Poradnia rachunkowa
Opodatkowanie VAT posiłków wydawanych przez stołówki szkolne uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówek oświatowych długo budziło wątpliwości. W 2020 r. w celu ujednolicenia podejścia do usług z zakresu edukacji publicznej (i pomocy społecznej) Minister Finansów wydał w tym zakresie interpretację ogólną. Jednak mimo tego w praktyce problemy nadal się pojawiają, a placówki oświatowe
Czy do stosowania KSeF będą zobowiązane także samorządowe jednostki budżetowe wykonujące jedynie czynności niepodlegające VAT lub zwolnione z VAT, np. placówki oświatowe?
Jednostki oświatowe stosownie do swojej sytuacji lokalowej chętnie korzystają z możliwości oddania części nieruchomości w najem, gdy uzyskane z tego tytułu dochody rada gminy przeznacza na ich cele statutowe. Muszą jednak w takich przypadkach pamiętać o tym, że przeznaczenie nieruchomości lub jej części na działalność inną niż oświatowa pociąga za sobą konsekwencje podatkowe i jest związana z określonymi
Niektórzy pracownicy jednostki otrzymują ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów prywatnych. Dotychczas przyjmowaliśmy, że należy go opodatkować. Jednak w związku z ostatnim wyrokiem NSA mamy wątpliwości, jak dalej postępować – należy go opodatkować czy nie?
Czy sołtys, który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę i przebywa na zwolnieniu, może wykonywać obowiązki wynikające ze sprawowania funkcji sołtysa – tj. zbierać opłaty z tytułu podatku czy uczestniczyć w sesji rady gminy?
Czy przekazanie szkole przez radę rodziców pomocy dydaktycznych wywołuje skutki podatkowe?
Wypłacany pracownikom samorządowym ryczałt z tytułu używania przez nich prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu.
Nieprawidłowość Sekretarz miasta przeszedł na emeryturę. Burmistrz miasta przez ponad rok od zwolnienia tego stanowiska nie podjął żadnych działań w kierunku jego obsadzenia. Stwierdził, że wakat ten nie ma ujemnego wpływu na działalność urzędu, ponieważ wszystkie zadania są realizowane terminowo. Poza tym rada gminy (w tym komisja rewizyjna) nie wnosiła żadnych uwag w tej sprawie.
Od 1 lipca br. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadzona przez tzw. SLIM VAT 3. Na jej podstawie wprowadzono zwiększone limity zwolnień od podatku od spadków i darowizn.
Czy ekwiwalent za pranie umundurowania otrzymywany przez pracownika straży gminnej może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Część budynku wykorzystywanego przez szkołę gminną jest zajęta przez mieszkania własnościowe. Obie części budynku są połączone klatką schodową. Szkoła (gmina) przeprowadziła remont tej klatki, a częścią kosztów ma obciążyć właścicieli mieszkań. Jaką stawkę VAT należy zastosować na wystawianych refakturach?
Samorządy mają problemy z poprawnym odwoływaniem nauczycieli ze stanowisk kierowniczych w szkołach, gdy trzeba to zrobić w trybie pilnym. Przesłanka „szczególnie uzasadnionego przypadku” określona w Prawie oświatowym jest bowiem bardzo restrykcyjnie interpretowana przez sądy administracyjne w zakresie możliwości nagłego odwołania nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły.
Muzeum będące jednostką samorządową chce organizować cykliczne, biletowane warsztaty plastyczne. Będą one adresowane zarówno do dzieci od 3 roku życia, jak i do dorosłych. Prowadzącymi będą artyści plastycy, a formuła będzie umożliwiała uczestniczenie w warsztatach przez osoby w zróżnicowanym wieku. Na warsztatach, korzystając z wiedzy prowadzącego, uczestnicy stworzą własne prace przy użyciu materiałów