Czy można być zatrudnionym na stanowisku głównego księgowego w kilku jednostkach budżetowych jednocześnie
Zapowiedziane ujednolicenie podstaw zatrudnienia budzi uwagi m.in. co do możliwości pracy dorywczej, świadczenia usług, norm czasu wykonywania obowiązków
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Ważnym elementem stosunku pracy jest ustalenie czasu pracy, czyli okresu, w jakim prawnik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.
Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Senat przyjmie projekt zmian w ustawie o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, to od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Pracownicy mają zagwarantowane prawo do godziwego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie tylko stawka przysługująca za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, ale także inne (dodatkowe) składniki, takie jak premie, wszelkiego rodzaju dodatki itp. Wszystkie elementy wynagrodzenia pracowników powinny zostać określone w umowie o pracę. Na pracodawcy, obok obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem - czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia
Zmiany w prawie pracy mają przede wszystkim zliberalizować rynek pracy przez umożliwienie pracodawcom prowadzenia bardziej elastycznej polityki zatrudnieniowej. Założeniem ustawodawcy było, aby pracodawca mógł łatwiej zwalniać pracowników, a utworzenie nowych miejsc pracy było mniej kosztowne.
Czy zawsze stosunek pracy kobiet w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także pracowników-ojców wychowujących dziecko, podlega ochronie przed rozwiązaniem?
W 2002 r. w prawie pracy oraz w przepisach regulujących ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wprowadzono wiele modyfikacji uwzględniających dotychczasowe doświadczenia i postulaty zgłaszane przez zainteresowane środowiska. Mimo różnych dat wejścia w życie poszczególnych zmian, wszystkie ich skutki będą odczuwalne w 2003 r. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne zmiany wprowadzono w 2002 r. w
Członkowie zarządu mogą być zatrudnieni przez spółkę na różnych podstawach prawnych. Rodzące się na tym tle problemy rozstrzygał Sąd Najwyższy.
Problematyka czasu pracy jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących stosunku pracy. Czas pracy ustala pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Członkowie zarządu spółek kapitałowych są nadal często zatrudniani na podstawie umów o pracę zawieranych na czas nie określony. Jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie im tego rodzaju umowy o pracę może być poważny konflikt z innym członkiem zarządu tej samej spółki.
System, w którym czas pracy określony jest wymiarem zadań, pozwala pracodawcom uchylić się od obowiązku płacenia wyna-grodzenia za godziny nadliczbowe. Może być jednak stosowny tylko w sytuacjach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją.
Pracodawca, podejmując decyzję o zatrudnieniu danej osoby, kieruje się wieloma kryteriami. Jednym z najważniejszych, jakie musi spełniać kandydat do pracy, jest posiadanie określonych uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Status członka zarządu spółki kapitałowej mogą posiadać także osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Świadczenia uzyskiwane przez te osoby podlegają odmiennym zasadom opodatkowania niż świadczenia uzyskiwane przez osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
Często się zdarza, że członkowie zarządu spółki zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest jednak pełnienie tej funkcji na innej podstawie prawnej.