Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.428.2024.2.RMA
Rozliczenie aportu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Rozliczenie aportu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
W zakresie uznania czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych (tj. Zakład) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy aport Zakładu do (T) będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
w zakresie: ‒ uznania czynności wniesienia aportem infrastruktury do Spółki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia, ‒ prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki ponoszone na realizację inwestycji, ‒ określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem infrastruktury do Spółki.
Brak zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do czynności zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia i środków trwałych.
Koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów.
W sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bo przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej.
Dotyczy ustalenia, czy Spółce przysługuje prawo do zaliczania odpisów (przypis organu) amortyzacyjnych od wniesionego przez Gminę aportem środka trwałego w postaci sieci kanalizacji sanitarnej w koszty podatkowe.
Opodatkowanie podatkiem VAT aportu sieci kanalizacyjnej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur związanych z jej budową.
Ustalenie wartości aportu dla potrzeb przekazania przedmiotowej budowli do Spółki według zasady „w stu”.
Skutki podatkowe wniesienia aportu do spółki kapitałowej.
Czy w przypadku płatności odsetek przez Wnioskodawcę lub obie spółki w częściach równych, zapłacone odsetki od kredytu inwestycyjnego będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?
Co stanowić będzie koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy z tytułu wykupu Obligacji wniesionych do Spółki aportem przez Skarb Państwa.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportem infrastruktury kanalizacyjnej do Spółki oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na realizację inwestycji.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy wniesienia aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci nieruchomości do spółki prawa cywilnego oraz obowiązek korekty podatku odliczonego od nakładów, zgodnie z art. 91 ust. 6 ustawy.
Uznania wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do Spółki Otrzymującej za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z aportem tego przedsiębiorstwa.
Aport Zespołu składników do Spółki będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa i w konsekwencji Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 Ustawy o VAT.
Pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy sieci kanalizacji sanitarnej w związku z zamiarem wniesienia jej aportem do Spółki.
Opisane we wniosku zmiany umowy spółki kapitałowej (wkłady pieniężne i niepieniężne) korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Spełnione są bowiem przesłanki warunkujące wskazane zwolnienie, tj. świadczenie usług użyteczności publicznej, o których mowa w tym przepisie oraz posiadanie udziału o określonej wysokości w Spółce przez jednostkę
Skutki podatkowe połączenia spółek.
Aport hali magazynowo-produkcyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT i dokonując aportu Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT.
Brak zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do czynności zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz brak obowiązku dokonania przez Państwa korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia i środków trwałych.
Skutki podatkowe wniesienia aportu
Podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług aportu know-how do spółki.
W zakresie ustalenia, czy Spółka będzie mieć prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu Faktur zgodnie z art. 15 ust. 4e Ustawy o CIT, przy założeniu, że koszty wynikające z Faktur mieszczą się w zakresie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz czy wspólnik rozliczający CIT w ramach PGK będzie mieć prawo do rozpoznania kosztów uzyskania