Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.747.2021.1.AW
W przypadku otrzymania przez wnioskodawcę na wyłączną własność całego majątku spółki (w tym wszystkich nieruchomości) z tytułu likwidacji spółki cywilnej, co nie będzie połączone z otrzymaniem przez drugiego wspólnika żadnych spłat bądź innej formy wyrównania, mimo że udziały w majątku spółki oraz udziały w zysku spółki wspólników są równe – wartość majątku otrzymanego ponad udział wnioskodawcy w majątku spółki oraz ponad udział w zysku spółki nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na moment otrzymania tego majątku.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 sierpnia 2021 r. (data wpływu 27 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki cywilnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
27 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki cywilnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, zwanej dalej: „Spółką”, która od 2016 znajduje się w stadium zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, uwidocznionej w CEIDG.
Drugim i jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy w tej Spółce jest inna osoba fizyczna (zwana dalej: „Wspólnikiem”), niepowiązana ze Wspólnikiem więzami małżeństwa, pokrewieństwa ani powinowactwa, a także niepozostająca ze Wspólnikiem we wspólnym pożyciu i nieprowadząca ze Wspólnikiem wspólnego gospodarstwa domowego.
Zgodnie z Umową Spółki, przedmiotem wkładu do Spółki przez Wnioskodawcę oraz Wspólnika był wyłącznie wkład pieniężny w równej wysokości. Wnioskodawca wraz ze Wspólnikiem ustalili w Umowie Spółki, że uczestniczą w zyskach i stratach Spółki także w równej wysokości, tj. po 50%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right