Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Czy pracownikom, którzy nie zostali zatrudnieni, należy zwracać przesłane przez nich CV

      Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników do pracy. Otrzymujemy od nich CV wraz ze zdjęciem. Czy należy im zwracać te dokumenty w przypadku, gdy nie dochodzi do zatrudnienia?

    • comment
      Artykuł

      Bony narzędzieM wpŁywajĄcYM na poprawę satysfakcji pracowników

      Posiłek w luksusowej restauracji, zagraniczna wycieczka czy wyjazd weekendowy to obecnie najpopularniejsze metody motywowania pracownika. Dzisiaj już żaden pracodawca nie podważa konieczności przeznaczania na ten cel środków.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Partner czy wróg?

      Podczas konferencji prasowej PricewaterhouseCoopers jesienią ubiegłego roku konsultanci omawiający wyniki badań stwierdzili, że tam, gdzie są związki zawodowe, pieniądze wydawane na wynagrodzenia przynoszą firmom większy zysk. Niestety, doradcy wyjaśnili, że w próbie badawczej dominowały firmy amerykańskie, w których rola związków zawodowych jest nieco inna niż w Polsce. Co sprawia, że w Polsce jest

    • comment
      Artykuł

      Nowy pracownik w biurze

      Zdaniem niektórych doradców personalnych, odpowiednie wprowadzenie pracownika do firmy pozwala zwiększyć wydajność jego pracy nawet o 40 procent. Warto więc zadbać o to, by jak najszybciej zapanował nad stresem i poczuł się częścią zespołu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

    • comment
      Artykuł

      Oryginał czy kopia - jakie dokumenty w aktach pracownika

      Kandydat ubiegający się o pracę nie ma obowiązku składania dokumentów w oryginałach. Jednak po przyjęciu takiej osoby do pracy pracodawca może żądać przedstawienia oryginału dokumentu do wglądu.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      1. Kalkulacja fazowa półfabrykatowa

      Poza kalkulacją bezpółfabrykatową, opisaną w poprzednim numerze "bR", drugą odmianą kalkulacji fazowej (procesowej) jest kalkulacja półfabrykatowa. Stosowanie tej metody w praktyce najczęściej występuje w tych podmiotach gospodarczych, których produkcja przechodzi łańcuchowo przez szereg następujących po sobie faz produkcyjnych i jest produkcją masową lub wielkoseryjną.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      1. Rola dźwigni operacyjnej i dźwigni finansowej w planowaniu finansowym

      Przedsiębiorstwa, tworząc plany budżetowe, które będą realizowane, stawiają sobie za jeden z głównych celów maksymalizowanie zysku netto, a co za tym idzie - zmaksymalizowanie zwrotu z zainwestowanych kapitałów przez udziałowców/akcjonariuszy. Wysokość zysku netto oraz związane z tym stopy zwrotu z aktywów i kapitałów własnych są zależne od wielu czynników, m.in. od poziomu i rentowności sprzedaży,

    • comment
      Artykuł

      1. Metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych w przedsiębiorstwie

      Tematyka kosztów stałych i zmiennych była często poruszana na łamach "BIULETYNU RACHUNKOWOŚCI". Księgowi zajmujący się na co dzień kosztami są obeznani z zagadnieniami rachunku kosztów zmiennych czy z eliminacją z kosztów wytworzenia stałych kosztów pośrednich (kosztów nieużytecznych). Skoro wykazywanie kosztów w zależności od wolumenu produkcji czy innych czynników (np. ilości roboczogodzin) jest

    • comment
      Artykuł

      2. Jak stosować strategie inwestycyjne typu condor

      Na rynku występują różne transakcje opcyjne. Możliwość konstrukcji opcyjnych jest w zasadzie nieograniczona. Dla inwestora przy nabywaniu opcji najważniejsze jest uzyskanie jak najwyższych dochodów przy najmniejszym możliwym ryzyku. W poprzednim numerze "BR" opisaliśmy złożone strategie inwestycyjne typu butterfly. Do tej kategorii zalicza się też strategie typu condor. Kiedy warto je stosować?

    • comment
      Artykuł

      WPŁYW STRATEGII LIZBOŃSKIEJ NA POLITYKĘ ZATRUDNIENIA

      Strategia lizbońska ma na celu stworzenie w Europie do 2010 r. najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie. Ten ważny dokument nabrał dodatkowego znaczenia w związku z narastającym kryzysem rynków na całym świecie, który dotknął także państwa członkowskie UE.

    • comment
      Artykuł

      1. Koszty kontrolowane i niekontrolowane w rachunku ośrodka kosztów

      Sprawowanie przez kierownika ośrodka odpowiedzialności kontroli nad ponoszonymi kosztami jest jednym z problemów rachunkowości zarządczej, zwykle nieznajdującym odzwierciedlenia w systematycznym rachunku kosztów prowadzonym dla celów bilansowej wyceny zapasów. Możliwe jest jednak przekonstruowanie zakładowego planu kont tak, by odzwierciedlał on podejście zarządcze do ośrodków odpowiedzialności.

    • comment
      Artykuł

      OCENY OKRESOWE W PRAKTYCE

      W procesie wdrażania systemu ocen pracowniczych warto zadbać nie tylko o szkolenia dla osób oceniających, ale także o szeroką akcję informacyjną dla pracowników.

    • comment
      Artykuł

      SYSTEM ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM I HIGIENĄ PRACY

      Stworzony w zakładzie system zarządzania bhp ma za zadanie ograniczenie strat powstających w wyniku wypadków przy pracy czy zdarzeń awaryjnych.

    • comment
      Porada

      1. Jak stosować kalkulację produkcji łącznej

      Cechą charakterystyczną współczesnych procesów produkcyjnych jest rosnący stopień ich skomplikowania. Dla wielu branż efektem ich działania są nie tylko główne produkty, tj. produkty pełnowartościowe. Coraz częściej spotkać się można z procesami technologicznymi, w wyniku których produkowane są łącznie dwa lub więcej niż dwa wyroby o różnych cechach użytkowych. Z punktu widzenia odpowiedniej kalkulacji

    • comment
      Artykuł

      1. Kalkulacja podziałowa ze współczynnikami

      W poprzednich numerach „BR” opisaliśmy, w jakich sytuacjach i w jaki sposób powinna być stosowana podstawowa metoda kalkulacji, czyli metoda podziałowa prosta. Warunkiem jej zastosowania jest niski stopień skomplikowania procesu wytwórczego, jak również produkt - jednorodny, produkowany najczęściej masowo. Taka sytuacja występuje jednak niezwykle rzadko. Dlatego w przedsiębiorstwach wytwarzających

    • comment
      Artykuł

      1. Jak podjąć optymalną decyzję w warunkach ograniczonych zasobów - z wykorzystaniem dodatku Solvera

      Celem każdego przedsiębiorstwa jest maksymalizowanie swoich wyników (przychodów lub zysków) albo minimalizowanie kosztów czy strat. Ale przedsiębiorstwa często działają w warunkach ograniczonych zasobów, które są wykorzystywane do osiągania zaplanowanych wyników. Ma to istotne znaczenie szczególnie teraz, kiedy trudno jest pozyskać nowe źródła finansowania.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak stosować kalkulację podziałową prostą i jej odmiany

      W poprzednim numerze „Biuletynu Rachunkowości” opisaliśmy, od czego zależy wybór metody kalkulacji kosztów. W zależności od specyfiki swojej działalności jednostki w różny sposób mogą ustalać koszty obiektu kalkulacji. Najbardziej popularną i najprostszą metodą jest kalkulacja podziałowa: prosta lub ze współczynnikami.

    • comment
      Artykuł

      1. Od czego zależy wybór metody kalkulacji kosztów

      Jednym z podstawowych zadań stawianych przed rachunkiem kosztów jest dobór właściwej metody obliczenia jednostkowego kosztu przedmiotu kalkulacji (obiektu). Obiektem kalkulacji może być każdy określony i dający się wyrazić liczbowo produkt pracy. Najbardziej typowym obiektem kalkulacji jest produkt, ale może nim być również usługa, proces itp. W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym lub usługowym powinno

    • comment
      Artykuł

      Nowy zawód - dyplomowany księgowy

      Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad certyfikacją zawodu księgowych. Pierwsze dyplomy zamierza przekazać już w przyszłym roku. Prezentujemy wywiad z Ryszardem Goryckim, biegłym rewidentem, przewodniczącym zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - przygotowany przez BIULETYN RACHUNKOWOŚCI.

    • comment
      Artykuł

      2. Wieloaspektowy przegląd umów w jednostce gospodarczej

      Przegląd umów nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zmiennych warunków panujących zarówno w organizacji, jak i poza nią, wywołanych np. kryzysem finansowym. Przegląd taki warto również przeprowadzać okresowo, np. z końcem roku obrotowego. Dzięki temu można się zapoznać z aktualną kondycją kontrahentów, zaktualizować należności i przyjrzeć się, które z nich mogą być zagrożone.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00