Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ke 503/23

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Magdaleny Łukawskiej sprawy ze skargi P. S. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia 20 czerwca 2023 r. [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach decyzją z 20 czerwca 2023 r. [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] G. P. Sp. z o.o. z siedzibą w S., od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. (dalej: PPIS) z 10 marca 2023 r. w przedmiocie stwierdzenia u A. N. choroby zawodowej, tj. przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy: przewlekłe zapalenie okołostawowe barku w pozycji 19.4 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1 836) dalej zwane: "rozporządzeniem w sprawie chorób zawodowych", na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 12 ust. 2 pkt 1 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 338), utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że pierwsza wydana przez PPIS w niniejszym postępowaniu decyzja, została uchylona i sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. Powodem takiego stanowiska, były rozbieżności wynikające z informacji przekazanych przez pracownika i pracodawcę, co należało uznać za uchybienie procedurze administracyjnej, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Zdaniem Wojewódzkiego Inspektora, organ I instancji przeprowadził postępowanie uzupełniające prawidłowo i zgromadził materiał dowodowy wystarczający do wydania rozstrzygnięcia w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00