Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 października 2020 r., sygn. III SA/Gd 949/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Jolanta Sudoł po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 października 2020 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 11 maja 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej J. F. kwotę 480 ( czterysta osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 maja 2020 r. , wydaną m.in. na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej jako "ustawa", Burmistrz Miasta i Gminy [...] po rozpoznaniu wniosku z dnia 10 kwietnia 2020 r. odmówił przyznania J. F. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką.
W uzasadnieniu wydanej decyzji organ wskazał, że nie przeprowadzono rodzinnego wywiadu środowiskowego, bowiem organ nie kwestionuje sprawowania przez wnioskodawczynię opieki nad niepełnosprawną matką, a ponadto możliwość odstąpienia od przeprowadzenia wywiadu wynika z regulacji prawnych związanych z koronawirusem COVID- 19.
Organ wskazał, że choć zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] matka skarżącej B. F. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności, to jednak w orzeczeniu tym znalazł się zapis, że nie da się ustalić, od kiedy niepełnosprawność istnieje, a od tego orzeczenia nie złożono odwołania. Istotą wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sygn. akt K 38/13 jest uznanie za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości pominięcie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego innych osób, niż wskazanych w art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych , przy czym element nierównego traktowania odnoszony był do niezgodnego z Konstytucją zróżnicowania sytuacji prawnej opiekunów osób niepełnosprawnych ze względu na czas ( datę) powstania niepełnosprawności.