Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Go 608/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Piątek Sędzia WSA Krzysztof Rogalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 listopada 2023 r. sprawy ze skargi S. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zobowiązuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze do wydania decyzji uchylającej decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] nr [...] i orzeczenia o przyznaniu skarżącemu S.T. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką Y. H., w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego S. T. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2023 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 3 pkt 11, art. 17 ust. 1-5, art. 24 ust. 1 - 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej: u.ś.r.), § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1466) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm., dalej: K.p.a.), Prezydent Miasta (dalej: organ I instancji) odmówił przyznania S.T. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad Y.H..

W uzasadnieniu wydanej decyzji I instancji wskazał, że zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b pkt 1 i 2 u.ś.r., świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: 1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia, lub 2) w trakcie nauki w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ I instancji wyjaśnił, że z dokumentów zgromadzonych w sprawie wynika, że Y.H. jest osobą rozwiedzioną i jest zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, której niepełnosprawność istnieje od [...].11.2016 r., tj. gdy miała ukończone 62 lata (orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...].10.2022 r.) Wnioskodawca – syn Y.H. S.T. nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jest osobą bierną zawodowo (nie podejmuje zatrudnienia od 2016 r.). Jego opieka nad niepełnosprawną matką polega na podawaniu leków, utrzymywaniu higieny osobistej, pielęgnacji ciała (zapobieganie odleżynom), zmianie pieluchomajtek, karmieniu, ubieraniu oraz robieniu zakupów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00