Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.301.2024.4.ASZ
Skutki podatkowe wniesienia aportu do spółki kapitałowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
14 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresieskutków podatkowych aportu nieruchomości do spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2024 r. (data wpływu 12 sierpnia 2024 r. – e-mail oraz data wpływu − 14 czerwca 2024 r. – poczta).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Spółka komandytowa
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany niebędący stroną postępowania − Spółka komandytowa(dalej jako: Spółka A), podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.).
Spółka A jest podatnikiem, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), a cała jego działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Głównym przedmiotem działalności Spółki A jest (...) transport ciężarowy i spedycja na terenie (...).
Spółka A planuje wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (aport nieruchomości) do Zainteresowanego będącego stroną postępowania − Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka B).
Spółka B podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka B jest podatnikiem, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a cała jej działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Głównym przedmiotem działalności Spółki B jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem nieruchomości.
Spółka A i Spółka B są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przedmiotem wyżej wymienionego wkładu niepieniężnego ma być nieruchomość w postaci lokalu użytkowego w kamienicy położonej w (…), numer kw (…), wybudowanej w latach 50-tych dwudziestego wieku (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość została przez Spółkę A nabyta 20 listopada 2023 r. Nabycie Nieruchomości podlegało zwolnieniu z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże strony transakcji zrezygnowały ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nieruchomość stanowi obecnie środek trwały Spółki A i jest przedmiotem umowy najmu (opodatkowanej podatkiem od towarów i usług). Wynajem Nieruchomości, jako część działalności gospodarczej nie jest prowadzona w Spółce A w ramach sformalizowanego działu, wydziału, oddziału, wydzielonego na podstawie regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Dla wynajmu nieruchomości nie jest prowadzona oddzielna księgowość, choć sposób prowadzenia księgowości Spółki A pozwala na zidentyfikowanie przychodów i kosztów generowanych w ramach wynajmu Nieruchomości.
Spółka A nie posiada innych nieruchomości na wynajem.
Intencją spółek jest, aby przed przeprowadzeniem wniesienia aportu ww. umowa najmu została rozwiązana − być może nawet na kilka dni przed przeprowadzeniem wniesienia aportu. Nie jest wykluczone, że umowa najmu zostanie zawarta z tym samym najemcą przez Spółkę B, po wniesieniu do niej aportu w postaci Nieruchomości.
Nie jest także wykluczone, że spółki dojdą do wniosku, że umowa najmu z obecnym najemcą nie zostanie rozwiązana. W takim wypadku umowa najmu zostanie przeniesiona na nowego właściciela Nieruchomości zgodnie z art 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.).
Intencją Spółki B jest wprowadzenie Nieruchomości do środków trwałych i wynajmowanie nabytej w drodze aportu Nieruchomości w ramach swojej działalności gospodarczej. Wynajem będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniony.
Nieruchomość nie była w okresie ostatnich dwóch lat przedmiotem jakichkolwiek prac, w tym prac ulepszeniowych przeprowadzonych przez Spółkę A lub poprzedniego właściciela. Jedynymi pracami jakie były prowadzone w Nieruchomości były prace wykończeniowe przeprowadzone przez obecnego najemcę (tzw. fit-out).
Poza rzeczoną nieruchomością, żadne inne składniki majątku Spółki A nie będą przedmiotem aportu, w tym w szczególności:
- umowy z najemcami (z ewentualnym wyłączeniem umowy najmu z jedynym obecnym najemcą, o którym mowa wyżej),
- dokumentacja finansowa,
- rachunki bankowe,
- środki finansowe,
- umowy dotyczące finansowania dłużnego,
- umowy administracyjne,
- umowy o zarządzanie,
- umowy zarządzania aktywami,
- ani też żadne zobowiązania lub należności, w tym pieniężne Spółki A.
Przedmiotem wkładu, nie będą również żadne umowy o dostarczanie mediów. Nie jest jednak wykluczone, że Spółka A może przez pewien czas po zbyciu Nieruchomości (do zawarcia umowy przez nabywcę) nadal być stroną umowy z dostawcami mediów, a ich koszty refakturować na nabywcę nieruchomości.
W zamian za wniesienie aportu, Spółka A obejmie udziały w Spółce B po cenie wyższej niż wartość nominalna tych udziałów. Nadwyżka ceny objęcia udziałów ponad ich wartość nominalną zwiększy kapitał zapasowy Spółki B (tzw. Agio).
Organ zaznacza, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.
Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
1.Czy wniesienie aportu będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie nr 2 we wniosku)
2.W przypadku uznania, że wniesienie aport podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie zmiana umowy spółki − zwiększenie kapitału zakładowego Spółki B − do której zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 0,5%? (pytanie nr 3 we wniosku)
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Ad. 1
Odnosząc się do możliwości objęcia przedmiotu aportu zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wskazują Państwo, iż jak wynika z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a także rozstrzygnięć sądów administracyjnych i organów podatkowych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne.
W tym kontekście należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynnością opodatkowaną jest między innymi umowa spółki i zmiana tej umowy. Wniesienie aportu do spółki, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia kapitału zakładowego niewątpliwie należy klasyfikować jako zmianę umowy spółki, tym samym transakcja taka objęta jest zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Niemniej należy zwrócić uwagę na wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z treści powołanego powyżej przepisu wynika bowiem, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku (z wyjątkami określonymi w tym przepisie).
Zgodnie z treścią cyt. przepisu, w aktualnym brzmieniu, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany, nawet wówczas, gdy z tytułu czynności − umowy spółki (lub jej zmiany) czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron jest z tego podatku zwolniona.
Podkreślić jednakże należy, że w wyniku uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2012 r., sygn. akt II FPS 1/12, utrwaliła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w przypadku umowy spółki i jej zmiany związanej z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część), dochodziło do wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim wniesienie do spółki aportu podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo było zwolnione od podatku od towarów i usług.
Z dniem 1 stycznia 2007 r. doprecyzowano przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych nie obejmowało umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Następnie z dniem 22 kwietnia 2010 r., w wyniku kolejnej nowelizacji tegoż przepisu, wyeliminowano z katalogu wyłączeń od podatku od czynności cywilnoprawnych także umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług.
To oznacza, że zgodnie z aktualnym literalnym brzmieniem analizowanego przepisu, bez względu na skutki podatkowe w podatku od towarów i usług, czynności dotyczące umowy spółki lub jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Jednakże w analizowanej sytuacji ma zastosowanie tzw. zasada stand still. W świetle tej zasady, wynikającej z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej (dalej TSUE), istnieje zakaz opodatkowania przez państwo członkowskie czynności gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, która była objęta podatkiem kapitałowym w dniu 1 lipca 1984 r., a następnie kiedykolwiek czynność ta została zwolniona (wyłączona) od tego podatku.
Znalazło to wyraz w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przywołali Państwo przykładowe wyroki.
W konsekwencji, w orzecznictwie wypracowana i wielokrotnie potwierdzona została reguła, zgodnie z którą: „jeżeli zmiana umowy spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest taka spółką zgodnie z art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) związana jest z wniesieniem aportu objętego opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (czyli z tytułu danej czynności jedna za stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona) − to ma miejsce wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych”. Powyższe stanowisko potwierdzają liczne orzeczenia sądów administracyjnych.
A zatem, skoro wniesienie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przedmiocie podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (w tym, jeżeli jest z tego podatku zwolniona), powyższa czynność − w świetle zasady stand still − jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podsumowując, na Spółce B, której kapitał zakładowy zostanie podwyższony poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na potwierdzenie stanowiska, przywołali Państwo interpretacje indywidualne.
Ad 2
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ww. ustawy.
Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy przy spółce kapitałowej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.
W myśl art. 4 pkt 9 cyt. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej − na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki − na spółce.
Podstawę opodatkowania w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego − wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Stosownie do uregulowań art. 8 ust. 9 cyt. ustawy od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:
1)kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego,
2)opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
3)opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.
Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%. Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.
W myśl art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.) udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.
Zatem przepis ten wprowadza zakaz obejmowania udziałów poniżej ich wartości nominalnej, jednocześnie dopuszczając objęcie udziałów powyżej ich wartości nominalnej. Wówczas spółka otrzymuje dodatkową wartość (nadwyżkę), tzw. agio, która przekazywana jest na kapitał zapasowy.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka A obejmie udziały w kapitale zakładowym Spółki B, wnosząc wkład niepieniężny. Udziały zostaną objęte po cenie wyższej niż ich wartość nominalna. Uzyskana w ten sposób nadwyżka przelana zostanie na kapitał zapasowy Spółki B.
Na tle powyższych okoliczności stwierdzić należy, że w przypadku uznania, że czynność wniesienia wkładu do Spółki B będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki − zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od zmiany umowy spółki wyniesie 0,5% podstawy opodatkowania.
Przy czym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie wyłącznie wartość podwyższenia kapitału zakładowego, natomiast nie będzie opodatkowane podwyższenie kapitału zapasowego. Tym samym podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wyłącznie wartość wkładu niepieniężnego (aportu), o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podsumowując, w przypadku uznania, że wniesienie aportu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie zmiana umowy spółki, rozumiana jako podwyższenie kapitału zakładowego Spółki B, do której zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 0,5%. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła wyłącznie wartość wkładu niepieniężnego (aportu), o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych
Na potwierdzenie stanowiska, przywołali Państwo interpretacje indywidualne.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku (w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2) jest prawidłowe.
Z uwagi na uznanie stanowiska Państwa w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, dotyczącego podatku od towarów i usług, za prawidłowe i tym samym uznanie za prawidłowe stanowiska Państwa w zakresie pytania nr 1 (we wniosku oznaczonego nr 2), dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych, nie udzielam odpowiedzi oraz nie dokonuję oceny stanowiska w zakresie pytania nr 2 (we wniosku pytanie nr 3), ze względu na warunkowy sposób sformułowania tego pytania.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają umowy spółki.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:
Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
− umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
− umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Spółka A) planuje wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do Zainteresowanego będącego stroną postępowania (Spółki B). W zamian za wniesienie aportu, Spółka A obejmie udziały w Spółce B po cenie wyższej niż wartość nominalna tych udziałów. Nadwyżka ceny objęcia udziałów ponad ich wartość nominalną zwiększy kapitał zapasowy Spółki B (tzw. Agio).
Zatem mając na uwadze treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z ust. 3 pkt 2 tegoż artykułu, należy stwierdzić, że podwyższenie kapitału zakładowego stanowi zmianę umowy spółki. Oznacza to, że ww. czynność co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Niemniej należy zwrócić uwagę na wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym na to czy wniesienie tegoż aportu wywoła skutki podatkowe (i jakie) na gruncie podatku od towarów i usług.
Z treści powołanego powyżej przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika bowiem, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku (z wyjątkami określonymi w tym przepisie).
Zgodnie z treścią cyt. przepisu, w aktualnym brzmieniu, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany, nawet wówczas, gdy z tytułu czynności – umowy spółki (lub jej zmiany) czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron jest z tego podatku zwolniona.
Podkreślić jednakże należy, że w wyniku uchwały NSA z 19 listopada 2012 r. sygn. akt II FPS 1/12 utrwaliła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w przypadku umowy spółki i jej zmiany związanej z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część), dochodziło do wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim wniesienie do spółki aportu podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo było zwolnione od podatku od towarów i usług.
Z dniem 1 stycznia 2007 r. doprecyzowano przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych nie obejmowało umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Następnie z dniem 22 kwietnia 2010 r., w wyniku kolejnej nowelizacji tegoż przepisu, wyeliminowano z katalogu wyłączeń od podatku od czynności cywilnoprawnych także umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług.
To oznacza, że zgodnie z aktualnym literalnym brzmieniem analizowanego przepisu, bez względu na skutki podatkowe w podatku od towarów i usług, czynności dotyczące umowy spółki lub jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Jednakże w analizowanej sytuacji ma zastosowanie tzw. zasada stand still. W świetle tej zasady, wynikającej z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także z orzecznictwa TSUE, istnieje zakaz opodatkowania przez państwo członkowskie czynności gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, która była objęta podatkiem kapitałowym w dniu 1 lipca 1984 r., a następnie kiedykolwiek czynność ta została zwolniona (wyłączona) od tego podatku.
Znalazło to wyraz w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyrokach NSA: z 3 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1667/12; z 9 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2546/12; z 22 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2473/12; z 23 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2643/12; z 25 lutego 2015 r., sygn. akt II FSK 126/13; z 9 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1276/13; z 1 września 2015 r., sygn. akt II FSK 1892/13 oraz z 17 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2387/13.
Powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że jeżeli zmiana umowy spółki kapitałowej związana jest z wniesieniem aportu objętego opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (czyli z tytułu danej czynności jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona) – to ma miejsce wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania zmiany umowy spółki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź zwolnieniu z opodatkowania w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia tejże umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Niepodleganie wniesienia aportu pod uregulowania dotyczące przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej, znak: 0114-KDIP1-1.4012.394.2023.3.EW, wydanej dla Państwa w zakresie podatku od towarów i usług Organ wskazał, że wniesienie aportu w postaci nieruchomości − lokalu użytkowego stanowić będzie dostawę nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnioną z tego podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
A zatem, skoro wniesienie nieruchomości (lokalu użytkowego) aportem do Spółki B – jak wynika z powyższego rozstrzygnięcia dokonanego w przedmiocie podatku od towarów i usług – będzie podlegało uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług, tj. będzie zwolnione z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność – w świetle zasady stand still – będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem, na Spółce, której kapitał zostanie podwyższony nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W związku z powyższym stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 1 (oznaczonego we wniosku nr 2) uznaję za prawidłowe.
Natomiast z uwagi na warunkowy sposób sformułowania pytania nr 2 (oznaczonego we wniosku nr 3) nie dokonuję oceny stanowiska Państwa w zakresie tego pytania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0114-KDIP1-1.4012.394.2023.3.EW.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.