Artykuł
Wpływ VAT na wartość początkową
Zakup środka trwałego
Wpływ VAT na wartość początkową
Monika Golat, radca prawny
Rozwiązania prawa podatkowego określające zasady wyceny środków trwałych zapobiegają dwukrotnemu odliczeniu wartości VAT naliczonego w cenie nabycia środka trwałego.
Ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.), zwana dalej ustawą o VAT, odwołuje się do pojęcia środków trwałych, rozumianego zgodnie z zapisami art. 16a16c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o p.d.o.p. oraz art. 22a22c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), zwana dalej ustawą o p.d.o.f. Istnieje wyraźna zależność pomiędzy regulacjami podatku dochodowego a sposobem rozliczeń w podatku od wartości dodanej. System rozwiązań podatkowych ma zapobiec kumulacji odliczeń warunkowanych tym samym zdarzeniem, np. zakupem środka trwałego.
Stosownie do art. 16g ust. 1 ustawy o p.d.o.p. i art. 22g ust. 1 ustawy o p.d.o.f. za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie ich odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Przez cenę nabycia rozumie się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia (...), oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p. i art. 22g ust. 3 ustawy o p.d.o.f.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right