Artykuł
Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP
Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) to tzw. fundusze pozaubezpieczeniowe. Z pierwszego z nich jest finansowana m.in. aktywizacja bezrobotnych, z drugiego są wypłacane określone świadczenia dla pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy. Przepisy przewidują liczne zwolnienia z obowiązku opłacania składek na te fundusze. Są one jednak obwarowane wieloma warunkami.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na te fundusze oraz ich prawidłowego rozliczania i opłacania są zawarte w ustawach z:
- 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm. (dalej: ustawa o promocji zatrudnienia),
- 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1433 ze zm. (dalej: ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych).
I. SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY
Składki na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne (art. 107 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).
PRZYKŁAD
Łódzka spółka akcyjna zatrudnia pięciu zleceniobiorców (w wieku między 28 a 40 lat). Każdy z nich osiąga miesięczny przychód powyżej 3000 zł brutto, przy czym trzech z nich z tytułu realizowanej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeden - podlega tym ubezpieczeniom dobrowolnie, jeden - podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym stanie spółka musi odprowadzać składki na FP tylko za 3 zleceniobiorców objętych ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo.
Do opłacania składek na FP zobligowani są pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne.
Podmioty zobowiązane do naliczania i odprowadzania składek na FP
Podmioty zobowiązane do opłacania składek na FP | Osoby, za które należy opłacać składki na FP |
Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika. oraz inne jednostki organizacyjne. |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right