Porada
Czy sprzedaż nieruchomości otrzymanej przez podatnika od rodziców w drodze darowizny podlega opodatkowaniu PIT i VAT
PROBLEM
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W 2015 r. podatnik nabył nieruchomość (grunt zabudowany) w drodze darowizny od rodziców. W okresie tym poniósł nakłady na wybudowanie drugiego budynku, który nie został jeszcze oddany do użytkowania (budynek warsztatowy). Nieruchomość ta nie była nigdy wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności. Nakłady na budowę remontu również nie były rozliczane w działalności gospodarczej. W 2024 r. podatnik zamierza podzielić nieruchomość na dwie - część działki z budynkiem w trakcie budowy (1) i część z budynkiem nabytym w drodze darowizny (2). Działkę 2 planuje sprzedać w 2024 r. Czy z tego tytułu powstanie obowiązek w podatku PIT i VAT?
RADA
W tym przypadku możemy skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. W przypadku zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT nieruchomość nie powinna być wniesiona do działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości (udziału w części budynku) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy ilekroć w przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Poniesienie nakładów na ulepszenie środka trwałego zmierza do podjęcia bądź rozszerzenia działalności w drodze budowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodując istotną zmianę cech użytkowych tego środka. Natomiast nieruchomości (np. lokale mieszkalne), które nie będą stanowić u podatnika środka trwałego nie mogą ulec ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ponieważ pojęcie ulepszenia, do którego odwołuje się ustawodawca w art. 2 pkt 14 ustawy odsyłając do przepisów o podatku dochodowym dotyczy ulepszenia środków trwałych.
W opisanym przypadku nakłady były poczynione jednak nie na budynek, który będzie przedmiotem sprzedaży. Co ważne doszło do wydzielenia działki z budynkiem, który na pewno nie był modernizowany. Tym samym sprzedaż wydzielonej działki wraz z budynkiem, który został już zasiedlony może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, jeśli nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z pytania jednak wynika, iż doszło do sprzedaży nieruchomości, która nie była środkiem trwałym. Nabycie działki w drodze darowizny nastąpiło wiele lat i temu i jeśli budynek nie był wykorzystywany w działalności to możemy skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a -c ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przepisu tego nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3 ustawy o PIT dotyczącego nieruchomości mieszkalnych), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).
art. 7 ust. 1, art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.),
art. 10, art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.).
Tomasz Burchard
doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego, biegły sądowy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right