Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2024-10-31

Dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli

Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciele praktycznej nauki zawodu, którzy są zatrudnieni w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego, muszą doskonalić umiejętności i kwalifikacje zawodowe potrzebne do wykonywania pracy. Jak często i w jakiej formie powinny odbywać się takie szkolenia? Z jakich środków jest finansowane doskonalenie zawodowe nauczycieli i jak takie wydatki zaklasyfikować? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli – wyodrębnienie środków

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli odbywa się w oparciu o przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.

Zgodnie z art. 70a § 1 Karty Nauczyciela, w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem szkoleń branżowych – w wysokości 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Zapis ten nie obejmuje finansowania publicznych placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

W budżetach wojewodów wyodrębnia się środki na wspieranie organizacji doradztwa metodycznego na obszarze województwa, w łącznej wysokości 12 400 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego. W tym przypadku środki na realizację zadania w budżetach poszczególnych wojewodów wyodrębnia się w wysokości proporcjonalnej do liczby nauczycieli zatrudnionych w województwie, ustalonej na podstawie danych systemu informacji oświatowej. Ze środków na wspieranie organizacji doradztwa metodycznego wojewoda udziela jednostkom samorządu terytorialnego prowadzącym placówki doskonalenia nauczycieli zatrudniające doradców metodycznych, o których jest mowa w art. 183 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dalej: Prawo oświatowe), dotacji na finansowanie wydatków związanych z zatrudnieniem nauczycieli w celu realizacji zadań doradcy metodycznego. Przekazanie dotacji następuje na podstawie umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00