Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

      Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowi dla pracownika pewną gwarancję otrzymania wynagrodzenia w przypadku, gdy pracodawca nie jest w stanie wypłacić mu przysługującego świadczenia.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Bezpieczne sprzątanie

      Sprzątaczką może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i nie stwierdzono u niej przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy sprzątaczki, w tym do wykonywania pracy na wysokości.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Jakie rozwiązania obowiązują od 1 lutego 2015 r. pracodawców objętych rosyjskim embargiem

      Pracodawcy z branży rolno-spożywczej dotknięci skutkami zagranicznych sankcji gospodarczych będą mogli w latach 2015-2017 otrzymać z FGŚP dofinansowanie kosztów szkolenia pracowników objętych z tego powodu przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Ponadto za czas niewykonywania pracy oraz w przypadku obniżenia etatu budżet państwa sfinansuje pracownikom takiego pracodawcy część ich

    • comment
      Artykuł

      Jaki wpływ na stosunki pracy ma upadłość pracodawcy z możliwością zawarcia układu

      Firma, która znajduje się w upadłości układowej, przy redukcji zatrudnienia musi przestrzegać przepisów ochronnych dotyczących niektórych grup pracowników, np. w wieku przedemerytalnym. Zakazy wyłączające możliwość zwolnienia tych osób nie obowiązują wyłącznie w przypadku upadłości firmy z opcją jej likwidacji.

    • comment
      Artykuł

      Działacze związkowi pod ochroną - zmiany w Kodeksie pracy

      Od 28 lipca br. działacze związkowi objęci ochroną, zatrudnieni na umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy. Zmianę tę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy, która stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10).

    • comment
      Artykuł

      PRZEJĘCIE ZAKŁADU PRACY PRZEZ PODMIOT SPOZA GRUPY

      Pracownicy wykonujący stale pracę na rzecz przejmowanej spółki, którzy nie są w niej zatrudnieni, są objęci ochroną na równi z tam zatrudnionymi. Oznacza to, że podmiot przejmujący jest związany warunkami zatrudnienia tych pracowników obowiązującymi w chwili ich przejęcia.

    • comment
      Porada

      Kiedy ograniczenia związane z dalszą odsprzedażą towaru nie naruszają przepisów ustawy o ochronie konkurencji

      Jesteśmy firmą handlową i sprzedajemy towar m.in. odbiorcom hurtowym. Nasz odbiorca hurtowy rozpoczął sprzedaż tego towaru przez Internet. Wykorzystując rabat, sprzedaje taniej niż nasze sklepy detaliczne. Czy bez naszej zgody ma do tego prawo? Czy ma prawo również bez naszej zgody zamieszczać własne zdjęcia naszych towarów na stronie internetowej?

    • comment
      Artykuł

      ZWOLNIENIE DZIAŁACZA ZWIĄZKOWEGO BEZ ZGODY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO

      Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

    • comment
      Porada

      Czy można nakazać pracownikowi poddanie się badaniom wykrywaczem kłamstw?

      Prowadzę firmę kurierską i zatrudniam 15 pracowników. Od pewnego czasu giną mi z firmy wartościowe paczki. Podejrzewam, że jest za to odpowiedzialny któryś z pracowników, ale nie jestem w stanie tego udowodnić. Chciałbym nakazać pracownikom poddanie się badaniu na wykrywaczu kłamstw. Czy jest to dopuszczalne i czy mogą oni odmówić? Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli testy na wykrywaczu kłamstw

    • comment
      Porada

      Jak ująć w księgach rachunkowych nietypowe koszty ochrony obiektu

      Do ochrony obiektu chcemy kupić psa na podstawie umowy kupna. Wartość transakcji wyniesie 3600 zł. Jak taką operację zaksięgować? Czy można amortyzować psa? Czy zakupiona buda to osobny zakup, czy może podwyższa wartość? W jakie koszty księgować zakup pokarmu dla zwierzęcia?

    • comment
      Artykuł

      Dokumentacja związana ze zwolnieniem z pracy

      Opracowanie niniejsze kończy trzyczęściowy cykl informacji o zasadach prowadzenia przez pracodawców dokumentacji zatrudnieniowej i ubezpieczeniowej pt. „Dział kadr w firmie”. W pierwszej części omówiona została dokumentacja związana z przyjęciem do pracy, w drugiej zaś - dokumentacja dotycząca zatrudnienia. W tym numerze „Poradnika Gazety Prawnej” przedstawiamy sposób dokumentowania ustania stosunku

    • comment
      Artykuł

      Oszczędności płacowe w firmie

      Niniejszy artykuł przedstawia wybrane czynniki mające wpływ na koszty pracy, które mogą być redukowane u pracodawcy przez właściwe kształtowanie polityki zatrudnienia, wynagradzania i organizacji czasu pracy z uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w przepisach kodeksu pracy, kodeksu cywilnego oraz aktów wykonawczych do tych ustaw. Politykę zatrudnienia w firmie można bowiem kształtować, stosując poszczególne

    • comment
      Artykuł

      Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę

      Kiedy następuje przejęcie zakładu pracy w całości lub w części przez innego pracodawcę? Czy przejęcie zakładu pracy powoduje rozwiązanie umów o pracę zatrudnionych pracowników? Jakie obowiązki spoczywają na dotychczasowym i na nowym pracodawcy?

    • comment
      Artykuł

      UPRAWNIENIA ZWIĄZANE Z MACIERZYŃSTWEM

      Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Pracownicy przysługują również inne uprawnienia związane z macierzyństwem.

    • comment
      Artykuł

      Wszystko o urlopach pracowniczych

      Przed nami okres urlopowy. Wszystko wskazuje na to, że po raz ostatni będziemy korzystać z urlopów na dotychczasowych zasadach. Wkrótce wejdzie przecież w życie zapowiadana przez rząd nowelizacja kodeksu pracy, której przepisy odmiennie niż dotychczas uregulują m.in. problematykę urlopów wypoczynkowych. Wydaje się, że od ostatniej „wielkiej” nowelizacji kodeksu pracy z 1996 r. minęło już tyle czasu

    • comment
      Artykuł

      Ochrona pracy

      Określenie ochrona pracy nie jest pojęciem jednoznacznym. Może ono być rozumiane bardzo szeroko - jako ochrona interesów pracowników, obejmując wszelkie działania mające na celu zabezpieczenie potrzeb i interesów pracowniczych lub znacznie węziej - jako ochrona ludzkiej zdolności do pracy, poddawanej różnorodnym oddziaływaniom środowiska pracy. W niniejszym „Poradniku” rozumiemy to pojęcie jako wszystkie

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00