comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-09
Rodzic pod ochroną
Czy zawsze stosunek pracy kobiet w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, a także pracowników-ojców wychowujących dziecko, podlega ochronie przed rozwiązaniem?
Hanna Pawlik
prawo.autorzy@infor.pl
Szczególną ochroną stosunku pracy objęte są kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę oraz mianowania, jeżeli tzw. pragmatyki służbowe nie przewidują odmiennych regulacji.
Pracownicy zatrudnionej na podstawie powołania, w przypadku odwołania ze stanowiska w okresie ciąży, organ odwołujący jest obowiązany zapewnić inną pracę, odpowiednią ze względu na jej kwalifikacje, przy czym przez okres równy okresowi wypowiedzenia pracownica ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Jeżeli jednak pracownica nie wyrazi zgody na podjęcie innej pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy.
Szczególna ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego oznacza szeroki zakaz wypowiadania umowy o pracę w okresie ochronnym uregulowanym w art. 177 k.p. Należy przez to rozumieć zakaz:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka