Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 maja 2023 r., sygn. I SA/Ol 88/23

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Brzuzy (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Górska asesor WSA Anna Janowska Protokolant starszy referent Weronika Ćwiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2023 r. sprawy ze skargi S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w E. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2023r., nr 0111-KDIB3-1.4012.692.2022.3.AB w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzib w E. (dalej jako: "wnioskodawca", "spółka", "skarżąca") na podstawie art. 14b §1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.), dalej jako: "o.p.", złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej jako: "podatek VAT").

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego utworzoną przez dwóch wspólników, tj. W. G. oraz S. W. Celem utworzenia spółki jest prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem VAT w postaci wznoszenia budynków i dokonywania odpłatnej dostawy lokali wydzielonych w tych budynkach. O takim celu świadczy m.in. główny przedmiot działalności spółki wskazany w umowie spółki, tj. PKD 40.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz 41.10.Z Realizacja projektów związanych ze wznoszeniem budynków.

Wnioskodawca podkreślił, że w niniejszej sprawie ważne jest również to, że jest on tak zwaną spółką celową, założoną w celu realizacji konkretnego projektu biznesowego, którym jest budowa kompleksu budynków wielolokalowych (mieszkalnych i niemieszkalnych - o przeznaczeniu usługowym) na działkach gruntu położonych w miejscowości W. Tereny przeznaczone pod przyszłą inwestycję zostały nabyte przez W. G. oraz S. W. w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Wnioskodawca wyjaśnił, że każdy z nich nabył samodzielnie odrębne nieruchomości (działki gruntu) i następnie nieruchomości te zostały wniesione przez ww. osoby do spółki w postaci aportów. Nadmienił również, że Gmina G. obecnie prowadzi postępowanie w sprawie przyjęcia dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z założeniami planu obszar ten będzie przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Transakcja nabycia nieruchomości przez W. G., które docelowo miały trafić (i ostatecznie trafiły) do spółki, podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Podstawą zwolnienia było to, że na nieruchomości znajdowały się budynki, o których mowa w art. 41 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże odpłatna dostawa tych nieruchomości do W. G. została opodatkowana podatkiem w stawce 23%, bowiem zarówno ówczesny ich właściciel (dostawca) jak i W. G. (nabywca) złożyli w urzędzie skarbowym oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00