Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.149.2024.1.KK
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
W zakresie skutków podatkowych darowizn środków pieniężnych od ojca.
W zakresie skutków podatkowych przesunięcia środków pochodzących z darowizn od teścia z konta Pani męża na Pani konto i przeznaczenia ich na spłatę kredytu hipotecznego.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych wpłaconych na konto osoby trzeciej dokonanej w ramach wykonania zobowiązania z tytułu zakupu mieszkania.
W zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po dziadku.
Skutki podatkowe umorzenia i wypłaty kwoty przez bank na podstawie zawartej ugody sądowej, po przeniesieniu kredytu do innego banku, podwyższeniu kwoty o cele konsumpcyjne i śmierci jednego z kredytobiorców.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od babci.
W zakresie skutków podatkowych nabycia środków z polisy na życie wchodzących do masy spadkowej po zmarłym wujku zamieszkującym w Kanadzie.
Jeżeli przekroczyła Pani termin 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia i w terminie tym nie zgłosiła Pani nabycia swojego udziału w przedsiębiorstwie w spadku (jego składnikach), jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku od tych niezgłoszonych przedmiotów na zasadach określonych w wyżej powołanych przepisach dla I grupy podatkowej.
Zgłoszenie nabytego spadku po rodzicach na jednym formularzu SD-Z2, ze wskazaniem jako spadkodawcę tylko ojca - mimo wykazania całej masy spadkowej nabytej po obojgu rodzicach - skutkuje obowiązkiem zgłoszenia do US spadku po matce.
W zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny od córki.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego.
W zakresie skutków podatkowych otrzymywania od Pana ówczesnej partnerki – obecnie Pana żony, przelewów środków pieniężnych na Pana konto rozliczeniowe celem wspólnego oszczędzania przed zawarciem związku małżeńskiego.
W zakresie skutków podatkowych darowizn od matki przekazanych bezpośrednio na konto sprzedającego.
W zakresie skutków podatkowych zgłoszenia nabycia spadku.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania dodatkowych tokenów.
Korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Art. 4b ustawy o podatku od spadków i darowizn rozszerza możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na osoby spoza kręgu osób najbliższych. Osoby najbliższe w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia własności przedsiębiorstwa, korzystać będą ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, bez zmian, na obecnych zasadach, bez warunku
Czy wpłata darowizny środków pieniężnych przez matkę na rachunek przeznaczony do spłaty kredytów, a nie na rachunek osobisty obdarowanego, rodzi konieczność zapłaty podatku od darowizny?
Czy Zainteresowane mają obowiązek złożenia korekty zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2, w ramach której wykażą rzeczywistą (tj. niższą niż zadeklarowaną w korekcie z 25 maja 2017 r.) wartość rzeczy i praw nabytych z tytułu 25% udziału przysługującego każdej z nich w Spółce jawnej?
Czy spłata ww. wspólnego kredytu w całości lub w części przez rodziców będzie darowizną na rzecz Wnioskodawczyni i czy czynność ta wymaga zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego?
Czy wpłata dokonywana przez syna Wnioskodawczyni na pokrycie raty Kredytu regulowanego przez Wnioskodawczynię i jej męża, powinna być zgłaszana do Urzędu Skarbowego jako darowizna?
Czy comiesięczne raty kredytu regulowane przez rodziców, którzy są również współkredytobiorcami, Wnioskodawczyni powinna zgłaszać do urzędu skarbwego jako darowiznę (formularz SD-Z2)?
Pomniejszenie wartości darowizny w III grupie podatkowej o wartość hipoteki (niższej niż wartość udziału)