Składki ZUS – jak na nich zaoszczędzić
Wstęp
Wykonywanie pracy zarobkowej jest związane z ubezpieczeniami społecznymi, które są co do zasady obowiązkowe dla większości grup świadczących pracę. Obciążenia z tytułu składek na poszczególne ubezpieczenia są bardzo wysokie. Przedsiębiorcy mogą jednak wykorzystywać możliwości zmniejszenia tych zobowiązań, stosując obowiązujące przepisy.
Efekt obniżenia kosztów składek ZUS można osiągnąć, korzystając np. z innych form zatrudnienia niż umowa o pracę. Wykonywanie pracy na umowę zlecenia w niektórych przypadkach jest zwolnione z oskładkowania. Natomiast praca na umowę o dzieło co do zasady w ogóle nie podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Istnieje też wiele innych okoliczności, które mogą powodować zmniejszenie kosztów z tytułu oskładkowania, np. zwolnienie ze składek ZUS niektórych świadczeń pracowniczych czy korzystanie z różnego rodzaju ulg i refundacji dla poszczególnych grup ubezpieczonych.
W czasie epidemii koronawirusa pracodawcy mogą również korzystać z dodatkowych zwolnień składkowych przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Dla płatników składek zatrudniających mniej niż 10 ubezpieczonych przewidziano w tarczy antykryzysowej 3-miesięczne zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS. Okres ten może zostać wydłużony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów - z uwzględnieniem okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz ich skutków. Możliwość objęcia wsparciem dotyczy również firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS.
W niniejszym poradniku wskazujemy sytuacje pozwalające na obniżenie kosztów składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także FP, FS i FGŚP. Ponadto przestrzegamy przed błędami w zawieraniu umów cywilnoprawnych, których nadużywanie może okazać się dla przedsiębiorców kosztowne, oraz przed innymi błędami w korzystaniu z preferencji składkowych.