Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.206.2024.1.MM
W sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bo przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego spółki w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest nowopowstałą spółką, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym … 2024 r., w której udziały w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte w sposób następujący:
-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego pod firmą B. sp. z o.o. z siedzibą w … objęła 60 udziałów (dalej także jako: „Pierwszy Udziałowiec” lub „Pierwszy Wspólnik”) oraz
-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego pod firmą C. sp. z o.o. z siedzibą w … objęła 20 udziałów (dalej także jako: „Drugi Udziałowiec” lub „Drugi Wspólnik”).
Wnioskodawca planuje dokonać zmiany umowy spółki, obejmującej podwyższenie kapitału zakładowego, a następnie zawarcie dwóch umów aportowych.
Przed zawarciem umów aportowych Wspólnicy planują zwołanie Nadzwyczajnych Zgromadzeń Wspólników i podjęcie uchwał wyrażających zgodę na zbycie na rzecz spółki A. sp. z o.o. z siedzibą w … zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w odniesieniu do Pierwszego Wspólnika i stanowiącego przedsiębiorstwo w odniesieniu do Drugiego Wspólnika.
W czerwcu 2024 r. podpisany został list intencyjny dotyczący dalszej przyszłej współpracy pomiędzy Wspólnikami. W podpisanym przez strony liście intencyjnym, zostały określone wspólne cele:
-aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowiący wyodrębnianą w strukturze linię biznesową „Wydawnictwo” Pierwszego Udziałowca na rzecz Wnioskodawcy;
-aport przedsiębiorstwa Drugiego Udziałowca prowadzonego pod firmą C. sp. z o.o. na rzecz Wnioskodawcy.
Wkład niepieniężny w postaci ZCP, który zostanie wniesiony na podstawie umowy aportowej przez Pierwszego Wspólnika stanowi funkcjonalnie odrębną całość - obejmującą elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych w tym zakresie. Do ZCP zostały przypisane następujące składniki majątkowe i niemajątkowe, a także inne aktywa istotne dla Wydawnictwa, związane z jego działalnością:
1)część środków trwałych związanych z prowadzeniem działalności … (w tym: środki transportu, sprzęt komputerowy, urządzenia poligraficzne, sprzęt foto-video),
2)wartości niematerialne i prawne np. prawa ochronne na znaki towarowe dotyczące poszczególnych tytułów czasopism, witryny internetowe (w tym sklep internetowy), oprogramowanie dla poligrafii, oprogramowanie serwerów,
3)zobowiązania handlowe,
4)wierzytelności,
5)zapasy i produkcja (np. gadżety wydawane podczas targów, nakłady czasopism i książek),
6)gotówka na koncie bankowym - bieżącym i oszczędnościowym,
7)pracownicy,
8)prawa i obowiązki wynikające m.in. z umów:
a)o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa w zamówieniach druku oraz dystrybucji danego czasopisma,
b)o wykonaniu druku periodyków,
c)o współpracy w zakresie wykonywania projektów graficznych,
d)o kolportażu,
e)o współpracy w zakresie realizacji sprzedaży towarów,
f)o współpracy na rzecz rozwoju branż … w Polsce,
g)o świadczenie usług utrzymania platformy USER, zbierania danych marketingowych, podmianę treści na witrynie, moduł CRM, dostęp przez API do wszystkich danych w czasie rzeczywistym,
h)o wsparcie techniczne i serwisowe związane z systemami informatycznymi,
i)o zarządzanie flotą samochodową,
j)związanych z prawami autorskimi.
W strukturze organizacyjnej ZCP funkcjonuje szczegółowy schemat organizacyjny sankcjonujący działanie Wydawnictwa - obejmuje on komórki organizacyjne, zakres działania oraz struktury pracownicze (tj. m.in. liczbę etatów przypadających na daną komórkę organizacyjną).
W opisanej powyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa B. sp. z o.o., zostały wyodrębnione organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo zespoły składników, niezbędne i zarazem wystarczające do samodzielnego realizowania zadań w branży wydawniczej.
W efekcie realizowanego procesu doskonalenia struktury organizacyjno-zarządczej całokształt działalności Pierwszego Wspólnika związanej z działalnością wydawniczą tworzy dział Sprzedaży, Marketingu i Obsługi Klienta, dział Redakcje, dział Reklama & Media Solutions (R&MS) oraz dział Finanse/Wsparcie.
Dział Sprzedaży, Marketingu i Obsługi Klienta podzielony jest na poszczególne komórki organizacyjne Sprzedaż, Marketing i Obsługa Klienta. A te komórki dzielą się na komórki organizacyjne odpowiedzialne za eventy, targi, przedstawicieli terenowych, CallCenter, działania on-line, dystrybucję, pocztę, obsługę klienta. Przykładowo do komórki organizacyjnej Sprzedaż przypisanych jest na koniec czerwca 2024 r. 15 etatów, do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za marketing 9 etatów, a do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za obsługę klienta 13 etatów.
Dział Redakcji podzielony jest na poszczególne Redakcje (poszczególnych tytułów wydawniczych w wersji papierowej) oraz Redakcję On-Line odpowiedzialną za webserwisy tytułów oraz serwisy internetowe.
Dział Finanse/Wsparcie dzieli się na komórki IT, Digital, Personel/BHP, Controlling, Finanse/księgowość. Dział ten jest zasadniczo odpowiedzialny za wsparcie działalności operacyjnej Wydawnictwa, a jego koszt jest przypisany do tej części działalności Pierwszego Wspólnika.
B. sp. z o.o., stosuje plan kont zawierający odpowiednie konta analityczne, które umożliwiają określenie wyników finansowych Wydawnictwa. Dla Wydawnictwa sporządzane są szczegółowe sprawozdania ze sprzedaży poszczególnych tytułów wydawniczych, sprawozdania dotyczące poszczególnych kosztów, a także szczegółowe rozliczenie rentowności każdego z tytułów oraz zakresów działania. Sprawozdania te mają na celu umożliwienie stałego, systemowego monitoringu jego wyników finansowych oraz efektywności działania, a także ustalanie budżetu tej jednostki wewnętrznej i rozliczenie wykonania tego budżetu.
Opisany powyżej model ewidencji zdarzeń gospodarczych umożliwia pełne rozdzielenie finansowe ZCP Wydawnictwa od pozostałej działalności B. sp. z o.o. W konsekwencji, Wydawnictwo ma cechy samodzielnej jednostki gospodarczej wyodrębnionej organizacyjnie, stanowiącej integralną całość, która byłaby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku i posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy, zajmujący się działalnością wydawniczą, wraz z obszarami komplementarnymi do tej działalności.
Dodatkowo należy stwierdzić, iż dla Wydawnictwo określone są szczegółowo zadania, budżet oraz cele gospodarcze i finansowe wyodrębnione na tle założeń i celów ustalonych dla całości B. sp. z o.o.
Od strony formalnej wyodrębnienie organizacyjne Wydawnictwa zostało usankcjonowane oraz potwierdzone na podstawie uchwały Zarządu dotyczącej m.in. wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zajmującej się działalnością wydawniczą. Wydawnictwo posiada także odrębność funkcjonalną i finansową.
Przedmiotem aportu będzie opisana powyżej jednostka wewnętrzna Pierwszego Wspólnika, zajmująca się działalnością wydawniczą - Wydawnictwo, jako wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w ramach aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazany zespół składników jest niezbędny, ale zarazem wystarczający do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych. Wraz ze składnikami majątkowymi (m.in. środki trwałe i wyposażenie, materiały produkcyjne, produkty, surowce, zespół pracowników) i niematerialnymi (m.in. sposób zorganizowania i procedury postępowania, know-how, znaki towarowe i inne wartości niematerialne i prawne, bazy danych) Pierwszy Wspólnik wniesie aportem związane z wyodrębnioną jednostką wewnętrzną prawa i obowiązki, zobowiązania, kontrakty i umowy, dokumentację prawną. Przed transakcją B. sp. z o.o. zamierza pozyskać zgody od kontrahentów na przeniesienie umów cywilno-prawnych na Wnioskodawcę. Na moment sporządzania niniejszego wniosku Pierwszy Wspólnik posiada ponad 50% zgód od kontrahentów. B. sp. z o.o. spodziewa się, że zdecydowana większość kontrahentów wyrazi stosowne zgody. W przypadku, gdy taka zgoda nie zostanie wyrażona lub nie będzie możliwa ze względów niezależnych od stron umowy (np. ze względów prawnych), planowane jest wypowiedzenie takiej umowy przez B. sp. z o.o. (umowa taka nie będzie związana z działalnością przez nią kontynuowaną) i jej zawarcie przez Wnioskodawcę.
Szczegółowo przedmiotem aportu do Spółki będzie zatem zorganizowana część przedsiębiorstwa B. sp. z o.o., obejmująca w całości Wydawnictwo. A zatem obejmująca wszystkie składniki materialne i niematerialne konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie działalności wydawniczej, w szczególności:
- wszystkie środki trwałe (w tym środki transportu), urządzenia techniczne i maszyny związane z działalnością ZCP,
- wszelkie zapasy (wyroby gotowe, towary, gadżety reklamowe) dotyczące asortymentu Wydawnictwa, a także w toku procesu logistycznego dostarczania produktów i towarów do odbiorców, według stanu na dzień wniesienia aportu ZCP do Spółki,
- wszelkie aktywa relacyjne i rynkowe, w tym umowy handlowe (w szczególności prenumeraty) oraz pełną bazę klientów i dostawców przyporządkowaną i wynikającą z działalności Wydawnictwa,
- inne wartości niematerialne i prawne, w tym prawa własności intelektualnej związane z Wydawnictwem,
- całokształt zasobów kadrowych i pracowniczych (pracowników) przyporządkowanych, zgodnie z obowiązującym Schematem Organizacyjnym do działalności Wydawnictwa, obejmujących według stanu na czerwiec 2024 r. ponad … osób, w tym Dyrektorów poszczególnych działów i komórek organizacyjnych oraz Redaktorów Naczelnych poszczególnych tytułów wchodzących w skład ZCP wymienionych powyżej w treści przedmiotowego wniosku, z tym zastrzeżeniem, że B. sp. z o.o. nie planuje zmian personalnych w odniesieniu do jedynego członka Zarządu oraz w odniesieniu do Prokurenta (będą oni pełnić funkcje członka Zarządu oraz Prokurenta na rzecz Pierwszego Wspólnika jednak nie w oparciu o umowy o pracę),
- wszelkie należności, prawa, roszczenia oraz zobowiązania wynikające z umów z dostawcami i odbiorcami zawartych w ramach działalności ZCP Wydawnictwo oraz z transakcji sprzedaży wyrobów produkowanych przez Wydawnictwo,
- środki pieniężne znajdujące się na wyodrębnionych i dedykowanych rachunkach bankowych przypisanych do działalności ZCP Wydawnictwo, zgodnie z Uchwałą Zarządu m.in. w sprawie wyodrębnienia pod względem organizacyjnym i finansowym zorganizowanej części przedsiębiorstwa B. sp. z o.o. zajmującej się działalnością wydawniczą,
- zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, zobowiązania pracownicze oraz inne zobowiązania związane z działalnością ZCP Wydawnictwo,
- tajemnice przedsiębiorstwa związane z produkcją i dystrybucją czasopism, periodyków itd. wchodzące w skład ZCP Wydawnictwo, w tym zobowiązania pracownicze związane z zachowaniem tajemnicy przedsiębiorstwa,
- biznesowy oraz technologiczny know-how dotyczący prowadzenia działalności ZCP Wydawnictwo,
- wszelkie dokumenty związane w szczególności z wyodrębnieniem całokształtu ksiąg i dokumentów dotyczących działalności ZCP Wydawnictwo.
Spółka, wskutek nabycia Wydawnictwa, będzie kontynuowała działalność dotychczas prowadzoną przez Pierwszego Wspólnika z wykorzystaniem składników majątkowych, które będą przedmiotem transakcji. W szczególności Wnioskodawca nie zamierza ich oddać w dzierżawę podmiotowi trzeciemu ani zbyć. Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku, wchodzące w skład ZCP, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Pierwszego Wspólnika oraz podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Zakres prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę określony w umowie spółki jest analogiczny do zakresu działalności Wydawnictwa i obejmuje m.in.:
58.14.Z Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków,
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
58.11.Z Wydawanie książek,
58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza,
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
63.12.Z Działalność portali internetowych,
73.11.Z Działalność agencji reklamowych,
82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Wraz ze składnikami majątkowymi (zespół pracowników, materiały produkcyjne, produkty, surowce z infrastrukturą niezbędną dla ich funkcjonowania) i niematerialnymi (sposób zorganizowania, know-how, znaki towarowe) na Wnioskodawcę przejdą wszystkie związane z Wydawnictwem prawa i obowiązki, kontrakty i umowy, cała dokumentacja prawna, decyzje administracyjne.
Drugi Udziałowiec również działa w branży wydawniczej. C. sp. z o.o. jest wydawnictwem branżowym łączącym media drukowane w postaci czasopism z mediami cyfrowymi - portale, media społecznościowe, treści video, aplikacje. Jest on obecnie wydawcą czasopism i portali branżowych skierowanych do … . Na podstawie projektu umowy aportowej Drugi Udziałowiec zobowiązał się do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego, działającego pod firmą „C. sp. z o.o.” z siedzibą w …, stanowiącego zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedmiotem umowy pomiędzy Wnioskodawcą a Drugim Udziałowcem będzie przedsiębiorstwo, które obejmuje, w tym w szczególności:
1) własność ruchomości, wszystkie środki trwałe (w tym środki transportu), urządzenia techniczne i maszyny związane z działalnością przedsiębiorstwa oraz inne prawa rzeczowe do ruchomości (Aktywa),
2) wszelkie zapasy - własność towarów i wyrobów (wyroby gotowe, towary, odzież reklamowa) dotyczące asortymentu przedsiębiorstwa, a także w toku procesu logistycznego dostarczania produktów i towarów do odbiorców (Zapasy), według stanu na dzień wniesienia aportu,
3) prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych (Najem),
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych,
5) środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych przypisanych do działalności przedsiębiorstwa,
6) koncesje, licencje i zezwolenia,
7) patenty i inne prawa własności przemysłowej (w tym znaki towarowe),
8) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
9) tajemnice przedsiębiorstwa,
10)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz wszelkie dokumenty związane w szczególności z wyodrębnieniem całokształtu ksiąg i dokumentów dotyczących działalności przedsiębiorstwa,
11)biznesowy oraz technologiczny know-how dotyczący prowadzenia działalności przedsiębiorstwa,
12) przeniesienie praw i obowiązków oraz przyjęcie tych praw i obowiązków wynikających z umów handlowych (z dostawcami i odbiorcami – na moment złożenia niniejszego wniosku Drugi Udziałowiec posiada ponad 30% zgód od kontrahentów), umów świadczenia usług, umów o dzieło,
13) całokształt zasobów kadrowych i pracowniczych przedsiębiorstwa, przejęcie pracowników w rozumieniu art. 23 Kodeksu pracy (Pracownicy),
14) bazę danych klientów, wszelkie należności, roszczenia oraz zobowiązania wynikające z umów handlowych z dostawcami i odbiorcami zawartymi w ramach działalności przedsiębiorstwa oraz z transakcji sprzedaży wyrobów produkowanych przez przedsiębiorstwo,
15) przeniesienie praw i obowiązków oraz przyjęcie tych praw i obowiązków wynikających z umów leasingu.
Spółce zostaną również przekazane dokumenty kadrowe i księgowe konieczne do kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej.
Kluczowym celem opisanej operacji gospodarczej było stworzenie optymalnych warunków dla możliwości dalszego zacieśnienia współpracy B. sp. z o.o. z C. sp. z o.o. Oba podmioty, biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną, rozpoczęły współpracę na początku 2023 r. i połączyły swoje siły na rynku wydawniczym. Postanowiono, że najbardziej efektywną metodą połączenia obu działalności wydawniczych będzie wniesienie w formie aportu do nowoutworzonej Spółki zorganizowanych części działalności obu podmiotów.
Połączenie działalności wyżej opisanych przedsiębiorstw w postaci aportu ZCP oraz całości przedsiębiorstwa, doprowadzi do synergii operacyjnej, osiągnięcia korzyści skali, integracji technicznej, ograniczenia ryzyk. Pozwoli to także na szybszy rozwój cyfrowy oraz na zwiększenie elastyczności działania względem reklamodawców, podczas targów i eventów branżowych, a także elastycznego wykorzystania treści i praw autorskich. Pozwoli na dalsze ograniczenie kosztów w zakresie dystrybucji i druku, ale także jednocześnie ograniczy koszty i nakłady administracyjne.
Wnioskodawca, będzie oferował kompleksowe wsparcie informacyjne i merytoryczne dla szeroko pojętego sektora …, a także realizację projektów skierowanych do sektora … i ….
Intencją Wnioskodawcy jest potwierdzenie skutków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zdarzenia polegającego na zmianie umowy Spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i wniesieniu do Spółki jako aportu wyodrębnionej części działalności gospodarczej Pierwszego Udziałowca oraz wniesienia jako aportu przedsiębiorstwa Drugiego Udziałowca. Wnioskodawca pragnie potwierdzić, że linia biznesowa Pierwszego Udziałowca zajmująca się działalnością wydawniczą - Wydawnictwo, na dzień wniesienia wkładu, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym uzyskać potwierdzenie prawidłowości stanowiska, że to działanie podlegać będzie wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca pragnie także potwierdzić, że wniesienie przez Drugiego Udziałowca przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego podlegać będzie wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wnioskodawca planuje dokonać zmiany umowy Spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego pod koniec sierpnia 2024 r.
Pytania
1) Czy zmiana umowy spółki A. spółka z o.o. obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego, następująca w związku z wniesieniem przez B. Sp. z o.o opisanego we wniosku wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
2) Czy zmiana umowy spółki A. spółka z o.o. obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego, następująca w związku z wniesieniem przez C. Sp. z o.o wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana umowy spółki A. sp. z o.o. obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego, następująca w związku z wniesieniem opisanych składników materialnych i niematerialnych w ramach aportu do A. sp. z o.o. w zamian za jej udziały, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej jako: „ustawa o PCC”).
Ustawa o PCC zawiera enumeratywny katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ukonstytuowany w art. 1 ust. 1 pkt 1.
W obrębie powyższego katalogu, na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jak z kolei wskazano w art. 1 ust. 3 ww. ustawy, za zmianę umowy spółki uważa się:
1)przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania,
2)przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej,
4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o PCC, przez użyte w ustawie określenie „spółka kapitałowa” należy rozumieć spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.
W niniejszej sprawie, aporty zostaną dokonane do spółki A. sp. z o.o. działającej w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc będącej spółką kapitałową w rozumieniu ustawy o PCC, w zamian za jej udziały.
Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:
1)wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,
2)stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,
3)zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.
Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach:
-organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Ustawodawca definiując pojęcie przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) położył szczególny nacisk na element zorganizowania składników majątkowych, powiązanych funkcjonalnie. Za przedsiębiorstwo nie można zatem uznać luźnego i niezorganizowanego zbioru składników majątkowych. Elementy składające się na przedsiębiorstwo powinny pozostawać ze sobą w funkcjonalnym powiązaniu i służyć prowadzeniu określonej działalności gospodarczej.
Z powyższego wynika, iż przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część) stanowią składniki majątku tak powiązane ze sobą, że tworzą spójną oraz unikalną całość a nie zbiór poszczególnych i indywidualnych rzeczy (praw). Zatem, aby mówić o aporcie przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części), na nabywcę powinny przejść wszystkie niezbędne elementy by nabywca mógł dalej prowadzić za jego pomocą działalność gospodarczą, którą do daty transakcji prowadził zbywca.
Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia.
Wkład niepieniężny w postaci ZCP, który zostanie wniesiony do Spółki przez Pierwszego Wspólnika stanowi funkcjonalnie odrębną całość - obejmującą elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych w tym zakresie w zamian za udziały.
Przedmiotem aportu będzie jednostka wewnętrzna Pierwszego Wspólnika, zajmująca się działalnością wydawniczą - Wydawnictwo, jako wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w ramach aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej B. sp. z o.o. Wraz ze składnikami majątkowymi (m.in. środki trwałe i wyposażenie, materiały produkcyjne, produkty, surowce, zespół pracowników) i niematerialnymi (m.in. sposób zorganizowania i procedury postępowania, know-how, znaki towarowe i inne wartości niematerialne i prawne, bazy danych) Pierwszy Wspólnik wniesie aportem związane z wyodrębnioną jednostką wewnętrzną prawa i obowiązki, zobowiązania, kontrakty i umowy, dokumentację prawną.
Wraz ze składnikami majątkowymi (zespół pracowników, materiały produkcyjne, produkty, surowce z infrastrukturą niezbędną dla ich funkcjonowania) i niematerialnymi (sposób zorganizowania, know-how, znaki towarowe) na Wnioskodawcę przejdą wszystkie związane z ZCP prawa i obowiązki, kontrakty i umowy, cała dokumentacja prawna.
Przedmiotem aportu do Spółki będzie zatem zorganizowana część przedsiębiorstwa C. sp. z o.o., obejmująca w całości Wydawnictwo. A zatem obejmująca wszystkie składniki materialne i niematerialne konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie działalności wydawniczej.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ZCP ma cechy samodzielnej jednostki gospodarczej wyodrębnionej organizacyjnie, stanowiącej integralną całość, która byłaby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku i posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy zajmujący się działalnością wydawniczą wraz z obszarami komplementarnymi do tej działalności.
Końcowo jeszcze raz podkreślić należy, że Wnioskodawca będzie mógł i będzie kontynuował działalność prowadzoną dotychczas przez Pierwszego Wspólnika przy pomocy składników majątkowych wchodzących w skład aportu. Zespół składników wchodzących w skład aportu stanowi zespół składników majątkowych i niemajątkowych umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez Zbywającego i wystarczający jest do prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji oraz bez konieczności podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, innych niż opisane powyżej, które miałyby być niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.
Zdaniem Wnioskodawcy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych, składających się na przedmiot aportu od Pierwszego Wspólnika, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ:
1)Przenoszony w ramach aportu ZCP, obejmuje zespół składników materialnych i niematerialnych, niezbędnych do realizacji działalności gospodarczej.
2)Nastąpiło również wyodrębnienie finansowe zespołu składników, stanowiących przedmiot aportu.
3)Funkcjonalnie wyodrębnienie Wydawnictwa znajdowało pełne odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej Pierwszego Wspólnika.
4)Wszystkie składniki majątku będące przedmiotem aportu są funkcjonalnie powiązane, w taki sposób, że umożliwiają one realizowanie zadań gospodarczych w zakresie Wydawnictwa. Mogą one funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy, samodzielnie realizujący te zadania.
5)Wnioskodawca będzie w stanie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez Pierwszego Wspólnika przy pomocy składników majątku stanowiących przedmiot aportu.
W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, składniki majątku mające być przedmiotem aportu od Pierwszego Udziałowca będą stanowić zespół składników wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo i będą mogły funkcjonować jako samodzielne, autonomicznie działające przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych. Tym samym przedmiot aportu będzie stanowił w momencie tego aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym przedmiotowa transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC.
Na mocy drugiej umowy aportowej przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo Drugiego Udziałowca.
W związku z brakiem definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, należy przyjąć, że zastosowanie znajdują regulacje ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Zgodnie z przepisem art. 55(1) Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z uwagi na fakt, że w art. 55(1) Kodeksu cywilnego ustawodawca użył sformułowania „w szczególności”, to należy stwierdzić, że katalog składników majątkowych, które mogą tworzyć przedsiębiorstwo może zarówno zawierać składniki, które nie zostały wymienione w tym przepisie jak i nie obejmować wszystkich pozycji w nim wymienionych.
Na mocy art. 55(2) Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W oparciu o powyższą definicję Wnioskodawca ocenia, że aktywa i pasywa będące przedmiotem opisanego w zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku aportu od Drugiego Wspólnika stanowią przedsiębiorstwo, zdefiniowane w Kodeksie cywilnym.
W związku z tym należy uznać, że jeżeli przedmiotem aportu będą składniki majątkowe stanowiące przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu kodeksu cywilnego, aport będzie stanowił zmianę umowy spółki związaną z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, wyłączoną od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Analogiczne stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej m.in. z 21 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4014.532.2023.1.AD, z 20 listopada 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4014.334.2023.4.JS.
W świetle powyższego, Wnioskodawca uznaje, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC, bowiem przedsiębiorstwo / zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będą wniesione w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, że planowane wniesienie na mocy umów aportowych zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki kapitałowej, traktowane na gruncie ustawy o PCC jako zmiana umowy spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. będzie wyłączone z opodatkowania PCC. W konsekwencji, Wnioskodawca ocenia, że w jego przypadku nie wystąpi zobowiązanie do zapłaty podatku PCC z tego tytułu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie – stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.
W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej:
a)rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b)siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania tym podatkiem.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.
Wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Ustawodawca nie odsyła także – dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych – do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy w ustawie o podatku od towarów i usług.
Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach pozapodatkowych. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061), zgodnie z którym:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W oparciu o powyższą definicję można stwierdzić, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, zdefiniowanego w Kodeksie cywilnym, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:
-wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,
-stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,
-zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.
Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika (jako dział, wydział, oddział), przy czym ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie zaś funkcjonalne to kryterium sprowadzające się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość, jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.
Z opisu zdarzenia wynika, że wspólnikami (udziałowcami) Spółki są dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Przedmiotem aportu wniesionym przez wspólników na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego będzie:
-zorganizowana część przedsiębiorstwa wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w ramach aktualnie prowadzonej działalności Pierwszego Wspólnika,
-przedsiębiorstwo Drugiego Wspólnika.
Z treści wniosku wynika więc, że przedmiotem wkładu będzie przedsiębiorstwo oraz zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.
Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana umowy Spółki obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego, następująca w związku z wniesieniem opisanych składników materialnych i niematerialnych w ramach aportu do Spółki w zamian za jej udziały, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro bowiem przedsiębiorstwo i zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będą wniesione w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej, to spełnione zostaną warunki wyłączenia z opodatkowania.
Powyższe oznacza, że planowane wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Pierwszego Wspólnika i przedsiębiorstwa Drugiego Wspólnika do spółki kapitałowej, traktowane na gruncie analizowanej ustawy jako zmiana umowy spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).