Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Wylicz z nami wynagrodzenie urlopowe

      Okres urlopu wypoczynkowego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Za ten okres pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. W pewnych sytuacjach przeliczenie wynagrodzenia urlopowego może stwarzać problemy.

    • comment
      Porada

      Akta osobowe

      W nawiązaniu do Państwa artykułu „Jak umiejętnie prowadzić akta osobowe” zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy pracodawca może w części B akt osobowych gromadzić notatki służbowe. Notatki te zawierają ocenę mojej pracy przez stwierdzenia, że samowolnie opuszczam miejsce pracy wychodząc na papierosa lub w wykonywanej pracy popełniam dużo błędów. Z notatkami tymi nigdy nie byłem zapoznany.

    • comment
      Porada

      DOKUMENTACJA PRACOWNIKA

      Pracownik ZUS, kontrolujący w naszym zakładzie pracy dokumentację składkową, stwierdził pewne zaniedbania w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej i zapowiedział, iż wystąpi do inspekcji pracy o interwencję. Czy takie zaniedbania mogą być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym? - Danuta W. z Gdańska.

    • comment
      Artykuł

      Wymagania bhp w przypadku pracy przed komputerem

      Coraz więcej przedsiębiorców w Polsce zatrudnia pracowników pracujących na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Pracodawcy ci powinni pamiętać, że przepisy polskiego prawa pracy dosyć szczegółowo regulują kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy na takich stanowiskach. Ogólne normy Kodeksu pracy w tym zakresie znajdują swoje rozwinięcie w rozporządzeniu z 1 grudnia 1998 r. Ministra Pracy

    • comment
      Artykuł

      Syndrom szklanego sufitu

      Kobiety są wciąż bardzo skromnie reprezentowane w gronie top menedżerów oraz na najwyższych stanowiskach władzy. Zjawisko to już w połowie lat 80. określono pojęciem „szklany sufit” (z ang. glass ceiling), dla zobrazowania pozornie niewidocznych barier kariery napotykanych przez ambitne i wykształcone profesjonalistki. „Szklany sufit” stał się symbolem dostrzegania szansy awansu przy faktycznej jego

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Czy konieczne jest szkolenie do obsługi „widlaka”?

      Jestem właścicielem niewielkiej hurtowni materiałów budowlanych. W celu usprawnienia pracy w magazynie zamierzam kupić wózek widłowy z własnym napędem. Czy aby pracownik mógł obsługiwać ten wózek, musi odbyć specjalistyczne szkolenie? Czy taki kurs służy tylko podniesieniu jego kwalifikacji i nie jest bezwzględnie wymagany?

    • comment
      Artykuł

      „Trzynastki” w pytaniach i odpowiedziach

      1 Jesteśmy pracownikami spółki prawa handlowego. Na nasze pytania w sprawie wypłaty „trzynastki” pracodawca odpowiada, że jej nie będzie, ponieważ sytuacja finansowa firmy na to nie pozwala. Czy istnieją ogólnie obowiązujące przepisy w tym zakresie? 2 Jaki jest zakres podmiotowy obowiązywania ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, czyli jakich pracowników dotyczą te przepisy? 3 Jesteśmy pracownikami

    • comment
      Artykuł

      Roszczenia pracownicze od upadłego pracodawcy

      Funkcjonujący w Polsce model postępowania upadłościowego zakłada, iż, co do zasady, postępowanie upadłościowe kończy się likwidacją przedsiębiorcy lub ewentualnie układem z wierzycielami, którzy rezygnując z części swych należności godzą się na dalsze istnienie upadłego.

    • comment
      Artykuł

      Nagroda jubileuszowa - jaki staż pracy

      Istota sporu sprowadza się do tego, w jaki sposób liczyć zakładowy i ogólny staż pracy do wyliczenia wysokości nagrody jubileuszowej.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Choroba zawodowa

      Gdzie mogę znaleźć definicję choroby zawodowej? - Genowefa Z. z Kielc.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (cz. 2)

      W pierwszej części opracowania (patrz DP nr 31) omówiliśmy tylko kilka rodzajów przychodów, tj. nagrody, profity z projektów i wynalazków, nagrody Ministra Gospodarki i odprawy pieniężne, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Druga część publikacji traktuje o kolejnych wyłączeniach z podstawy wymiaru uregulowanych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki

    • comment
      Porada

      Wysokość odprawy - netto czy brutto

      Czy wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych powinna być ustalana na podstawie kwoty wynagrodzenia netto czy brutto? Pracodawca twierdzi, że na podstawie przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych można wywnioskować, że świadczenie to powinno być obliczane od kwoty netto. Czy to zgodne z prawem?

    • comment
      Artykuł

      Korzyści dla pracodawców - nowości w prawie pracy

      Zniesienie obowiązku uzyskania akceptacji porozumienia o zawieszeniu stosowania niektórych przepisów Kodeksu pracy przez wojewódzką komisję dialogu społecznego, wprowadzenie nowych systemów czasu pracy, szersze dopuszczenie pracy w niedziele i święta, ograniczenie obowiązku wypłacania pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - zakłada rządowy projekt nowelizacji k.p

    • comment
      Artykuł

      Zabezpieczenie przeciwpożarowe prac spawalniczych

      Właściwe zabezpieczenie stanowiska spawalniczego oraz przestrzeganie zasad bhp pomoże uniknąć pożaru.

    • comment
      Porada

      Rozwiązanie umowy o pracę a zwrot kosztów

      Zostałem skierowany przez zakład pracy na studia. W związku z tym pracodawca przyznał mi urlop szkoleniowy i płaci czesne za studia. W zamian musiałem podpisać umowę, w której zobowiązałem się do zwrotu tych świadczeń w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Czy pracownik skierowany przez pracodawcę na studia jest zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów otrzymanych świadczeń w razie rozwiązania umowy o

    • comment
      Porada

      Nagroda jubileuszowa

      Czy do stażu pracy, a jednocześnie od okresu uprawniającego do wypłaty nagrody jubileuszowej, zalicza się okresy pracy nieudokumentowane świadectwami pracy, zaświadczeniami, a jedynie zeznaniami świadków? Jak odnośnie do stażu pracy i ewentualnej nagrody jubileuszowej przedstawia się okres przerw w zatrudnieniu spowodowanych wychowywaniem dzieci, w przypadku gdy nie udzielono urlopu wychowawczego?

    • comment
      Artykuł

      PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      Unia Europejska jest związkiem piętnastu państw Europy Zachodniej. Głównym zadaniem Unii Europejskiej jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i między ich mieszkańcami. Ważnym celem tego związku jest zapewnienie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego oraz ochrona praw i interesów obywateli.

    • comment
      Porada

      Odprawa z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych

      Czy przy zwolnieniach grupowych syndyk powinien wypłacić pracownikowi odprawę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 60% średniej płacy krajowej, czy w pełnej wysokości zgodnie z Kodeksem pracy? - pyta Czytelniczka z Warszawy.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00