Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Lu 562/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz-Roicka,, WSA Joanna Cylc-Malec, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. T. na decyzję L. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2014 r. Nr[...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 21 marca 2014 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie po rozpatrzeniu odwołania K. T. (skarżącego w rozpoznawanej sprawie) od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 30 września 2013 r. o braku podstaw do stwierdzenia u niego choroby zawodowej - przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Z akt sprawy wynika, że K. T. według karty oceny narażenia zawodowego od 1 września 1982 r. do 31 sierpnia 2006 r. pracował na stanowisku nauczyciela i w czasie pracy był narażony na nadmierny wysiłek głosowy. W dniu 26 października 2006 r. został skierowany do jednostki orzeczniczej I stopnia - Oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (dalej: także WOMP) w [...] z podejrzeniem choroby zawodowej narządu głosu, celem ustalenia rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu lub jej wykluczenia. Według orzeczenia lekarskiego nr [...] z dnia 16 lutego 2007 r. nie rozpoznano choroby zawodowej narządu głosu. Choroby zawodowej u skarżącego nie rozpoznano również w jednostce orzeczniczej II stopnia - Instytucie Medycyny Pracy im. [...] w [...]. W orzeczeniu lekarskim nr [...] z dnia 6 czerwca 2007 r. wyjaśniono, że na podstawie analizy dokumentacji medycznej oraz na podstawie wyników wykonanych badań: laryngologicznego, foniatrycznego i wideostroboskopowego - nie stwierdzono zmian organicznych w zakresie krtani, uznanych za typowe dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego w postaci guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, bądź niedowładu mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, a więc chorób wymienionych w wykazie chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00