Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.350.2024.1.MN
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów spółek.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów spółek.
Skutki podatkowe zawarcia przez Spółkę umowy o przeniesienie prawa własności Sieci Wodociągowo - Kanalizacyjnej, wynikające z art. 18f updop i wpływ ustalenia w umowie terminów płatności poszczególnych rat, przekraczających 60 dni od dnia doręczenia Spółce przez Inwestora faktury lub rachunku, potwierdzających przeniesienie prawa własności Sieci Wodociągowo - Kanalizacyjnej na obowiązki Wnioskodawcy
W zakresie skutków podatkowych darowizny pieniędzy od mamy w trzech transzach, w sytuacji gdy złożenie zgłoszenia SD-Z2 do dwóch pierwszych transz nastąpiło nie w wymaganym terminie.
Warunek zawieszający wynikający z umowy ostatecznie nie miał znaczenia dla spełnienia świadczenia i momentu powstania obowiązku podatkowego. Umowa została wykonana zgodnie zresztą z jej zapisem dopuszczającym wypłacenie kwoty darowizny przed spełnieniem się warunku zawieszającego. Wobec powyższego została zrealizowana jak zwykła umowa darowizny.
Ze względu na treść art. 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego wyklucza obowiązek składania zgłoszeń zarówno w związku z zawarciem umowy jak również z faktem otrzymania poszczególnych transz darowizny.
Ustalenie czy spłata towaru w formie ratalnej na rzecz podmiotu powiązanego nie będzie stanowiła dla Spółki ukrytego zysku i nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Skutki podatkowe zgłoszenia darowizny otrzymywanej w ratach.
Zwolnienie od podatku VAT oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty opłaty przekształceniowej oraz wykazanie transakcji na fakturze w dwóch pozycjach
Dotyczy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek tzw. „estońskiego CITu" - wydatki na samochody, zakup Wyposażenia, Koszty Podróży, zakup Prowiantu, zakup Przekąsek, czynsz za korzystanie z Nieruchomości, wynagrodzenie wypłacone Wspólnikom z tytułu świadczenia pracy własnej.
W zakresie ustalenia, czy w przypadku transakcji handlowych, dla których określono harmonogram spłat - prawo lub obowiązek korekty podstawy opodatkowania/straty lub dochodu w trybie odpowiednio art. 18f ust. 1-2 lub art. 25 ust. 19 UPDOP powstaje wyłącznie w zakresie rat, których termin zapłaty upłynął.
Dla celu zwolnienia (nieopodatkowania) otrzymanych od syna środków pieniężnych – Wnioskodawczyni nie miała (w zakresie wpłaty otrzymanej w lutym 2022 r.) i nie będzie mieć (w zakresie kolejnych comiesięcznych wpłat) obowiązku zgłoszenia otrzymanej darowizny do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Zatem – dla celu zwolnienia (nieopodatkowania) otrzymanych od syna środków pieniężnych – Wnioskodawczyni nie miała (w zakresie wpłaty otrzymanej w lutym 2022 r.) i nie będzie mieć (w zakresie kolejnych comiesięcznych wpłat) obowiązku zgłoszenia otrzymanej darowizny do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Czy wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania we wrześniu 2021 r., na spłatę drugiej raty za mieszkanie nabyte w styczniu 2021 r., będzie uprawniać do zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W odniesieniu do umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego ustawodawca wskazuje jednoznacznie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy – powstaje w momencie złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego. Nie ma zatem w takim przypadku zastosowania określony w art. 6 ust. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn szczególny moment powstania obowiązku podatkowego odnoszący się do chwili nabycia
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego
W świetle przytoczonych przepisów prawa oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z Wnioskodawczynią, że otrzymana przez nią w przyszłości darowizna środków pieniężnych będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Ze względu na to, że omawiana darowizna zostanie zawarta w formie aktu notarialnego mając na uwadze treść art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o
Najem nieruchomości w ramach działalności gospodarczej.
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do zapłaty rat ceny sprzedaży związanych z nabyciem udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz zapłaty rat ceny sprzedaży związanych z nabyciem udziałów w pozostałych nieruchomościach (działkach)
Opodatkowanie dochodu stanowiącego proporcjonalną część przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym
Czy przekazanie kwoty ok. 28 mln zł tytułem darowizny w 10 przelewach po ok. 2,8 mln zł każdy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn? - Czy obowiązek podatkowy w podatku od spadku i darowizn powstanie w momencie uznania konta Wnioskodawcy kwotą przelewu? - Czy w przypadku, jeżeli Wnioskodawca zgłosi fakt otrzymania kwoty przelewu będzie zwolniony od opodatkowania podatkiem
Czy darowizna środków pieniężnych dokonana na rzecz Wnioskodawcy przez syna w sposób opisany w umowie darowizny podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn po stronie Wnioskodawcy?
Skutki podatkowe sprzedaży przedsiębiorstwa.