Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 16-07-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 16-07-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-07-16

Czy jeśli cudzoziemiec ukończył 60. rok życia, to pracodawca może skorzystać z ulgi na opłacanie składek na FP

PROBLEM

Czy jeśli cudzoziemiec (obywatel Ukrainy - mężczyzna) ukończył 60. rok życia, to pracodawca może skorzystać z ulgi na opłacanie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tego pracownika?

RADA

Tak jak w przypadku obywatela polskiego - mężczyzny po ukończeniu 60. roku życia, następuje zwolnienie dla pracodawcy z opłacania składek na rzecz Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać wówczas, jeżeli zatrudnieni nie osiągnęli wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. W przypadku, gdy osiągnięcie tego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku osób, których 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje od tego miesiąca, ponieważ w dniu swoich 55. czy 60. urodzin dana osoba jest osobą, która osiągnęła odpowiednio wiek 55 lub 60 lat.

Fundusz Pracy to państwowy fundusz celowy działający od 1 stycznia 1990 r. Jego głównym celem jest łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia. Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy wynika z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dotyczy m.in. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, pracodawców oraz zleceniodawców. Środki z funduszu przeznacza się na zasiłki dla bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia bezrobotnych, programy o przeciwdziałaniu bezrobociu, promocję i pomoc prawną zatrudnionym za granicą, stypendia, koszty działania klubów pracy.

Składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie opłaca się za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn . Zwolnienie to należy odnosić do wszystkich osób objętych definicją pracownika w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, a więc także do zleceniobiorców, nakładców czy członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych. W przypadku, gdy osiągnięcie powyższego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku pracowników, których 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje już od tego miesiąca, ponieważ w dniu swoich 55. czy 60. urodzin dana osoba jest osobą, która osiągnęła odpowiednio wiek 55 lub 60 lat.

Emilia Derucka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00