w art. 15c ustawy o CIT. Również kwota wynagrodzenia należnego „D” za tzw. okres odroczenia (karencji) stanowi koszt finansowania dłużnego i podlega ograniczeniom wskazanym w art. 15c ustawy o CIT.
Wskazanie czy przeniesienie przez „A” na rzecz „B”, za wynagrodzeniem równym wysokości zapłaconych przez „A” na rzecz Kontrahentów zaliczek, praw i obowiązków wynikających z zawartych z Kontrahentami Umowy 1 oraz Umowy 2, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a w efekcie powinno być udokumentowane fakturą oraz czy „B” przysługiwało prawo do
Opodatkowanie czynności nabycia wierzytelności komunikacyjnych.
Uznanie cesji za odpłatne świadczenie usług opodatkowane podatkiem VAT, niekorzystające ze zwolnienia oraz podstawa opodatkowania z tytułu cesji.
Ustalenia, czy Spółka wypłacając pozostałą kwotę dywidendy w wysokości (..) EUR na rzecz A., jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dywidendy na podstawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), powinna stosować zasady opodatkowania właściwe dla podmiotu, do którego
W zakresie uznania, że cesja praw i obowiązków wynikająca z aktu notarialnego, na mocy którego doszło do przeniesienia władztwa ekonomicznego z umowy przedwstępnej stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.
W zakresie sposobu opodatkowania cesji praw i obowiązków z umowy przedwstępnej oraz prawa do odliczenia z faktury.
W zakresie sposobu opodatkowania podatkiem VAT świadczenia Cedenta na podstawie Umowy Przyrzeczonej Cesji oraz prawa Cesjonariuszem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z faktury.
O ile istotnie omawiane czynności sprzedaży wierzytelności (w ramach opisanego we wniosku Odkupu wierzytelności) będą objęte regulacjami ustawy o podatku od towarów podatkiem od towarów i usług (jako opodatkowane tym podatkiem bądź z niego zwolnione), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie uznania opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży praw i przeniesienie obowiązków z Przedwstępnych Umów Sprzedaży Nieruchomości na podstawie Cesji oraz przysługującego Cesjonariuszowi prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia praw i przejęcia obowiązków Przedwstępnych Umów Sprzedaży Nieruchomości, na podstawie Cesji.
W zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych pod Pośrednika i Dewelopera z tytułu transakcji.
Stawka podatku VAT dla sprzedaży Gruntu i Budynku, kwestia wyodrębnienia w cenie i zaliczce części przypadającej na Meble w zabudowie, AGD, Wyposażenie, stawka dla cesji Praw Autorskich i Gwarancji, prawo do odliczenia.
W zakresie uznania: - czy Cesja, która zostanie dokonana w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego, stanowić będzie świadczenie usług na gruncie VAT podlegające opodatkowaniu oraz niepodlegające zwolnieniu z VAT, - czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Cedenta dokumentującej dokonaną Cesję praw i
Opodatkowanie cesji praw z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.
Uznanie transakcji sprzedaży praw i przeniesienia obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej cesji za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z przedmiotową transakcją.