Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

1. Rola dźwigni operacyjnej i dźwigni finansowej w planowaniu finansowym

Przedsiębiorstwa, tworząc plany budżetowe, które będą realizowane, stawiają sobie za jeden z głównych celów maksymalizowanie zysku netto, a co za tym idzie - zmaksymalizowanie zwrotu z zainwestowanych kapitałów przez udziałowców/akcjonariuszy.

Wysokość zysku netto oraz związane z tym stopy zwrotu z aktywów i kapitałów własnych są zależne od wielu czynników, m.in. od poziomu i rentowności sprzedaży, a także struktury kosztów i źródeł finansowania. Są to wielkości, którym trzeba, szczególnie w związku ze zbliżającym się końcem roku, bardzo dokładnie się przyjrzeć, żeby móc przygotować sprawdzający się budżet na następny rok.

Przy prognozowaniu powyższych wielkości należy pamiętać o mechanizmach związanych z dźwignią operacyjną oraz dźwignią finansową, których właściwe zastosowanie pozwala osiągnąć optymalną zyskowność oraz odpowiednią stopę zwrotu.

Dźwignia operacyjna

Dźwignia operacyjna opisuje relacje między wysokością sprzedaży a zyskiem operacyjnym. Kluczowym elementem jest tutaj marża na sprzedaży oraz wysokość kosztów stałych.

Jeżeli marża na sprzedaży jest dodatnia, to wzrost poziomu sprzedaży powoduje zwiększenie poziomu zysku operacyjnego. Przy czym marża na sprzedaży jest zdefiniowana jako różnica między ceną sprzedaży a poziomem jednostkowych kosztów zmiennych. Tak zdefiniowana marża służy:

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00