Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1196/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędzia WSA Ewa Michna po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 19 czerwca 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/395/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Burmistrz A. decyzją z dnia 16 marca 2023 r. nr [...] odmówił przyznania skarżącej D. M. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem J. M.

Zdaniem organu skarżąca jest osobą uprawnioną do świadczenia emerytalnego z ZUS, co w świetle przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych wyklucza jej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

W odwołaniu skarżąca wniosła o przyznanie świadczenia w wysokości różnicy miedzy otrzymaną emeryturą a wysokością świadczenia pielęgnacyjnego.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 19 czerwca 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/395/2023 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ wskazał, że skarżąca ma ustalone prawo do emerytury przyznane decyzją ZUS Oddział w C. z dnia 23 lutego 2015 r., od dnia 12 lutego 2015 r. W takiej sytuacji brak jest możliwości przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego.

Kolegium wyjaśniło nadto, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych w ogóle nie przewidują możliwości wypłaty różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a innym otrzymywanym świadczeniem.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skarżąca zarzuciła naruszenie:

- art. 32 Konstytucji RP w związku z art. 2 Konstytucji RP poprzez różnicowanie sytuacji emerytowanych opiekunów osób niepełnoprawnych z sytuacją opiekunów w tzw. "wieku produkcyjnym" przez preferencyjne traktowanie obywateli w wieku produkcyjnym przy przyzwaniu świadczenia pielęgnacyjnego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00