Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ke 501/23

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Jacek Kuza, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Magdaleny Łukawskiej sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia 20 czerwca 2023 r. znak: NSPiNCH.906.1.11.2023 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 20.06.2023 r. znak: NSPiNCH.906.1.11.2023 Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach (zwany dalej "ŚPWIS") utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] (zwanego dalej "PPIS") z 10.03.2023 r. znak: SE III a - 413/22/19 w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z 18.08.2022 r. ŚPWIS, działając na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. uchylił decyzję PPIS z 18.05.2022 r. w przedmiocie stwierdzenia u A. N. (zwanej dalej "stroną", bądź "pracownikiem") choroby zawodowej w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, gdyż decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy mógł mieć istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu wskazano na rozbieżności wynikające z informacji przekazanych przez pracownika i pracodawcę, co uznano za uchybienie procedurze administracyjnej, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

W ponownie prowadzonym postępowaniu PPIS zwrócił się pismem z 21.09.2022 r. do A sp. z o.o. o wyjaśnienia oraz weryfikację prawidłowości podanych danych o zatrudnieniu pracownika. W związku z treścią § 8 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 1836), zwanego dalej "rozporządzeniem" i zawartym tam nakazem ustawodawcy, polecającym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu przesłanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej pracodawcom zatrudniającym pracownika w warunkach, które mogły spowodować skutki zdrowotne uzasadniające postępowanie w sprawie rozpoznania i stwierdzenia choroby zawodowej to wskazanie przez jednostkę orzeczniczą A sp. z o.o. (uzupełnione orzeczenie WOMP, data wpływu do PPIS 10.01.2023 r.) jako miejsca pracy, w którym wystąpiło narażenie zawodowe stanowiące przyczynę podejrzenia choroby zawodowej, stanowiło podstawę do nadania A sp. z o.o. przymiotu strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00