Kiedy obowiązek opłacania składek na FP, FS i FGŚP jest wyłączony – odpowiedzi na 6 pytań z praktyki
Składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciążają płatników składek (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy zobowiązani są do ich opłacenia za te osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (do ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn). Oprócz limitu wieku są także inne wyłączenia, do których płatnicy składek są uprawnieni. Należy do nich m.in. zwolnienie z opłacania składek na FP i FS oraz FGŚP za osoby powracające z urlopów rodzicielskich.
Podstawę wymiaru składek na FP, FS i FGŚP stanowi przychód podlegający obowiązkowym składkom na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia do wysokości 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy systemowej. Jednak przepisy przewidują sytuacje, w których obowiązek opłacania składek na FP, FS i FGŚP jest wyłączony.
1. Kiedy występuje obowiązek zapłaty składek na FGŚP za członków rodziny
(?) Prowadzę własną działalność - sklep z odzieżą, i zamierzam zatrudnić córkę na podstawie umowy zlecenia od 1 września 2022 r. Czy z tego tytułu muszę także opłacać za nią składkę na FGŚP?
Jeśli córka z tytułu wykonywanej umowy zlecenia będzie spełniała warunki do objęcia jej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, należy za nią opłacać także składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Składki na FGŚP przedsiębiorca opłaca także za zatrudnionych członków rodziny. Chodzi tu m.in. o:
- małżonka,
- dzieci własne,
- dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,
- rodziców,
- macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, a także
- rodzeństwo,
- wnuków, dziadków,
- zięciów i synowe,
- bratowe, szwagierki i szwagrów oraz
- osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.
Obecnie bowiem pracownikiem, za którego należy opłacać składki na FGŚP, jest:
(…) osoba fizyczna, która zgodnie z przepisami polskiego prawa pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. -