Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2023 r., sygn. II SA/Gd 299/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka po rozpoznaniu w dniu 18 października 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K.K na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 3 lutego 2023 r., nr WI-I.7840.3.281.2022.KK w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

K. K. (dalej jako "Skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody (dalej jako "Wojewoda" lub "organ drugiej instancji") z dnia 3 lutego 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję Starosty Gdańskiego (dalej jako "Starosta" lub "organ pierwszej instancji") z 31 października 2022 r., którą odmówiono skarżącemu zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla wnioskowanej inwestycji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 19 lipca 2022 r. do Starosty wpłynął wniosek Skarżącego o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie pozwolenia na budowę budynku biurowo-mieszkalnego na działce nr [...] w miejscowości T., gmina C.

Postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2022 r., w związku ze stwierdzeniem naruszeń w zakresie określonym w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.) dalej "Prawo budowlane", Starosta zobowiązał inwestora do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W szczególności Starosta zobowiązał inwestora do: a) skorygowania projektu budowlanego w zakresie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, tj. zaprojektowania inwestycji zgodnej z przeznaczeniem terenu: UC/Ppn - usługi komercyjne z dopuszczeniem produkcji o niskiej intensywności zagospodarowania; b) korekty wniosku w zakresie uwzględnienia wszystkich projektowanych na działce budynków, urządzeń i infrastruktury technicznej dla przedmiotowej inwestycji oraz ich etapowania; c) dołączenia oświadczenia projektanta na podstawie art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego o braku możliwości podłączenia budynku do istniejącej sieci ciepłowniczej; d) sporządzenia projektu zagospodarowania działki na aktualnej mapie do celów projektowych przyjętej do zasobów geodezyjnych, zawierającego: określenie granic działki, usytuowanie obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, układu komunikacyjnego i układu zieleni oraz wszystkich projektowanych instalacji dla przedmiotowej inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00