Import usług wykazany po trzech miesiącach jest bez odsetek
Jak sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT? Jakie dokumenty musi udostępnić nabywcy sprzedawca-podatnik VAT?
Od 1 października 2002 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacją ustawy wprowadzono szereg zupełnie nowych rozwiązań, lecz zakres ich nie będzie dotyczył wszystkich podatników VAT. Większość nowych przepisów ma bowiem charakter fakultatywny i to od woli samego podatnika będzie zależało, czy te rozwiązania
Podatek od towarów i usług nie zawsze powiększa wartość środka trwałego ustalaną na potrzeby amortyzacji lub dla celów rachunkowo-finansowych. Przy wycenie środków trwałych, co do zasady, podatek od towarów i usług w przypadku ich nabycia nie stanowi elementu ich wartości początkowej, natomiast w przypadku sprzedaży środków trwałych jest elementem wartości ceny sprzedaży. Od zasady tej przepisy przewidują
Spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że faktury za media, szczególnie od Telekomunikacji Polskiej SA, wpływały do mojej firmy po upływie terminu płatności, często nawet po kilku miesiącach od daty wystawienia dokumentu. Czy w takiej sytuacji o terminie odliczenia VAT decyduje data wpływu faktury, czy konieczna jest korekta VAT-7 za poprzednie miesiące?
Rozrachunki z tytułu VAT występują we wszystkich jednostkach będących podatnikami podatku od towarów i usług. Ewidencja prowadzona na potrzeby podatku od towarów i usług musi pozwalać na oddzielne ustalenie kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego oraz finalne ich rozliczenie. W niniejszym opracowaniu prezentujemy, jak ujmować w księgach rachunkowych VAT, by możliwe było ustalenie prawidłowej
Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku
Przedstawiamy Państwu drugą część opracowania wyróżnionego w konkursie na artykuł z zakresu prawa podatkowego. Pierwsza część została opublikowana w poprzednim numerze „Doradcy” w zeszycie PDOF.
W praktyce nierzadko budzi wątpliwości kwestia, czy odszkodowanie za szkodę w samochodzie spowodowaną wypadkiem komunikacyjnym powinno obejmować VAT wchodzący w skład ceny części zamiennych oraz ceny naprawy pojazdu, czy też nie. Odpowiedź na to pytanie jest zróżnicowana, w zależności od tego, czy osoba poszkodowana w wypadku jest podatnikiem VAT, czy nie jest.
Jeżeli spółka z o.o. bez zgody wspólników dokonuje sprzedaży towarów o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego, jest to czynność nieważna (poza pewnymi wyjątkami). Ma to istotny wpływ na prawo do odliczenia przez nabywcę podatku od towarów i usług wykazanego w fakturze.
Podatkowe zasady rozliczania kosztów samochodu są dosyć skomplikowane. Ustawodawca podatkowy wprowadził bowiem znaczne ograniczenia możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na eksploatację samochodów osobowych.