Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 września 2023 r., sygn. II SA/Gl 1040/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk, Asesor WSA Aneta Majowska (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 września 2023 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 5 maja 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/1184/2023/9923 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta T. z dnia 31 marca 2023 r. nr [...], 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz skarżącego kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 31 marca 2023 r. nr [...], wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta T., na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: tekst jedn. Dz. U z 2023 r., poz. 775 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") oraz art. 3 i art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 390, dalej: "u.ś.r."), odmówiono G. K. (dalej: "Strona", "Skarżący") przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką R. K. (dalej: "osoba wymagająca opieki").
Organ ustalił, że osoba wymagająca opieki jest wdową od stycznia 2022 r., legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, z którego wynika, że nie można ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność. Strona jest osobą rozwiedzioną, do 2017 r. zatrudnioną w "A", następnie podejmującą prace dorywcze jednocześnie sprawując opiekę nad rodzicami, aktualnie nieaktywną zawodowo, niezarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy. Organ ustalił, że Strona pozostaje do dyspozycji osoby niepełnosprawnej przez całą dobę. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że Strona zamieszkuje wraz z matką i sprawuje faktyczną opiekę od grudnia 2022 r. Osoba wymagająca opieki ma problemy z błędnikiem i utrzymaniem równowagi, wymaga pomocy we wszelkich czynnościach dnia codziennego. Strona zaspokaja codzienne potrzeby życiowe matki, w tym potrzeby higieniczne, wykonuje wszystkie czynności domowe, utrzymuje kontakt z lekarzami i towarzyszy podczas wizyt lekarskich. Zdaniem organu w sprawie bezsporne jest to, że Strona sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką oraz, że w związku ze sprawowaną opieką od 2017 r. nie podejmuje stałego zatrudnienia, jednakże ustalony stopień niepełnosprawności osoby wymagającej opieki datuje się od 80-go roku życia, zatem wobec braku zmiany stanu prawnego, pomimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., w sprawie nie spełniono warunku wymaganego do przyznania wnioskowanego świadczenia.