Podstawa wymiaru składek ZUS- odpowiedzi na 28 pytań Czytelników
Składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciążają płatników składek (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy zobowiązani są do ich opłacenia za te osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (do ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn). Oprócz limitu wieku są także inne wyłączenia, do których
PROBLEM Nasza firma od 1 października 2020 r. zatrudnia na podstawie umowy o pracę 29-letnią osobę bezrobotną. Jakie warunki musimy spełniać, aby skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz FGŚP za tego bezrobotnego? Jak wykazać tę ulgę w dokumentacji ZUS? Nowo zatrudniona osoba 19 grudnia 2020 r. skończy 30 lat. Czy w tej sytuacji stracimy prawo do ulgi?
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciążają płatników składek (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy zobowiązani są do ich opłacenia za te osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (do ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn). Oprócz limitu wieku są także
PROBLEM Dwie nasze pracownice powróciły do pracy po urlopie rodzicielskim. Łączą one wykonywanie pracy (w wymiarze 1/2 etatu) z urlopem rodzicielskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z opłacania za nie składek na FP, SFWON i FGŚP?
PROBLEM Od 1 lipca 2018 r. zatrudniamy na podstawie umowy o pracę (pełny etat) osobę bezrobotną w wieku 50+. Z tego tytułu korzystamy ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Od 1 stycznia 2019 r. zawarliśmy z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę - na czas nieokreślony. Czy jako płatnik nadal jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP, aż do wyczerpania 12-miesięcznego
Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) to tzw. fundusze pozaubezpieczeniowe. Z pierwszego z nich jest finansowana m.in. aktywizacja bezrobotnych, z drugiego są wypłacane określone świadczenia dla pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy. Przepisy przewidują liczne zwolnienia z obowiązku opłacania składek na te fundusze. Są one jednak obwarowane wieloma warunkami
PROBLEM Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?
Osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty, która wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia rozwiązania stosunku pracy.
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.