Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 23-07-2024
Data publikacji: 2023-05-11

Czy pracodawcy przysługuje zwolnienie ze składek na FP i FGŚP, gdy z urlopu rodzicielskiego skorzysta drugi rodzic dziecka

PROBLEM

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Po tym czasie jej mąż – ojciec dziecka – rozpocznie 9-tygodniową, nieprzenoszalną część tego urlopu. Czy pracodawca ojca dziecka będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP po jego powrocie do pracy?

RADA

Jeżeli oboje rodzice będą korzystać z urlopu rodzicielskiego na to samo dziecko, to tylko jeden pracodawca będzie uprawniony do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, tj. ten, który pierwszy udzielił urlopu. W tym przypadku będzie to pracodawca matki dziecka. Takie stanowisko w tej sprawie zajmuje ZUS. Jednak w tym zakresie istnieją wątpliwości. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP), ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, opłacają zakłady pracy (pracodawcy) m.in. za pracowników czy zleceniobiorców, pod warunkiem że podstawa ta, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę.
W 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi do 30 czerwca br. – 3490 zł, a od 1 lipca br. – 3600 zł.

Obowiązkowe są także składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), bez względu na to, czy miesięczne wynagrodzenie jest równe czy niższe od minimalnego.

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP po urlopach związanych z rodzicielstwem 

Przepisy przewidują zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP w niektórych przypadkach. Składek na te fundusze nie opłacają m.in. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. 

Co ważne, okres 36 miesięcy zwolnienia zaczyna się po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części. Okres ten zaczyna się także po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego – trwa od pierwszego dnia miesiąca następującego po powrocie do miesiąca rozpoczęcia kolejnej części urlopu wychowawczego, aż do wyczerpania (w wyniku sumowania) 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania tych składek.

 

Ważne

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

Analogiczne zasady stosuje się, jeżeli urlop rodzicielski udzielany jest w częściach. Jak bowiem wynika ze zmienionych przepisów Kodeksu pracy, pracownicy – rodzice dziecka – mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 43 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Urlop rodzicielski w tych wymiarach przysługuje łącznie obojgu pracownikom – rodzicom dziecka, przy czym każdemu z pracowników – rodziców dziecka – przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z podstawowego wymiaru tego urlopu. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.

Jest to tzw. część nieprzenoszalna urlopu rodzicielskiego. Maksymalnie jeden rodzic może więc wybrać 32 tygodnie urlopu, a pozostałe 9 tygodni są zarezerwowane dla drugiego rodzica. Jeśli ten ich nie wykorzysta, to przepadają. 

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Zatem urlop rodzicielski można teraz wykorzystywać w bardziej elastyczny sposób. Nie musi on przypadać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a poszczególne części mogą mieć różną długość i nie muszą następować po sobie. 

Wobec tego pracodawca ma prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownika z każdej części urlopu rodzicielskiego, w ramach limitu 36 miesięcy. 

Zwolnienie z FP i FGŚP, gdy oboje rodzice korzystają z urlopu rodzicielskiego

Zdaniem ZUS, w sytuacji gdy z urlopów związanych z rodzicielstwem na to samo dziecko korzystają oboje rodzice, którzy są zatrudnieni u różnych pracodawców, uprawnienie do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP będzie przysługiwało wyłącznie jednemu pracodawcy. Prawo do takiego zwolnienia nabywa ten pracodawca, który pierwszy udzielił pracownikowi jednego z tych urlopów – o ile kontynuuje jego zatrudnienie (najczęściej jest to pracodawca matki dziecka).

Jeżeli ojciec dziecka powraca do pracy po jednym z tych urlopów, jego pracodawca może nabyć uprawnienie do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP jedynie wtedy, gdy:

– na dzień powrotu pracownika – ojca dziecka – z jednego z tych urlopów stosunek pracy łączący pracodawcę z pracownicą – matką dziecka – zakończył się,

– pracodawca pracownicy – matki dziecka – nie nabył uprawnienia do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia (matka nie powróciła do pracy).

Oznaczałoby to, że jeżeli ojciec dziecka jako drugi korzysta z urlopu rodzicielskiego, ze swojej 9-tygodniowej części, to po powrocie tego pracownika do pracy jego pracodawca nie ma prawa do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP. Zwolnienie przypada bowiem pracodawcy matki dziecka, która jako pierwsza skorzystała z urlopu rodzicielskiego, a po nim wróciła do pracy.

Takie stanowisko wynika z poradnika ZUS pt. „Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz Fundusz Solidarnościowy” (stan prawny na 1.01.2022 r.), dostępnego na www.zus.pl.

 

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 9 maja 2023 r. Do 25 września 2023 r. będzie na 20-tygodniowym urlopie macierzyńskim, a od 26 września 2023 r. do 6 maja 2024 r. - przez 32 tygodnie – na urlopie rodzicielskim. Od 7 maja 2024 r. pracownik – ojciec dziecka – skorzysta z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego obojga rodziców wyniesie 41 tygodni. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP przez 36 miesięcy (tj. od czerwca 2024 r. do maja 2027 r.) po powrocie pracownicy z urlopu rodzicielskiego będzie korzystał jej pracodawca. 

Natomiast w orzecznictwie prezentowane jest odmienne stanowisko. Zdaniem większości sądów z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych nie wynika, aby ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP mógł korzystać tylko jeden pracodawca (który jako pierwszy udzielił urlopu). 

Przepisy te nie uzależniają również zwolnienia z opłacania składek na te fundusze od tego, czy z takiego zwolnienia skorzysta (lub nie) pracodawca drugiego z rodziców. Wskazują jedynie, że warunkiem zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP jest powrót pracownika do pracy po udzielonym mu przez tego pracodawcę np. urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy urlopie wychowawczym.

Skoro zgodnie z Kodeksem pracy oboje rodzice (będący pracownikami) mogą korzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem, to prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP ma również pracodawca pracownika – ojca wychowującego dziecko, jeżeli wraca on do pracy po wykorzystaniu przysługującego mu urlopu rodzicielskiego (m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 7 lipca 2015 r., III AUa 887/14, wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 3 marca 2021 r., III AUa 1040/17). 

W konsekwencji, jeśli ZUS zakwestionuje prawo do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, można ewentualnie odwołać się od niekorzystnej decyzji do sądu. Jeśli ta linia orzecznicza się nie zmieni, pracodawca może liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie.

POWOŁANE ORZECZENIA SĄDÓW:

wyrok SA w Szczecinie z 7 lipca 2015 r. (III AUa 887/14)

wyrok SA w Krakowie z 3 marca 2021 r. (III AUa 1040/17)

Izabela Nowacka 

ekonomistka, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00