Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.532.2023.1.AD

W sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bo zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały. Uzupełnili go Państwo samoistnie 14 grudnia 2023(…)r. (data wpływu – 14 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka”) jest spółką prawa polskiego i polskim rezydentem podatkowym. Jedynym wspólnikiem Spółki, posiadającym 100 % jej udziałów jest spółka (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Wspólnik”). Przedmiotem działalności Wspólnika jest działalność produkcyjna w branży papierniczej.

Wspólnik prowadzi działalność gospodarczą w dwóch niezależnych zakładach, jeden (…)w (…). Każdy z zakładów Wspólnika prowadzi niezależną działalność produkcyjną, każdy posiada własny park maszynowy, odrębne linie produkcyjne, każdy produkuje własne produkty, każdy posiada odrębną załogę (własnych pracowników), każdy odrębny zakład jest wyodrębniony organizacyjnie i funkcjonalnie.

Wspólnik zamierza przenieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci zakładu produkcyjnego w (…), w którym Wspólnik prowadzi część swojej działalności gospodarczej polegającej na produkcji wyrobów higienicznych, na Spółkę.

Na zakład w (…), stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wspólnika, którą zamierza przenieść na Spółkę, składają się:

a. Nieruchomości gruntowe;

b. Budynki (nieruchomości budynkowe);

c. Środki trwałe (w tym instalacje i linie do produkcji papieru) i ruchomości;

d. Prawa i obowiązki wynikające z umów (w tym umów finansowych);

e. Zezwolenia i pozwolenia administracyjnoprawne (w tym rejestracje, autoryzacje, certyfikaty);

 f. Przeniesiony dług (w tym zobowiązania finansowe);

g. Wierzytelności;

h. Zapasy i produkcja;

 i. Gotówka na koncie bankowym;

 j. Prawa własności intelektualnej/prawa i systemy informatyczne;

k. Zobowiązania handlowe;

 l. Pracownicy.

Dokonanie powyższego rozważane jest poprzez wniesienie przez Wspólnika całej opisanej powyżej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wspólnika (zakładu w (…)) wkładem niepieniężnym do Spółki (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) na pokrycie nowych udziałów objętych przez Wspólnika w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.

Przedmiotem aportu miałaby być, opisana powyżej, zorganizowana część przedsiębiorstwa Wspólnika, jako wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w ramach aktualnego przedsiębiorstwa Wspólnika. Rozważany zespół składników jest niezbędny, (…)a zarazem wystarczający do stworzenia odrębnego przedsiębiorstwa mogącego samodzielnie realizować zadania w zakresie produkcji wyrobów higienicznych.

Wraz ze składnikami majątkowymi (nieruchomości, linie produkcyjne, maszyny, urządzenia, budynki, hale produkcyjne, hale magazynowe, zespół pracowników, materiały produkcyjne, produkty, surowce z infrastrukturą niezbędną dla ich funkcjonowania) i niematerialnymi (sposób zorganizowania, know-how, znaki towarowe) na Spółkę przeszłyby wszystkie związane z zakładem prawa i obowiązki, kontrakty i umowy, cała dokumentacja prawna, decyzje administracyjne, przychody i koszty.

Przedmiotem aportu ma być cały funkcjonujący dziś i od lat samodzielnie zakład Wspólnika w (…), który stanowi samodzielne przedsiębiorstwo Wspólnika.

Wspólnik prowadzi działalność również w niezależnym zakładzie w (…), gdzie odrębne zespoły prowadzą działalność produkcyjną w zakresie wyrobów papierniczych(…) i higienicznych na odrębnych liniach produkcyjnych znajdujących się w zakładzie Wspólnika w (…).

Zakład w (…) i siedziba Wspólnika w (…) są oddalone od Zakładu w(…)(…) o ponad (…) kilometrów.

Zakład w (…) jest wyodrębniony organizacyjne, funkcjonalnie, prawnie i rzeczowo w strukturze Spółki, od lat działa samodzielnie, posiada własne kierownictwo i strukturę organizacyjną. Zakład w (…) jest obsługiwany przez wyspecjalizowany zespół pracowników, który również zostanie przeniesiony na Spółkę w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

Zespół składników majątkowych będący przedmiotem aportu jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań przez Zakład w (…). Prowadzenie działalności przez wydzieloną część przedsiębiorstwa nie wymaga udziału pozostałych struktur Wspólnika. Wszystkie struktury organizacyjne Wspólnika dotyczące Zakładu w (…) będą przejęte przez Spółkę i jej pracowników. Wydzielony zespół składników majątkowych Wspólnika jest wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej i funkcjonalnej oraz stanowi on obecnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Wyodrębniony zespół składników majątkowych przeznaczony jest do realizowania określonego zadania gospodarczego. Służy on do celu gospodarczego polegającego na produkcji wyrobów papierniczych i higienicznych.

Pytanie

Czy wniesienie przez Wspólnika do Spółki (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wspólnika, opisanej (…)we wniosku, podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko

Państwa zdaniem, wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej we wniosku, jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższe wynika z treści art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w myśl którego nie podlegają temu podatkowi zmiany umowy spółki związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej – uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W myśl art. 1a pkt 2 ww. ustawy, określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (…)i ciąży na Spółce.

Na mocy art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 ww. ustawy, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

 1) kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;

 2) opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu (…)w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;

 3) opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, (…)o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Jednakże w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, (…)w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona (…)z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a) łączeniem spółek kapitałowych,

b) przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c) wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z opisanego stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) wynika, że Wspólnik – będący spółką z. o. o. – rozważa podział prowadzonej obecnie działalności gospodarczej (…)w zakresie produkcji wyrobów papierniczych i higienicznych w zakładzie Wspólnika (…)w (…) i w zakładzie Wspólnika w (…) poprzez „przeniesienie” zakładu (…)w (…), tj. zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na swoją spółkę zależną, (…)tj. Państwa – Spółkę, również działającego w formie spółki z ograniczoną działalnością (…)i kontynuowanie przez Wspólnika działalności w zakładzie w (…).

Dokonanie powyższego rozważane jest poprzez wniesienie przez Wspólnika zespołu składników majątkowych i niemajątkowych wkładem niepieniężnym do Spółki (spółki (…)z ograniczoną odpowiedzialnością) na pokrycie nowych udziałów objętych przez Wspólnika (…)w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.

Przedmiotem aportu miałaby być opisana powyżej zorganizowana część przedsiębiorstwa Wspólnika, jako wyodrębniona organizacyjnie i finansowo w ramach aktualnego przedsiębiorstwa Wspólnika. Rozważany zespół składników jest niezbędny, a zarazem wystarczający do stworzenia odrębnego przedsiębiorstwa mogącego samodzielnie realizować zadania w zakresie produkcji wyrobów papierniczych i higienicznych.

Biorąc pod uwagę definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w przepisach prawa podatkowego (art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz art. 4a pkt 4 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych), przepisach prawa cywilnego (art. 551 Kodeksu cywilnego) oraz dotychczasową praktykę organów podatkowych i stanowiska sądów administracyjnych, aby dany zespół składników stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione, łącznie następujące warunki:

 1) istnienie powiązanego funkcjonalnie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym aktywów, zobowiązań, umów) i pracowników przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych,

 2) wyodrębnienie organizacyjne zespołu tych składników,

 3) wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników.

W celu wykazania, że dane składniki majątkowe stanowią ZCP, konieczne jest odniesienie się do każdej z tych przesłanek osobno. Co więcej, należy zauważyć, że organy podatkowe (…)w wydawanych interpretacjach indywidualnych wielokrotnie podkreślały, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Tym samym wskazać należy, że jeżeli przedsiębiorstwo (jego zorganizowana część) nie jest jedynie sumą poszczególnych składników, lecz zorganizowanym zespołem tych składników (…)z punktu widzenia ich roli w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, decydujące jest znaczenie funkcjonalne dla tożsamości i zdolności do dalszego działania zorganizowanej części przedsiębiorstw. Nawet zatem w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która nie będzie zawierała wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład standardowych elementów tworzących pojęcie przedsiębiorstwa, to (…)o ile składniki majątku przenoszone w ramach aportu pozwalają potem na funkcjonowanie jako przedsiębiorstwo, prowadzące niezależną działalność gospodarczą, to należy uznać, że składniki te stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl przepisów prawa podatkowego.

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, uwzględnić również należy następujące okoliczności:

1) zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2) faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Tym samym, wskazać należy, iż – dla celów podatkowych – część składników przedsiębiorstwa, tj. ZCP składająca się na działalność obu zakładów produkcyjnych Wspólnika, będzie mogła zostać uznana za jego zorganizowaną część pod warunkiem, że składniki ZCP będą mogły (lub mogłyby) stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służyły w istniejącym przedsiębiorstwie Wspólnika.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Odrębność funkcjonalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się do realizacji określonych zadań gospodarczych, wyodrębnionych w ramach funkcji przedsiębiorstwa. (…)W powyższym zakresie, punktem odniesienia jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa i na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość. W konsekwencji, dany zespół składników materialnych i niematerialnych powinien być zdolny do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, po jego zbyciu na rzecz nabywcy, tak jakby był oddzielnym przedsiębiorstwem.

Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia, która w tym wypadku jest spełnione gdyż zakład w (…) już na moment złożenia wniosku i od lat prowadzi samodzielną działalność produkcyjną, ma swoich własnych klientów i dostawców, odrębnych lub tożsamych z zakładem w (…).

W związku z powyższym, Państwa zdaniem w tej sprawie, przenoszone w ramach aportu składniki majątku będą umożliwiać Państwu kontynuację bieżącej działalności prowadzonej przez Wspólnika, tj. produkcji wyrobów papierniczych i higienicznych. Przenoszone składniki majątku będą wystarczające do prowadzenia działalności we własnym zakresie i umożliwiają samodzielną realizacją tych zadań. W ramach aportu całość tego majątku zostanie przeniesiona do Spółki w sposób pozwalający jej na kontynuowanie działalności obecnie prowadzonej przez Wspólnika. Możliwość kontynuacji działalności Wspólnika przez Państwa z wykorzystaniem składników majątkowych przenoszonych (…) w ramach aportu świadczy zatem o funkcjonalnym wyodrębnieniu tych elementów zespołu. W tej sprawie zbywane składniki majątkowe mające być przedmiotem aportu są zdolne do prowadzenia działalności gospodarczej – Państwo oraz Wspólnik nie wyłączyli bowiem z(…)zakresu transakcji żadnych składników majątkowych, a zakład Wspólnika mający być przedmiotem aportu od lat funkcjonuje samodzielnie.

Wyodrębnienie organizacyjne.

Wyodrębnienie organizacyjne ma miejsce przede wszystkim wówczas, gdy w strukturze podatnika zbywane elementy mają swoją formę organizacyjną, taką jak m.in. dział, placówka handlowa, departament, oddział. Zwraca się uwagę, że organizacyjnie wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie organizacyjne nie jest tożsame z wyodrębnieniem formalno-prawnym. Oznacza to, że nie jest bezwzględnie konieczne, aby określona część przedsiębiorstwa musiała stanowić samodzielny podmiot prawny, jednostkę organizacyjną lub oddział. Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że działalność zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczy jednej ze sfer działalności, które są prowadzone odrębnie (niezależnie od siebie) oraz dla których działalności został przydzielony określony majątek (zespół składników materialnych i niematerialnych) oraz określeni pracownicy.

W tej sprawie, obydwa zakłady są i zawsze były wyodrębnione w strukturze Wspólnika (jako dwie jednostki organizacyjne) i dwa niezależne zakłady pracy. W przedmiotowej sprawie została zatem spełniona również druga przesłanka, tj. wyodrębnienie organizacyjne zespołu składników, stanowiących przedmiot aportu.

Wyodrębnienie finansowe.

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów reszty przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność (…)i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Powszechnie jednak przyjmuje się, że zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) nie musi mieć postaci oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne jest natomiast, aby przychody (jeśli ZCP prowadzi sprzedaż towarów lub usług), koszty, a także przenoszone składniki majątkowe oraz należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze). Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dla zachowania finansowanej odrębności nie jest jednak konieczne wyodrębnienie wszystkich przychodów i kosztów oraz wszystkich należności i zobowiązań.

Składniki majątkowe zakładu w (…) będące przedmiotem aportu zostały wyodrębnione finansowo w sposób przedstawiony przez Państwa w opisie zdarzenia przyszłego i będą wyodrębnione w chwili aportu. Możliwe jest zatem przyporządkowanie poszczególnych wydatków związanych z działalnością zakładu w (…) przenoszonych do Spółki. Przy pomocy narzędzi kontrolingowych (struktury centrów kosztowych) identyfikowane są i były koszty i zobowiązania, np. z tytułu wynagrodzeń za pracę i składek czy usług obcych, z których wymienić można koszty i zobowiązania z tytułu usług leasingowych czy usług dzierżawy, przychody i koszy. W odniesieniu do kosztów dotyczących całokształtu działalności prowadzonej przez Państwa, Wspólnik przypisywał koszty do poszczególnych zakładów na podstawie stosownych kluczy alokacji.

Podobnie z przychodami, już na dzień dzisiejszy obydwa zakłady Wspólnika mają swoich klientów i dające się wyodrębnić przychody, a przychody z kontraktów z klientami zakładu (…)w (…), jak również same te kontrakty również zostaną przeniesione na Spółkę. Biorąc pod uwagę powyższe, w tym przypadku została spełniona trzecia przesłanka, (…) tj. wyodrębnienie finansowe zespołu składników, stanowiących przedmiot aportu.

Końcowo jeszcze raz podkreślić należy, że Spółka będzie mogła i będzie kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Wspólnika przy pomocy składników majątkowych wchodzących w skład aportu. Jest to bowiem zakład produkcyjny pracujący w ruchu ciągłym (24/7). Zespół składników wchodzących w skład aportu stanowi zespół składników majątkowych i niemajątkowych umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez Wspólnika i wystarczający do prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności angażowania innych składników majątku, które nie są przedmiotem aportu oraz bez konieczności podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, innych niż opisane powyżej, które miałyby być niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej (…)w oparciu o przejęte składniki.

Podsumowując, Państwa zdaniem wskazany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych, składających się na przedmiot aportu, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów prawa podatkowego (…)i cywilnego, ponieważ:

 a) Przenoszony w ramach aportu ZCP, obejmuje zespół składników materialnych (…)i niematerialnych, niezbędnych do realizacji działalności gospodarczej w zakresie objętym definicją ZCP,

 b) u Wspólnika nastąpiło wyodrębnienie finansowe zespołu składników, stanowiących przedmiot aportu,

 c) Funkcjonalnie wyodrębnienie zakładów znajduje pełne odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej, jako wyodrębnionych jednostek organizacyjnych,

 d) Wszystkie składniki majątku będące przedmiotem aportu są funkcjonalnie powiązane, (…) w taki sposób, że umożliwiają one realizowanie zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia specjalistycznych prac, w zakresie produkcji wyrobów papierniczych (…) i higienicznych. Mogą one funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy, samodzielnie realizujący te zadania,

 e) Spółka będzie w stanie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez Wspólnika przy pomocy składników majątku stanowiących przedmiot aportu, gdyż zakład w (…) od lat funkcjonuje samodzielnie i niezależnie.

W Państwa ocenie, w opisanym zdarzeniu przyszłym, składniki majątku mające być przedmiotem aportu będą stanowić zespół składników wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Wspólnika i będą mogły funkcjonować jako samodzielne, autonomicznie działające przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych. Tym samym przedmiot aportu będzie stanowił (…)w momencie tego aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym przedmiotowa transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W Państwa ocenie, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej (…) w zamian za jej udziały lub akcje jest więc wprost określone jako czynność wyłączona (…)z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Skoro zatem przedmiotem aportu do Spółki (Państwa) – w zamian za jej udziały – będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, to czynność opisana we wniosku będzie wyłączona (…)z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 (…) pkt 4.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie – stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

W myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

 1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

 2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

 3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

 4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

 - także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej:

a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b) siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z(…)opodatkowania tym podatkiem.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ustawodawca nie odsyła także – dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych – do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych, tj. w ustawie o(…)podatku dochodowym od osób prawnych czy w ustawie o(…)podatku od towarów i usług.

Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w(…)odrębnych ustawach pozapodatkowych. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis (…)art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 (…)ze zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można stwierdzić, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, zdefiniowanego w Kodeksie cywilnym, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:

- wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,

- stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,

- zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.

Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i(…)funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika (jako dział, wydział, oddział), przy czym ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i(…)zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie zaś funkcjonalne to kryterium sprowadzające się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość, jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

Z opisu zdarzenia wynika, że dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez wydanie nowych udziałów. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, Wspólnik obejmie nowo utworzone udziały w zamian za wniesienie do Spółki sportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na dzień aportu do Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań będzie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, wykonywane dotychczas przez Wspólnika. Przedmiot aportu jest wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjnie (…)i finansowo.

Z treści wniosku wynika więc, że przedmiotem wkładu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

W konsekwencji powyższego w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, że planowane wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki kapitałowej, traktowane na gruncie analizowanej ustawy jako zmiana umowy spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy (…)z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.(…)2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z(…)opisem zdarzenia i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z(…)dnia(…)11(…)marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej(…)jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), (…)na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej (…)na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00