Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.538.2024.3.MST
Skutki podatkowe umorzenia części wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego.
Skutki podatkowe umorzenia części wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego.
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (w przypadku umorzenia wierzytelności wynikających z kredytu).
Skutki podatkowe umorzenia kwot wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe wynikające z podpisania ugody z Bankiem.
Skutki podatkowe w zakresie zwrotu (kwoty dodatkowej) otrzymanego na podstawie ugody bankowej w sprawie kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe podpisania ugody z bankiem.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w związku z planowanym zawarciem ugody z bankiem i umorzeniem kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe w części przeznaczonego na refinansowanie poniesionych kosztów a w części przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe umorzenia kredytu mieszkaniowego.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie planowanego zawarcia ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału i odsetek) przeznaczonego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe umorzenia wierzytelności kredytowej w związku z ugodą zawartą z bankiem.
Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości otrzymanego w darowiźnie (cele mieszkaniowe).
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (spłata kredytu).
Umorzone przez bank kwoty wierzytelności z tytułu kredytów zaciągniętych w 2006 r. i w 2008 r. stanowią przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu nieodpłatnych świadczeń klasyfikowany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych wynajmowanych w ramach działalności - spłata kredytów hipotecznych.
Skutki podatkowe umorzenia i wypłaty kwoty przez bank na podstawie zawartej ugody sądowej, po przeniesieniu kredytu do innego banku, podwyższeniu kwoty o cele konsumpcyjne i śmierci jednego z kredytobiorców.
Koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego oraz poniesione koszty na utrzymanie i korzystanie z lokalu (domu) mieszkalnego (m.in. czynsz, energia, woda, gaz, inne media).
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu zaciągniętego na zakup dwóch lokali mieszkalnych.
Skutki podatkowe umorzenia kredytu hipotecznego zaciągniętego przez osoby fizyczne na zakup lokalu mieszkalnego i garażu.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek hipotecznych zaciągniętych wraz z małżonką na zakup lokalu usługowego celem rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonka.
Skutki podatkowe sprzedaży nabytego na drodze darowizny lokalu mieszkalnego będącą przedmiotem włączenia do wspólnoty majątkowej małżeństwa. Ustalenie kosztów odpłatnego zbycia. Możliwość uznania za wydatki na cele mieszkaniowe spłatę kredytu hipotecznego, kosztów nabycia innego lokalu (koszty aktu notarialnego).
Skutki podatkowe umorzenia kapitału oraz innych poniesionych opłat, niezbędnych do zawarcia umowy kredytu.