Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. II SA/Po 386/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Arkadiusz Skomra (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2023 r. w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 kwietnia 2023 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 6 lutego 2023 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz S. B. kwotę 997 (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Po [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 listopada 2021 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 30 sierpnia 2021 r., nr [...]

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż spór pomiędzy organami a skarżącym S. B. dotyczy wąskiego zagadnienia i sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy żłobek może być uznany za funkcję kontynuującą takie funkcje zabudowy jak funkcje mieszkalne i gospodarcze w zabudowie zagrodowej?

Sąd wyjaśnił, iż w niniejszej sprawie w obszarze analizowanym wyznaczonym w otoczeniu działki [...] znajdują się budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie. Są one zgrupowane w zespole zabudowy zagrodowej wsi C. – czego Sąd ma pełną świadomość. Zdaniem składu orzekającego stan faktyczny nie upoważniał jednak organów do tak ścisłego rozumienia kontynuacji funkcji, o której stanowi art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p., że zabudowa zagrodowa nie może zostać uzupełniona o zabudowę usługową i to bez względu na profil tej ostatniej. Należy uzmysłowić sobie, że zabudowa kompleksowo określana jako zabudowa zagrodowa to nic innego, jak zabudowa łącząca funkcje mieszkalne i produkcyjno-usługowe, tyle tylko, że w specyfice charakterystycznej dla obszarów rolnych. Zgodnie z § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.) – który z powodzeniem można przywołać na zasadzie odesłania systemowego – zabudowa zagrodowa, to "w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00