Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 marca 2024 r., sygn. III SA/Łd 649/23
Dnia 13 marca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędzia WSA Anna Dębowska (spr.), Protokolant st. asystent sędziego Anna Łuczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2024 roku sprawy ze skargi A. A. na decyzję Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia 11 sierpnia 2023 roku znak: ŁPWIS.NSHŚ.9022.9.2023.MZ w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 11 sierpnia 2023 r., znak: ŁPWIS.NSHŚ.9022.9.2023.MZ Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi, po rozpatrzeniu odwołania A.A.-O, utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim z 24 maja 2023 r. nr 3/23, znak: HŚHP.9022.1.16.2022 o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej pod postacią przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy – przewlekłego zapalenie nadkłycia kości ramiennej wymienionej w poz. 19.5 wykazu chorób zawodowych.
W uzasadnieniu organ drugiej instancji podniósł, że na podstawie zgłoszenia dokonanego przez Przychodnię K. Ośrodka W. w Łodzi w związku ze skierowaniem na badania wystawionym przez lekarza z O. Sp. z o.o. ul.[...] w K organ pierwszej instancji wszczął 12 grudnia 2022 r. z urzędu postępowanie w sprawie choroby zawodowej pod postacią przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy tj. przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej u A.A-O.
Z materiału dowodowego zgromadzonego w niniejszym postępowaniu wynika, że skarżąca od 4 listopada 1996 r. do 30 listopada 2022 r. zatrudniona była w Szkole Podstawowej nr [..] w T., w tym od 1 września 2015 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr [...] w T. na stanowisku głównego specjalisty ds. kadr w pełnym wymiarze czasu pracy (pełen etat). Do czynności służbowych skarżącej w czasie jej zatrudnienia należało prowadzenie dokumentacji pracowniczej (wprowadzanie danych do programów płacowo-kadrowych). Praca wykonywana była na stanowisku odpowiednio przystosowanym do pracy przy komputerze (monitor, myszka, klawiatura). Skarżąca korzystała z takich urządzeń jak kserokopiarka, skaner, telefon i inny drobny sprzęt biurowy. W okresie zatrudnienia objęta była szkoleniami stanowiskowymi z zakresu BHP oraz profilaktycznymi badaniami lekarskimi, w wyniku których nie orzekano przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy zawodowej na zajmowanym stanowisku. W trakcie zmiany roboczej przerwy regulaminowe miała zapewnione.