Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.412.2024.2.DS
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami, wykorzystywanej w działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami, wykorzystywanej w działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości.
Podatek od towarów i usług dotyczący opodatkowania czynności przekazania Nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego wspólników i dokonania korekty VAT w związku z tą transakcją.
Zbycie udziałów w działkach wykorzystywanych w działalności gospodarczej Spółki cywilnej oraz udziałów w działkach nabytych do majątku prywatnego.
Wycofanie nieruchomości ze spółki cywilnej do majątków prywatnych wspólników.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu wynajmowania nieruchomości od małżonki wnioskodawcy.
W zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca ma prawo do stosowania preferencyjnej 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego wraz komórką lokatorską, miejscem parkingowym i udziałem w gruncie.
W zakresie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków.
Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.
Przeniesienie udziałów w lokalach z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątków osobistych.
Skutki podatkowe dla obdarowanego, nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej prowadzonej przez małżonków, do indywidualnej działalności jednego z małżonków.
Skutki podatkowe dla darczyńcy nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej prowadzonej przez małżonków, do indywidualnej działalności jednego z małżonków.
Opodatkowanie wypłaty przez spółkę przekształconą zysków wypracowanych przed przekształceniem.
Opodatkowania podatkiem VAT przekazania aktem notarialnym lub uchwałą przeniesienia własności nieruchomości na właścicieli spółki.
Czy Spółka z o.o. może stosować 9% stawkę CIT począwszy od momentu przekształcenia.
Wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i przekazanie jej do majątku prywatnego a obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólników spółki.
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pojęcia małego podatnika oraz możliwości zastosowania jednorazowej amortyzacji. Brak możliwości zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez wspólników spółki cywilnej ze względu na przekroczenie limitu przychodu 2 000 000 euro przez spółkę cywilną.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla nieodpłatnego przekazania budynku do majątku osobistego wspólników oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem budynku z działalności gospodarczej.
Czy dla wspólnika pozostającego w spółce, nieodpłatne wystąpienie wspólnika występującego ze spółki będzie się wiązać z powstaniem przychodu podatkowego w dacie wystąpienia tego wspólnika ze spółki?
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.
W przypadku otrzymania przez wnioskodawcę na wyłączną własność całego majątku spółki (w tym wszystkich nieruchomości) z tytułu likwidacji spółki cywilnej, co nie będzie połączone z otrzymaniem przez drugiego wspólnika żadnych spłat bądź innej formy wyrównania, mimo że udziały w majątku spółki oraz udziały w zysku spółki wspólników są równe – wartość majątku otrzymanego ponad udział wnioskodawcy w majątku
Powstanie przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego wspólników spółki cywilnej.