Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Nagroda jubileuszowa - jaki staż pracy

Istota sporu sprowadza się do tego, w jaki sposób liczyć zakładowy i ogólny staż pracy do wyliczenia wysokości nagrody jubileuszowej.

WITOLD BUGAJNY
e-mail:autorzy.spp@infor.pl
Zakładowe porozumienie płacowe nie zastępowało warunków płacy wynikających z umowy o pracę lub innych czynności kształtujących treść stosunku pracy (art. 21 ustawy z 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania: Dz.U. z 1990 r. Nr 69, poz. 407), dla zmiany których konieczne było dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.
Powód Z.C. wystąpił z pozwem przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowej Komunikacji Samochodowej w J. o wyrównanie dodatku stażowego oraz o nagrodę jubileuszową za 35 i 40 lat pracy.
Ustalenia i wyrok sądu I instancji
Sąd I instancji ustalił, że powód w okresie od 1 września 1957 r. do 2 sierpnia 1969 r. pracował jako kierowca w tzw. transporcie niezorganizowanym. Następnie był zatrudniony w pozwanym zakładzie od 16 lutego 1970 r. do 31 grudnia 1997 r. W piśmie z 3 sierpnia 1979 r. dyrektor strony pozwanej podjął indywidualną decyzję, w której zaliczył powodowi do stażu pracy w PKS wyżej wskazany okres zatrudnienia w transporcie niezorganizowanym. Pracodawca, wyliczając powodowi wysokość dodatku stażowego, traktował okres pracy w transporcie niezorganizowanym jako zatrudnienie poza PKS, co powodowało obniżenie wysokości tego dodatku. Ze względu na niezaliczenie tego stażu nie przyznano powodowi także nagród jubileuszowych za 35 i 40 lat pracy. Nadto w okresie 1994-1997 nastąpiła zmiana szczegółowych zasad wynagradzania pracowników PKS, dokonana aneksem nr 11, wskutek której dodatek za staż pracy ustalało się odrębnie za okresy zatrudnienia w PKS i poza nim. Zdaniem sądu rejonowego, powodowi nie przysługiwały nagrody jubileuszowe za 35 i 40 lat pracy, gdyż jego zakładowy staż pracy wynosił łącznie 28 lat i 4 miesiące, natomiast od 1 kwietnia 1991 r. do stażu pracy uprawniającego do tej nagrody zaliczano tylko zatrudnienie w PKS.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00