Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 października 2023 r., sygn. II SA/Sz 682/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 października 2023 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z 9 stycznia 2023 r., Burmistrz P. (dalej przywoływany jako: "Organ I instancji"), działając na postawie art. 104 k.p.a. oraz art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1a, ust. 1b, ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615) odmówił M. M. (dalej przywoływana jako: "Strona", "Skarżąca", "Wnioskodawczyni") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem - Z. K..

Jak wynika z treści uzasadnienia tego rozstrzygnięcia, Organ opisaną wyżej decyzję wydał po wcześniejszym uchyleniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie decyzji odmawiającej przedmiotowego świadczenia – z dnia 1 września 2022 r. i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia Organowi I instancji celem zgromadzenia dowodów na okoliczność, czy małżonka osoby wymagającej opieki – J. K. jest w stanie ze względu na stan zdrowia i wiek zapewnić tej osobie realną i bezpieczną opiekę.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie Organ I instancji w oparciu o dołączone do sprawy dokumenty ustalił, że znaczny stopień niepełnosprawności u ojca Skarżącej powstał, gdy skończył on 80 lat, co oznacza brak zachowania kryterium wiekowego określonego w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, co stanowiło o braku podstaw do uwzględnienia żądania Strony.

Kolejnym powodem odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia była okoliczność pozostawania ojca Skarżącej w związku małżeńskim, przy uwzględnieniu, że żona nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, co stanowiło negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określoną w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00